ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Minář: Jakmile jdu na hokej, ze hry nic nemám

Velikost textu:

Praha – Bývalý extraligový rozhodčí Milan Minář zná světové šampionáty zejména přímo z ledu. Domácí mistrovství světa mu však utekla. Poprvé totiž pískal v roce 2005 ve Vídni, tedy rok po domácím turnaji, před dalším ukončil kariéru. I tak krom extraligy odpískal spousty mezinárodních utkání a má možnost srovnávat. Přímý tlak na rozhodčí je dle něj v extralize silnější, chyby na světovém šampionátu se řeší více v ústraní. 

Hokejoví sudí
Hokejoví sudí

"Rozhodčí je na mistrovství světa pod tlakem osobním, chce práci odvést maximálně dobře. Je na očích v celé Evropě a i na světě. Když chybu udělá a je jedna za šampionát, tak se nic světoborného neděje, pokud chybuje častěji, přijdou věci, které fanoušci příliš nevidí. Rozhodčí dostane stopku do konce šampionátu nebo odletí prvním letadlem domů," popisuje Minář praxi na mezinárodní úrovni.

Největší rozdíl vidí v tom, že sudí nechávají hře větší spád. "Rozhodčí tomu nechávají volný průběh. Jsou tam fauly, které by se daly pískat, ale jsou v rámci hry a toho, jak se utkání vyvíjí, jsou nepodstatné. Kdyby se pravidla posuzovala striktně, pískat by se měly, ale hře vyhovuje pískání více s citem," říká.

"Na mistrovství světa jsou hráči tak vyspělí, že faulů holí není tolik. Pokud chceme v české extralize nechat hrát kreativní útočníky, tak se podobné zákroky musí pískat," hledá rozdíly. Přitom dříve byli rozhodčí na světové úrovni ještě benevolentnější. "Když se ale dívám na zápasy z Nagana, tak se kolikrát chytám za hlavu, co se tam pouštělo," vzpomněl olympijský turnaj.

přehrát video
Bývalý rozhodčí Minář: Extraliga je daleko přísnější než MS

Letošní mistrovství sleduje sice jen jako divák, přesto ho pohled rozhodčího zřejmě již neopustí. "Jsem za tu dobu deformovaný. Jakmile jdu na hokej, nic z toho v podstatě nemám, tedy ze hry jako takové. Člověk to stále sleduje tak, jako kdyby na ledě stál," popisuje klasický úděl bývalých rozhodčích.

Jiný styl pískání ilustruje i sporná situace u třetího gólu Kanady s českým výběrem. "Striktně podle pravidel by to měl být menší trest za zdržování, hráč sevřel kotouč. Ale na mistrovství světa se to asi nechává mírná benevolence a nevychází se striktně z toho, jak je to v pravidlech napsané. V české extralize by z toho byl obrovský průser, tady jsem z české strany nezaznamenal, že by si na ten moment někdo stěžoval," dodal Minář.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.