ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Růžička: V obraně nemáme kam sáhnout. Čeká nás velká práce

Velikost textu:

Praha – Nebyl s ní spokojen před turnajem, při turnaji a hlavu z ní má zamotanou i po turnaji. S hrou defenzivy měl potíže český tým po celý šampionát, což si uvědomuje i Vladimír Růžička a tuší, že v příštím roce musí začít hledat nové mladé obránce. "Jsem rád, že někteří přijeli, ale na druhou stranu je realita taková, že když se někdo zraní, není kam sáhnout. Práce s obránci bude do budoucna velká," řekl Růžička novinářům.

Vladimír Růžička (vpravo) a Jaromír Jágr
Vladimír Růžička (vpravo) a Jaromír Jágr

Podobný problém však měl i jeho předchůdce na střídačce národního týmu Alois Hadamczik. Český hokej nemá dostatek kvalitních beků a například i v zámořské NHL jejich počet neustále klesá. V této sezoně jich do elitní kanadsko-americké soutěže naskočilo jen deset. Čeští obránci světové úrovně však nepůsobí ani v evropských soutěžích.

Druhým problémem je zvyšující se věk těch, kteří nejčastěji reprezentují. Zřejmě nejlepšímu českému bekovi současnosti Marku Židlickému, který v Praze chyběl kvůli zranění, je 38 let. Janu Hejdovi, jenž na domácím MS hrál, je šestatřicet. A například z pohledu odehraných zápasů nejzkušenější hráč pražského výběru Petr Čáslava oslaví 36. narozeniny v září.

"Honza Hejda i Petr Čáslava už mají nějaký věk, musíme hledat mladší," uvědomuje si Růžička. Mladší generaci obránců na MS v Praze zastupovali čtyřiadvacetiletý Jakub Krejčík nebo o rok starší Michal Jordán.

Příští rok se světový šampionát uskuteční v Rusku, Růžička by ale rád otestoval kandidáty na možný start již v průběhu sezony. "Samozřejmě že výsledek na mistrovství obětovat nechceme. Třeba v přátelských utkáních by mladší obránci hrát mohli," naznačil Růžička, že v turnajích Euro Hockey Tour a Euro Hockey Challenge chce pokračovat v hledání nových hráčů.

"Na druhou stranu to není tak jednoduché. Byl jsem na dvacítkách (na mistrovství světa) a hrozně rád bych někoho z toho týmu zařadil do kádru, ale nevím, jestli v devatenácti letech mají na velký hokej," řekl Růžička.

V létě se však opět uskuteční několik reprezentačních kempů a na ně by současný kouč národního týmu některé možné adepty rád pozval. Již před mistrovstvím mluvil například o litvínovské dvojici Tomáš Pavelka, Filip Pavlík.

přehrát video
Růžička: Nestříleli jsme dostatečně a rozhodly hrubky ve vlastní třetině
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.