ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Bez majáčku ani ránu

Velikost textu:

Chcete-li zažít rodinné odpoledne na mistrovství světa, připravte si peněženku. I za tak neatraktivní zápas, jako bylo třeba střetnutí Francie se Švýcarskem, si organizátoři účtovali v původním prodeji zhruba pět stovek. Vynásobte to čtyřmi, přidejte pět set za jídlo a pití a dostanete se na dva a půl tisíce. Když pak po zápase dojdete s dětmi k obchodu se suvenýry, začne vám srdce krvácet dvojnásob. Odznáček s motivem mistrovství za 150 korun? Vážně?

Ondřej Nováček
Ondřej Nováček

Organizátoři se zrovna u takovýchto utkání podivují na sociálních sítích nad návštěvností - nepřekvapivě - pod deseti tisíci. Na druhou stranu, i tak se dalo na některé zápasy dostat za dvě stovky, a to jste nemuseli brouzdat mezi překupníky. Poloprázdné ochozy navíc ani zdaleka nedosahují takové míry jako ve Švédsku a Finsku a dá se předpokládat, že návštěvnostní rekord z Minsku neodolá. Což je dobře, zvlášť vezme-li člověk v potaz, že tam Alexander Lukašenko rozjel show Donutilovsky nazvanou: "Já ti dám lístek zadarmo, ty půjdeš na stadion a možná nedostaneš obuškem."

Ale vydělává i Alois Hadamczik. Bývalý reprezentační trenér, slezský Droopi a v neposlední řadě developer, si totiž mimo jiné za sportovní dotace zvelebil svou Buly Arénu v Kravařích, v níž má podíl i zmíněné město na Opavsku. Třeba za 80 milionů korun to byl aquapark. Loni měl stát zase přispět 18 miliony na přestavbu tenisové haly. "Zázemí už potřebuje úpravy, chodí nám sem na tenis 70 dětí a už to nezvládáme," zdůvodňoval svou žádost o dotaci Hadamczik. Zamítnuto, smůla.

Hadamczik teď hostí ruskou reprezentaci. Zprávy o tom, že se místní kuchař musí naučit boršč či soljanku a na chodbách hotelu jsou vyvěšeny plakáty ruských hráčů, pluly médii jako po másle. Vtipné je, že dávno předtím bylo jasné, jak daleko to z Kravař k vítkovickému stadionu je. "Při takových turnajích se objeví maličkosti, které ani nestojí za to řešit. Jenže jestliže nám trvá dojíždění od bázy do arény 50 minut, to už je naléhavý problém," prohlásil manažer mužstva Andrej Safronov.

Oficiální ceny reklamních předmětů
Oficiální ceny reklamních předmětů

A pláč se vyplatil, protože sborná dostala policejní doprovod s majáčkem na tréninky i zápasy. "Žádosti nebylo třeba - toto zajištění vychází primárně jednak ze zákona o Policii ČR a současně také z dokumentu charakterizujícího zásady činnosti a spolupráci subjektů v souvislosti s MS," řekla mi komisařka Soňa Štětínská z krajského policejního ředitelství Moravskoslezského kraje. "Rusko je stát, který udává tón jak ve světové politice, tak i v hokeji. Je tam z určitého úhlu pohledu specifický přístup," řekl už před šampionátem předseda ostravského organizačního výboru Aleš Pavlík. Chápu. Tedy vlastně ne.

Přitom se dalo jednoduše ušetřit. Doprovodu by se jistě rád ujal Miroslav Ševčík nebo Noční vlci, smutné postavy paradoxů, jezdící ve dne na amerických strojích. Jen se obávám, že po prohře 2:4 s výběrem Spojených států byl v laufu někdo jiný.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.