ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Úvahy před čtvrtfinále

Velikost textu:

A je to tady zase, obávaný i očekávaný Den D. Čtvrtfinálový čtvrtek rozhodne o tom, která z hokejových velmocí bude moci prohlásit turnaj za víceméně úspěšný a která bude rozebírat neúspěch.

Martin Hosták
Martin Hosták

Průběh základní části byl proti jiným ročníkům zajímavější a zamotanější. Zejména ostravská skupina B nabízela překvapení za překvapením a zápasy postupně nabíraly kvalitu a tempo, které bychom spíše očekávali až ve vyřazovacích bojích. Bohužel na to doplatili Slováci, měli obrovské problémy v koncovce a ve čtvrtfinálovém programu už je neuvidíme.

Američané vlétli do turnaje s mladistvým elánem (no bodejť by ne, při jejich věkovém průměru), postupně však trošku ztráceli dech. Ukázali skvělý přechod z útoku do obrany a dokonalé zakončování útočných akcí. Ale jestli to bude stačit na Švýcary? Nevím, nevím. Stříbrní medailisté ze Stockholmu 2013 hrají tak nějak úsporně. Proti slabším soupeřům se trápili, hráli bez nasazení, bez chuti. Ale proti Švédsku i proti naší reprezentaci ukázali, že obrana jim funguje a šikovné útočníky stále mají.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici v Ostravě tvoří Rusko a Švédsko. Oba týmy hrají podle očekávání. Rusové s výtečným útokem, zejména Panarin s Dadonovem hrají ve výborné formě. Ta naopak docela míjí největší ruskou hvězdu Jevgenije Malkina. Na ledě je vidět, dal po 18 zápasech branku, ale pořád to není ten dominantní hráč z dřívějších turnajů. Naopak v defenzivě působí Rusové hodně nevyrovnaně, a to včetně brankářů. 

Švédové hráli ve většině zápasů takovou jistotu, když bylo potřeba, zabrali. Jejich obrana není zdaleka tak neprůchodná jako dřív, konstruktivní obránci často chybují. To ovšem neplatí pro Olivera Ekmana Larssona, z mého pohledu nejlepšího obránce turnaje. Kdo můžete, sledujte jeho hru, nádherný pohyb na bruslích, skvělé čtení hry, řešení situací. I toto čtvrtfinále však postrádá jednoznačného favorita.

To se rozhodně nedá říct o zápase Kanada – Bělorusko. Kanada do Prahy přivezla možná nejevropštější tým v historii. Doma nechala bránící "psy", jako byl třeba Draper, silové útočníky i rváče. Jeden skvělý technik vedle druhého, nejproduktivnější hráči NHL ukazují, v čem je "průšvih" přechodu na velké evropské kluziště. Na všechno mají o něco více času, na kombinace více místa, a tak hra v jejich obvyklém tempu z NHL byla potřeba snad jen v zápasech proti českému týmu a zejména proti Švédům, kde prolajdali první třetinu.

Jinak mi připomínají Harlem Globetrotters na zájezdu. Bydlí s rodinami, užívají si Prahu a sem tam dají někomu desítku. Kdyby měli vypadnout ve čtvrtfinále, byla by to prvotřídní senzace. Jenomže jejich možné putování noční Prahou jim tentokrát nedovolí ani profesionalita ani manželky, takže Bělorusové se svým splněným cílem budou ve čtvrtek podle mého bez šance.

To nejlepší nakonec, večerní čtvrtfinále naší reprezentace s Finy. Finové se po první porážce od USA ukáznili, uklidnili a hlavně jim začal fantasticky chytat Rinne. Pokud mají někde slabinu, tak je to proměňování šancí, protože díky precizní obraně a rychlému přechodu do útoku jich mají dostatek, ale výsledky tomu neodpovídají. Naši trenéři od začátku turnaje žehrají na defenzivu, já si myslím, že hra v obranném pásmu se výrazně stabilizovala. Stále však platí, že soupeři proti nám mají až trestuhodně mnoho přečíslení. Proti slabším soupeřům to obránci spolu s Pavelcem zvládli, proti Finsku by to bylo vražedné.

Přes neustálé změny jsme v útoku produktivní, ve čtvrtek ovšem budeme muset vedle bojovnosti, které hráči ukazují dost, přidat nějaký ten gól, a nejlépe v přesilovce. Tam snad pomůže Jaromír Jágr, který nedohrál utkání se Švýcary, ale já věřím, že nastoupí. Je neuvěřitelné, s jakou chutí a vůlí podstupuje každý souboj. O jeho geniálním citu pro hru netřeba dlouze psát.

Doufejme tedy, že to bude na Finy stačit a že naplněná aréna dotlačí naši reprezentaci do bojů o medaile.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.