ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Hokejová Ostrava: Podnikatelé jsou nadmíru spokojeni

Velikost textu:
aktualizováno 11. 5. 2015 14:56

Ostrava - Ostravští podnikatelé jsou spokojení s ekonomickými efekty světového šampionátu v ledním hokeji, který se vedle Prahy koná také v hlavním městě Moravskoslezského kraje. Například piva, které se v okolí haly prodává za 40 až 75 korun, bude podle odhadů do ukončení soutěže vyčepováno více než dva miliony litrů.

Ruští fanoušci hokeje v Ostravě
Ruští fanoušci hokeje v Ostravě

Od 1. května, kdy začalo prestižní klání světových hokejových týmů, byl ostravský stadion ČEZ arény desetkrát zcela vyprodaný. Velkou zásluhu na tom mají fanoušci ze Slovenska. Spokojeni jsou pořadatelé i obchodníci, kteří akčně zareagovali a postavili si kolem stadionu dočasné bary a restaurace, třeba v garáži nebo maringotce. Přemíra alkoholických nápojů ale zřejmě stála za tragédií, která poznamenala začátek soutěže v Ostravě. Sedmnáctiletého zahraničního fanouška přejel časně ráno poblíž vlakové zastávky ve Stodolní ulici vlak. "Strojvedoucí nedokázal střetu zabránit," uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Po utkáních fanoušci míří hlavně na Stodolní

Na odbyt nejde jen pivo, které je základním nápojem fanoušků, ale také vše, co pomůže rychle zahnat hlad. Například Jaroslav Krátký už jedenáctým dnem prodává hamburgery a klobásy. "Prodal jsem tisíce kusů. Zákazníci přicházejí ve vlnách, záleží, kdo hraje," uvedl podnikatel.

Na motorizovaných fanoušcích vydělávají oficiální parkoviště i dočasná parkovací místa. Poslední místa se dají v uličkách v okolí haly sehnat ještě tři hodiny před začátkem aktuálního zápasu. "Místo na zaparkování jsme našli překvapivě asi za pět minut. Jen jsme se tak motali kolem a bylo to," uvedl slovenský fanoušek Henrich Čerňan.

Nadšeni z přívalu cizinců jsou i ostravští taxikáři. Nejčastější trasa, kterou fanoušci jezdí, je mezi arénou a Stodolní ulicí - uličkou barů a hospod, které fungují až do rána. Jízd mají taxikáři několikanásobně více než obvykle. "Nejčastěji vozíme Finy a Rusy. Ti jsou trošku agresivnější, ale umíme si s nimi poradit. Pracujeme až osmnáct hodin denně, ale vydržíme do konce šampionátu," uvedl taxikář Ondřej Prokop.

Plyšoví králíci jsou beznadějně vyprodaní

Lidé v dresech hokejových týmů se v současné době dají potkat všude v Ostravě. Na odbyt jdou vedle dresů, vlaječek či obalů na zpětná zrcátka i památeční hrnky nebo kšiltovky. Zvlášť dobře se prodávají suvenýry s vyobrazením maskotů šampionátu - králíků Boba a Bobka. "Koupila jsme poslední figurky Boba a Bobka, které tady měli. Mám doma pětiletého syna, který králíčky miluje. Bob a Bobek jsou jeho oblíbenci. Nemohla bych se vrátit domů bez nich," říká fanynka hokeje ze Slovenska. Prodavačka maskotů uvedla, že plyšové králíky už jednou doobjednala. "Zájem o ně je prostě šílený," řekla. Další se prý už nestihnou vyrobit.

Hokejové šílenství skončí v Ostravě ve čtvrtek, kdy se odehraje v aréně poslední čtvrtfinálový zápas. Vrchol mistrovství bude pak v Praze. Jestli pořadatelství hokejového mistrovství přinese Ostravě výraznější ekonomický efekt, ukáže teprve čas. Město Ostrava do akce investovalo 70 milionů, krajský úřad 40 milionů. V příštích dvou dnech může padnout hranice návštěvnosti z českého mistrovství světa v roce 2004. Pořadatelé věří, že si na tribuny obou hal do konce šampionátu najde cestu více než 641 tisíc fanoušků a tím padne rekord z loňského hokejového mistrovství v Minsku.

Fanoušci na mistrovství světa v hokeji v Ostravě
Fanoušci na mistrovství světa v hokeji v Ostravě
Zdroj: ČTO

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.