ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

IIHF pokutovala Rusko za odchod z medailového ceremoniálu, o omyl nešlo

Velikost textu:
aktualizováno 24. 8. 2015 16:46

Curych - Vedení Ruské hokejové federace dostalo pokutu 80 000 švýcarských franků (asi dva miliony korun) od Mezinárodní hokejové federace (IIHF) za chování reprezentantů po skončení květnového finále mistrovství světa v Praze. Hráči po porážce s Kanadou odešli z ledu v průběhu slavnostního ceremoniálu.

Rusové neunesli finálovou porážku od Kanady
Rusové neunesli finálovou porážku od Kanady

Sborná prohrála s Kanadou vysoko 1:6, načež se hráči i realizační tým rozhodli opustit led ještě před hymnou vítězů. Okamžitě za to sklidili vlnu kritiky; například šéf IIHF René Fasel jejich krok označil za velké zklamání a jednání zároveň považoval za nedostatek respektu k soupeři.

"Komise je toho názoru, že nešlo o nešťastné nedorozumění. Ruští hráči a realizační tým opustili led po krátké diskusi mezi kapitánem a některými ruskými funkcionáři a po jasném gestu kapitána," uvedla IIHF. "Za 29 šampionátů, na kterých jsem byl osobně přítomen, se nic takového nikdy nestalo. To, co udělal ruský tým, je absolutně nepřijatelné. Na ledě se při hře může stát cokoliv, ale nedostatek respektu k soupeři po jeho skončení nebudeme akceptovat," prohlásil Fasel v květnu.

IIHF zároveň oznámila, že požádala o vysvětlení ruskou stranu a vše bude řešit disciplinární komise. Šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak incident označil za nešťastnou shodu náhod a chybu organizátorů, kteří hráčům otevřeli dvířka z ledové plochy do mixzóny a oni to pochopili jako signál k odchodu. V červnu vedení sborné oznámilo, že vše byla chyba především kouče Olega Znaroka a generálního manažera Andreje Safronova.

přehrát video
Rusové nesportovně opustili led ještě před kanadskou hymnou

Fetisov: Významnější než pokuta je morální dopad

Podle televizních záběrů však před odchodem hráčů hovořil kapitán týmu Ilja Kovalčuk se zástupci realizačního týmu a následně dal hráčům pokyn, aby z ledu odešli. Při předávání zlatých medailí zůstala na ploše jen šestice v čele s hvězdami Alexandrem Ovečkinem a Jevgenijem Malkinem, ale i ti po další výzvě následně led opustili. Ruskou verzi zástupci IIHF odmítli i proto, že sborná má bohaté zkušenosti s tím, jak závěrečné ceremoniály vypadají.

Disciplinární komise také zdůraznila, že podobné chování není možné u jedné z hlavních velmocí světového hokeje a pořadatele mistrovství světa v příštím roce. Ruská federace měla možnost se proti rozhodnutí do sedmi dnů odvolat, ale její představitelé oznámili, že tak neučiní. "Ruská hokejová federace trest přijímá a odvolávat se nebude. Znovu však chce zdůraznit, že rozhodnutí odejít z ledu nebylo motivováno zlým úmyslem ani snahou urazit soupeřící tým," uvedli představitelé svazu. 

"Nemyslím, že tento trest je pro FHR (ruskou hokejovou federaci) nějak významný. Ale fakt, že náš tým byl první, který se něčeho takového dopustil, bude navždy zapsán v historii. Významnější než pokuta je morální dopad," řekl Vjačeslav Fetisov, člen vedení KHL a bývalý ministr sportu.

"FHR se musí sama rozhodnout, zda se bude odvolávat, ale podle mého názoru to nemá význam. Spíše by se měli zamyslet, když něco dělají, jaký to bude mít dopad. Za odchod hráčů nemohou pořadatelé, ale management týmu," dodal Fetisov, který vedl sovětský tým dlouhá léta jako kapitán a má na kontě řadu triumfů. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.