ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Češi si po úvodním trápení poradili s Rakouskem 4:0

Velikost textu:
aktualizováno 8. 5. 2015 19:27

Praha - Češi se do zápasu s Rakouskem dostávali poměrně pomalu, první branky přišly až ve druhé třetině, kdy se reprezentace trefila třikrát. Po gólu zkraje třetí dvacetiminutovky se utkání už v klidu dohrávalo, Česká republika porazila Rakousko 4:0 a posunula se na třetí místo skupiny A. Na druhé Švédy Růžičkův výběr ztrácí bod.

Česko - Rakousko
Česko - Rakousko

Utkání nezačalo českým náporem, jak by se dalo očekávat, ale vyloučením. Hned v první minutě šel za sekání na trestnou lavici Voráček. Defenziva během početní nevýhody ale fungovala bez problémů a Rakušané se ani nedostali ke střele, kterou by mohli ohrozit Pavelce. První vyslali paradoxně až ve chvíli, kdy se český kapitán vrátil na led, a dlouho se drželi v útoku.

Češi se před rakouského brankáře Starkbauma dostali až kolem páté minuty, na větší šanci si ale diváci museli ještě dalších pět minut počkat. Po delší hluché fázi vyrazil Voráček s Hertlem do přečíslení, ale druhý jmenovaný přihrávku před prázdnou rakouskou branku minul. Český výběr se však po šanci přece jen dostal do souvislejšího závaru, ale produktivní nebyl.

Blízko ke gólu pak byli Rakušané. Česká obrana trochu zapomněla hlídat hráče před brankou, Latusa se ocitl před Pavelcem neatakován, ale puk mu mezi betony neprocpal. Zajímavější sérii příležitostí si vypracovali Češi ještě tři minuty před koncem první třetiny, ale ani Jágr od levého kruhu, ani nikdo jiný kotouč do branky nedostal. Proti byla i tyč.

A skórovat mohlo opět i Rakousko, v obrovské šanci se ocitl Lebler, který v přečíslení blafákem Pavelce nepřekonal, český brankář skvěle zasáhl betonem. V poslední minutě se ještě pokoušeli Češi o gól do šatny v přesilovce, nicméně Jágr poloprázdnou klec přestřelil, štěstí měl Starkbaum i proti Nakládalovi.

Zkraje druhé dvacetiminutovky se Češi dočkali téměř půlminutové přesilovky 5 na 3, kombinace ale k brance nevedla, a to ani v navazující klasické přesilovce, kdy čeští hráči zdlouhavě kombinovali a čekali na lepší příležitost, střelby na branku se však poměrně zdráhali. Rakušané se opět ubránili.

Branky se po právu poněkud mdlí diváci dočkali až po polovině zápasu. Češi si konečně vytvořili konstantnější tlak, Smoleňáka Starkbaum ještě vychytal, až využil závaru Němec, který ve 32. minutě napřáhl nad pravým kruhem a bez tečí poslal puk do levého růžku rakouské branky – český výběr vedl 1:0.

Po brance už utkání herně více odpovídalo předzápasovým prognózám. Česko se na delší chvíle usazovalo v útoku, Rakušané se pouštěli do protiútoků poměrně sporadicky. A ve 39. minutě podruhé inkasovali. Zaťovič dostal ideální přihrávku od Hejdy, naznačil před Starkbaumem přihrávku a zametl puk do pravého rohu – 2:0.

A drtivý tlak pokračoval. Na rakouského brankáře se hned o chvíli později hnal Jágr, ale puk mu za záda neprocpal. Češi ale útočnou třetinu neopouštěli, zmatená rakouská obrana nestíhala reagovat, až dvaapadesát vteřin před koncem udeřil z mezikruží Sobotka. Český výběr vedl už 3:0.

Třetí třetina začala pro české fanoušky velmi vesele. Okamžitě po vyhraném vhazování dostal přesnou přihrávku Voráček, který vystartoval na čerstvého brankáře Swetteho a v koncovce se nemýlil. Čtvrtou branku stihli Češi dát během sedmi vteřin od vhazování, rakouskému náhradníkovi tak premiéra v zápase pěkně zhořkla.

Češi pak v klidu kontrolovali utkání a vytvářeli si další a další šance. Za zaznamenání stojí zejména Jágrova kličkovaná z 51. minuty, která připomněla ty nejlepší akce čísla 68. Český útočník natáhl rakouského obránce, před Swettem se však rychle otočil a málem zasunul puk kolem betonu rakouského brankáře do sítě. I ve zbytku třetiny národní tým kontroloval puk a dokráčel k vítězství.

Česká republika - Rakousko 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Němec (Simon), 39. Zaťovič (Hejda, Němec), 40. Sobotka (Červenka, Krejčík), 41. Voráček (Jordán, Hertl). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Bulanov - Lazarev (oba Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 17 383 (vyprodáno).

ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Hertl - Jágr, Jan Kovář, Červenka - Smoleňák, Novotný, Erat - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Rakousko: Starkbaum (41. Swette) - Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Mitterdorfer, Altmann, Mühlstein, Peter - Latusa, Komarek, T. Raffl - Herburger, M. Raffl, Lebler - Rotter, Hundertpfund, Ganahl - Petrik, Fischer, Cijan - Woger. Trenér: Daniel Ratushny.

Vladimír Růžička (trenér ČR): "V první třetině nám chyběl pohyb, soupeř dobře bránil a chodil do rychlých protiútoků. Hodně nás podržel Ondra Pavelec, protože Rakušané se dostali do dvou tutových šancí a on to chytil. Od poloviny zápasu jsme si vytvořili obrovský tlak forčekingem. Soupeř nemohl v obranném pásmu rozehrát kotouče a ke konci třetiny jsme dali tři rychlé góly. Pak se to trošku uklidnilo. Na začátku třetí třetiny, po sedmi vteřinách, jsme dali čtvrtou branku a pak už se zápas dohrával."

Daniel Ratuschny (trenér Rakouska): "Odehráli jsme dobrou první třetinu, ve které jsme měli řadu šancí. Nevydrželi jsme ale hrát 60 minut. Český tým byl rychlejší, silnější v osobních soubojích. My jsme strávili moc času v obranném pásmu."

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.