ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Fiala se chystá na duel proti "svým" a už se nemůže dočkat Jágra

Velikost textu:

Praha – Kdyby se rozhodl jinak, mohl se třeba na letošním mistrovství světa prohánět v dresu českého týmu. Velký talent Kevin Fiala, který má i české občanství, je však v současnosti vycházející hvězdou švýcarského hokeje, ale na duel s Čechy už se těší. Zejména pak na Jaromíra Jágra. "Je to odmalička můj idol, bude to něco fantastického," prozradil Fiala.

Švýcar Kevin Fiala
Švýcar Kevin Fiala

Teprve osmnáctiletý Fiala si proti českému týmu zahrál už několikrát. Naposledy ho na konci roku na mistrovství do 20 let skolil dvěma góly. V dospělé kategorii to ale pro něj bude premiéra.

"Moc se na to těším. Rodiče jsou tady, i dědeček s babičkou, jimž jsem sehnal lístky. Bude to specifický zápas. Proti Čechům jsem hrál už mnohokrát, ale nikoliv na té nejvyšší úrovni mezi dospělými. A navíc proti Jágrovi. Věřím, že ukážu, co umím," řekl Fiala.

Rodák ze švýcarského Uzwilu, kde se narodil českým rodičům, a i proto má občanství obou zemí, zvládá stále velmi obstojně hovořit česky. Trošku kostrbatě, ale srozumitelně. "S rodiči mluvím česky, ale když jsem byl malý, bylo to mnohem lepší," vzpomínal Fiala, který v dětství také často pobýval u babičky. "Bydlí tady v Praze, takže jsem mohl klukům z týmu teď říct, kde se ve městě kam zajít podívat, ale nic speciálního," dodal.

Hrající legenda Jágr je pro něho modlou, už dlouho se těší, že si proti němu konečně zahraje. "Napadlo mě to, když jsem viděl, jaké je složení skupin, a když se pak potvrdily zprávy o tom, že přijede. Je to odmalička můj idol, bude to něco fantastického si proti němu zahrát, je to pro mě hodně vzrušující," přiznal Fiala.

Věří, že se přes obdiv ke čtvrtému nejproduktivnějšímu hráči všech dob v NHL zvládne soustředit na svou hru. "Zkusím to, abych předvedl ze sebe to nejlepší a nekoukal jen po Jágrovi," smál se Fiala. Švýcarům už by nemělo uniknout čtvrtfinále, duel by si tak mohli alespoň trochu užít bez nervů. "Jsme rádi za tu pozici, v jaké jsme, protože tady jsou dobré týmy a skoro každý zápas je hodně vyrovnaný," podotkl Fiala.

V minulé sezoně zaujal mimořádným počinem, když se stihl zúčastnit MS hráčů do 18 i 20 let, ale rovněž si na této úrovni odbyl premiéru i mezi seniory. V té probíhající nabrala jeho kariéra opět nový směr. Jakožto jedenáctku draftu si ho vybral Nashville, Fiala nejprve díky hostování nadále pokračoval ve švédském klubu HV 71, ale během sezony se stěhoval do zámoří.

Švýcar Kevin Fiala v utkání se Švédy
Švýcar Kevin Fiala v utkání se Švédy

"Zavolali mi a bylo to pro mě něco nádherného. Chtěl jsem zase zkusit něco nového, udělat ten další krok navíc, abych byl zase o něco blíže vysněné NHL. Hodně jsem se tam naučil a doufám, že jsem lepším hráčem. V zámoří je menší led, nemáš čas, tady ho máš spoustu. Podle mého je lehčí přijít pak sem a přizpůsobit se než opačně," porovnával Fiala.

Při působení na farmě v týmu AHL Milwaukee Admirals narazil kromě jiných hráčů i na třiadvacetiletého českého gólmana Marka Mazance. "Mám ho rád. Je už o něco starší, ale kdykoliv mi pomůže, když potřebuju. A pomáhá mi i v tom, abych nebyl v týmu tak stydlivý," pochvaloval si Fiala.

Přestože na farmě strávil většinu sezony od svého přestěhování z Evropy, stihl v základní části proti Montrealu a posléze i v play-off proti Chicagu po jednom startu za první tým Nashvillu.

"Věřím, že příští sezonu bych se mohl dostat do prvního týmu natrvalo. Je to můj cíl a já věřím, že to mohu dokázat. Děkuji Bohu za to, co mám a kde jsem. Jsem za to moc vděčný. A dám do toho určitě sto procent, abych si to zasloužil," uzavřel Fiala.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.