ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna
Hyde Park

Mozart hokeje, má jasno o Jágrovi trenér Marian Jelínek

Velikost textu:
aktualizováno 16. 5. 2015 08:20

Jaromír Jágr už dávno přesáhl hranice sportovního prostředí a stal se společenským fenoménem. Ve svých třiačtyřiceti letech patří stále ke světové špiččce. Nejde jen o jeho talent a fyzické předpoklady, ale vnitřní vášeň pro hokej. Navíc se vždycky dokázal učit nové věci a odstraňoval deficity, které měl, hodnotil v Hyde Parku různé střípky, které vytvářejí mozaiku Jágrovy herní geniality, jeho bývalý trenér Marian Jelínek.

Rok 1991, Jágr vyhrává Stanley Cup a s jeho zmenšeninou navštěvuje Kladno
Rok 1991, Jágr vyhrává Stanley Cup a s jeho zmenšeninou navštěvuje Kladno

"Neustále ho něco pohání, stanovuje si výzvy. Když něco dosáhne, hned je obměňuje a stanovuje si nový cíl. Já si myslím, že je to takový Mozart, nebo Vincent van Gogh mezi hráči," charakterizuje hokejistu s osmašedesátkou na zádech Marian Jelínek. Jágrovu výjimečnost tvoří podle jeho bývalého trenéra hned několik významných faktorů. Mezi nimi jmenuje talent a somatotyp. Má třeba velmi dlouhé a silné dolní končetiny a dlouhé paže, díky nimž drží kotouč daleko od těla.

Základ podle Jelínka tvoří u výkonnosti hokejové legendy motivace stejně jako u dalších hráčů. Navíc ho ale pohání obrovská vnitřní vášeň pro hokej. "On je totálně hokejem posedlý, seberealizovaný, je to vášeň. Možná jsme se s psychology bavili i o tom, zda už nejde o aspekty nějaké činnostní závislosti. To dělá onu genialitu," hodnotí Jágrovu osobnost trenér, který v současnosti s Františkem Výborným vede Mladou Boleslav.

Marian Jelínek:

"Myslím, že výjimečnost tu je. Nechci snižovat výkony ostatních hráčů, naopak jde také o úžasné a geniální hráče. Ale Jágr je jen jeden a myslím si, budu-li mluvit za svůj život, že během něj už Česká republika lepšího hráče nevyprodukuje."

Neustálé učení se

K hlavním výhodám, které tvoří herní projev nejlepšího evropského střelce v historii NHL, patří podle Jelínka i jeho neustálé odstraňování deficitů. Jako příklad uvádí, že asi do 28 let dával Jágr góly výhradně taženou střelou. Pak to ale přestávalo stačit, a tak se naučil střílet z větší vzdálenosti golfovým úderem.

Uvědomil si tehdy potřebu něco změnit. "Začal si stoupat na modrou čáru v přesilovskách pět na tři a začal pilovat golfový úder. No a v současné době bych řekl, že polovina gólů od něj padne golfovým úderem," popisuje příklad Jágrovy schopnosti uvědomit si nutnost na sobě zapracovat a naučit se nové věci.

Naganská éra stvořila dlouhohrající hokejisty

Třiačtyřicetiletému Jaromíru Jágrovi dodává hokejovou dlouhověkost jeho um, píle i zápal, Marian Jelínek ale považuje za podstatný fakt, že patří k naganské éře. Řada hráčů z této silné hokejové party se stále aktivně věnuje hokeji i po čtyřicítce. Patří sem třeba Martin Ručinský, David Výborný nebo Pavel Patera.

"Jsou to všechno hráči naganské éry, přestože všichni v Naganu nebyli. Ale to byla tak výjimečná éra hráčů, že si myslím, že se těžko dá zopakovat," soudí Jelínek. Tito hráči v 90. letech diktovali tempo světového hokeje, míní. Po nich už nepřišli silnější, což této starší generaci umožnilo dlouho zůstat aktivně ve sportu, aniž by je vytlačovala kvalitnější, mladší konkurence.

Lékař Jan Hnízdil o podstatě Jágrovy herní geniality:

"Před mnoha lety jsem dělal doktora juniorské reprezentace právě generace Jágra, Reichela, Holíka a poznal jsem jeho začátky. On byl geniální, nesmírně talentované, hravé dítě. Později vyrostl a zesílil, ale neustále zůstal tím dítětem."

Při tréninku desítky kilogramů navíc

O Jágrově nasazení svědčí i jeho tréninkové metody. V listopadu 2012 obletělo sociální sítě video s tréninkovou jednotkou, v jejímž úvodu seznámí diváka se zátěží, kterou během tréninku používá – dvoukilogramová kotníková závaží a dvacetikilogramovou vestu na trup. Ukázal také hokejku s kotoučovým závažím umístěným nad čepelí, se kterou se rozcvičuje.

"Hlavní je nezastavit nohy, pořád bruslit. I když nemůžeš, pořád musíš bruslit. To je základ hokeje. To mi říkal vždycky táta, ´nesmíš přestat bruslit. Všichni na tebe budou vždycky koukat a ty nesmíš přestat bruslit´," komentuje na videu Jágr trénink zaměřený na bruslení. Při nácviku střelby na branku zas ukazuje 1,25 kilogramu těžká závaží, kterým přezdívá palačinky a do kterých se opírá místo puků.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.