ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Plekanec: Národní dres se neodmítá

Velikost textu:

Praha - Hokejový útočník Tomáš Plekanec z Montrealu už s účastí na mistrovství světa po prodloužení série s Tampou Bay nepočítal, nakonec ale český tým narychlo posílil. Dvaatřicetiletý kladenský odchovanec se při zájmu trenérů o doplnění posledního volného místa v kádru před semifinále s Kanadou nejdříve přesvědčil, že jeho příjezd negativně nezasáhne fungující tým, a pak neváhal z Montrealu přiletět.

Tomáš Plekanec
Tomáš Plekanec

"Nebylo to o mně, národní dres se prostě neodmítá. Vždycky jsem říkal, že když ta pozvánka od trenérů přijde, tak neodmítnu. Pokud důvod není zranění nebo něco závažného. Takže jsem neměl důvod osobně odmítnout," řekl Plekanec. Po snížení Montrealu na 2:3 na zápasy v sérii play-off NHL s Tampou však už s cestou do Prahy nepočítal.

"Jakmile jsme dohráli pátý zápas, byli domluvení se Špágrem (asistentem trenéra Jaroslavem Špačkem), že je pozdě. Že je to nesmysl. A potom to dopadlo nakonec tak, že dva dny po sérii, po zápase s Finskem, mi Špágr zavolal, že mám přijet. U mě bylo asi šest hodin večer," popsal Plekanec vývoj situace po úspěšném čtvrtfinálovém boji Čechů. "Já jsem s tím nepočítal. Bylo pozdě a byli jsme domluvení, že už to neuděláme. Hodinu jsme byli na telefonu. Nakonec jsme se dohodli, že přijedu, pokud dovolí manažer a všechno se domluví," doplnil Plekanec.

Při dlouhém hovoru s Růžičkovým asistentem a bývalým Plekancovým spoluhráčem z Montrealu ale nešlo o žádné přemlouvání. "Hrozně rád jsem přiletěl. Ale ta situace byla jiná než v jiných letech. Kluci hráli dobře, odehráli s Finskem výborný zápas," uvedl Plekanec, jenž původně nechtěl do týmu svým příjezdem zasahovat. "Říkal jsem, že nechci přijet do něčeho, co mají kluci postavené už celé mistrovství a pracovali na tom i předtím. Nechtěl jsem být tím, kdo rozbourá nějakou chemii v mužstvu. Bavili jsme se o tom. Potom řekli, že mám přijet."

Na světových šampionátech má na kontě stříbro z Rigy (2006) a dva bronzy (2011 a 2012) a rád by získal první zlato. "To samozřejmě taky. Ale já sem jedu s tím, že budu jeden z článků toho mužstva. Uvidíme, jak se trenéři rozhodnou, jak moc půjdu do hry, a mně osobně je to úplně jedno. Kam mě postaví, tam budu hrát. Je jedno, jak dlouho budu na ledě, jen abych pomohl klukům k úspěchu."

Na atmosféru domácího mistrovství světa se těšil a bouřící zaplněná O2 aréna ho láká. "Viděl jsem pár zápasů v televizi a je to super. Je to pro kluky zážitek. Jsem taky rád, že si tu budu moct zahrát, a doufám, že to bude s úspěšným koncem toho zápasu," řekl před duelem s Kanadou. Potěšila jej slova trenéra Vladimíra Růžičky, že může být hráčem, který může pomoci k medaili. "Samozřejmě to těší. Je hezký slyšet od trenéra nároďáku, ale já nad tím nijak nepřemýšlím. Hlavně, abych klukům pomohl, nekazil jim to a dopadlo to dobře pro všechny," zopakoval.

Na ledě pražské O2 areny strávil v pátek půl hodiny s asistentem trenéra Špačkem, dalším útočníkem Radkem Smoleňákem a gólmanem Jakubem Kovářem. "Nebyl jsem na ledě dva dny, což v téhle části sezony je to spíš ku prospěchu, než by to nějak vadilo," doplnil Plekanec. Za test ledu v O2 areně byl rád, i další exkladenský hráč Smoleňák jako sparingpartner v tréninku mu vyhovoval. "Byl tam v podstatě jen do počtu. Nájezdy prohrál, puky posbíral, takže to stačilo," smál se Plekanec.

Až po tréninku se chystal s trenéry probrat svou roli. "Moc jsme se nebavili, přiletěl jsem v pět, v půl šesté jsem přijel na zimák. Řekli jsme si jenom k systému hry. Teď teprve se uvidím s Vláďou a budeme se bavit o zítřku," podotkl. Nastoupí v centru druhého útoku s Jaromírem Jágrem a Romanem Červenkou. "Hráli jsme spolu v Soči, předtím na Kladně. Doufám, že navážeme na nějakou spolupráci, která se nám dařila dřív. A že to vyjde a vyhrajeme." 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.