ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Čáslavu čeká dvoustý zápas v reprezentačním dresu. Vyjde na Kanadu

Velikost textu:

Praha - Jubilejním bude utkání proti Kanadě pro Petra Čáslavu. Český bek je součástí reprezentace od roku 2002 a právě v nadcházejícím semifinále si připíše dvoustý start v národním dresu. V historických tabulkách startů mu patří devatenácté místo.

Petr Čáslava
Petr Čáslava

Čáslava se stane devatenáctým hráčem historie, který na tuto magickou hranici dosáhne. V samostatné české reprezentaci pokořil dvoustovku jen David Výborný, který dosáhl na 218 utkání. "Je to dost. Jsem rád, že jsem takovou dobu vydržel na takové úrovni. Je to pro mě takové zadostiučinění. A doufejme, že bude i nějaký úspěch. Bylo by to super," uvedl.

Startuje na osmém světovém šampionátu, ale ten domácí bude v jeho paměti nezapomenutelný. "Je to nejlepší mistrovství, které jsem zažil. Zázemí, jak se o nás lidi starají a fanoušci, celková atmosféra. Je to úplná bomba. Lidi čekají před hotelem, člověk nemůže ani chvilku přestat myslet na to, že je mistrovství v Čechách," popsal.

Petr Čáslava: "Snad jen finále by bylo lepší. Ale jo, je to paráda. Dvoustý zápas na mistrovství světa doma s Kanadou a hrát o finále, co víc si přát."

Premiéru si odbyl v roce 2002 v přípravném utkání proti Slovensku. "Bylo to v Plzni proti Slovákům, to se nezapomíná," vybavil si výhru 4:3. Na stý start dosáhl během mistrovství světa v Německu v roce 2010. "Strašně rychle ta druhá stovka utekla, bylo to jak lousknutím prstu. Letí to, musím zaklepat, že jsem nebyl moc zraněný a tělo to vydrželo," prohlásil Čáslava.

Za dosavadní vrchol reprezentační kariéry považuje finále světového šampionátu v roce 2010 v Kolíně nad Rýnem, kde si mohl po výhře nad Ruskem 2:1 pověsit na krk zlatou medaili. "Člověk si to bude do konce života pamatovat," ujistil. Za největší zklamání nevybral absenci v nominaci na loňské olympijské hry v Soči. "To ani ne, spíš (čtvrtfinále) se Švédy v Kanadě (2008). Měli jsme tam neskutečný mančaft, samá hvězda, ale dostali jsme gól v prodloužení. Myslím, že jsme tam mohli udělat medaili," prohlásil.

Petr Čáslava
Petr Čáslava

Kanadě budou Češi v sobotu oplácet porážku 3:6 ze základní skupiny. "Musíme se dobře připravit, jít na ně s respektem, ale nebát se jich. V minulém zápase jsme sice dostali šest gólů, ale tři jsme jim dali a z toho musíme vycházet. Nesmíme moc gólů dostat, a když dáme tři, tak můžeme uspět," uvedl Čáslava.

Speciálně bránit hvězdy v čele se Sidneym Crosbym podle něj nemá cenu. "Musíme hrát týmově, nemá cenu se soustředit na jednotlivce, protože mají dvacet výborných hokejistů," řekl Čáslava, který se s dvoustovkou startů vyrovná současnému reprezentačnímu trenérovi Vladimíru Růžičkovi. "Můžu si s ním podat ruku a v neděli ho překonám," usmíval se Čáslava.

Přehled hráčů s nejvyšším počtem startů v československé a české hokejové reprezentaci:

1. Jiří Holík 319, 2. Oldřich Machač 293, 3. Vladimír Martinec 292, 4. František Pospíšil 262, 5. Ivan Hlinka 259, 6. Miloslav Hořava starší 237, 7. Antonín Stavjaňa, Miroslav Dvořák oba 231, 9. Jiří Bubla 230, 10. Václav Nedomanský 220, 11. David Výborný 218, 12. Milan Nový 214, 13. Bedřich Ščerban 212, 14. Josef Černý, Igor Liba oba 210, 16. Milan Chalupa 202, 17. Jiří Lála 201, 18. Vladimír Růžička 200, 19. Petr Čáslava 199, 20. Pavel Patera 198.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.