ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Fantastický Masalskis vychytal Lotyšsku důležitou výhru nad Švýcarskem

Velikost textu:
aktualizováno 6. 5. 2015 20:36

Praha - Lotyšsko vybojovalo důležité tři body v souboji o čtvrtfinále po výhře 2:1 nad Švýcarskem v prodloužení. Velkou měrou se na vítězství Lotyšů podílel brankář Edgars Masalskis, který několika famózními zákroky zneškodnil velké šance Švýcarů. Dlouho se zdálo, že Lotyšsko v utkání získá všechny tři body díky krásné trefě Džerinše, necelé dvě minuty před koncem si však vstřelili vlastní gól, díky němuž Švýcaři vybojovali alespoň bod. Lotyši ovšem zápas přece jen ovládli alespoň v prodloužení, o jejich výhře rozhodl Daugavinš.

Utkání Švýcarsko - Lotyšsko
Utkání Švýcarsko - Lotyšsko

Lotyši se po úvodním těžkém trojboji proti Kanadě, českým hokejistům a Švédsku toužili vrátit do hry o čtvrtfinále. Podobné úvahy se mohly brzy začít rozplývat, ale přestupek Džerinše ustáli bez úhony, když se proti Fialovi se Surim vyznamenal gólman Masalskis. Darzinš na druhé straně prověřil Berru, ale jinak se moc šancí na úvodní gól neurodilo.

To se však změnilo ve druhé třetině - ve 25. minutě se Lotyšsko dostalo do přečíslení dvou na jednoho, na jehož konci vzal koncovku na sebe Džerinš a nad Berrovo rameno se parádně trefil pod pravou horní tyčku. Jen chvilku poté mohl vyrovnat Fiala, jenže Masalskis byl proti. V krátkém sledu po sobě se pak proti pravidlům provinili Darzinš, Krisjanis Redlihs a Cibulskis, ale Lotyši nadále drželi těsné vedení. To se zachvělo v základech po ráně aktivního Fialy, který nastřelil tyč.

Kromě brankové konstrukce pomohly Lotyšsku i skvělé zákroky Masalskise, který se dvakrát skvěle přesunul proti střelám Almonda - nejdříve puk vykopl bruslí, poté zabránil kotouči dostat se do brankoviště parádním skokem. Almond se poté ještě se Surim dostali sami před lotyšského gólmana, ale první jmenovaný nepřihrál přesně na hůl spoluhráče.

Lotyši ve třetím dějství pečlivě hlídali vedení, ale Švýcaři se nehodlali s porážkou smířit a stupňovali tlak. V 56. minutě sice ještě Lotyšsko odolalo po závaru před Masalskisem, ale krátce poté si muselo vzít oddechový čas. Ani to nepomohlo - se štěstím vyrovnal Bieber.

Švýcaři se pak museli bránit v oslabení, ustáli i jeho zbytek v prodloužení, a to přesto, že Darzinš trefil tyčku. V čase 62:19 již ovšem lotyšský útočník stál u gólové situace, když si s Daugavinšem skvěle vyměnil puk a pohotovou přihrávkou připravil lotyšskému kapitánovi dorážku do prázdné brány.

Přestože si tedy Lotyšsko připsalo na turnaji teprve první dva body, byly hned velmi důležité. Díky výhře nad Švýcarskem, největším favoritem na čtvrtfinále ze skupiny papírově slabších týmů, se totiž přiblížilo čtvrtfinále, a nyní už jej čekají souboje pouze s kvalitativně srovnatelnými celky - Francií, Německem a Rakouskem.

Švýcarsko - Lotyšsko 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 59. Bieber - 25. Džerinš (Darzinš, K. Redlihs), 63. Daugavinš (Darzinš). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Šindler (ČR) - Lazarev (Rus.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 10.856.

Švýcarsko: Berra - Geering, Streit, Blum, Josi, Helbling, Grossmann - Fiala, Almond, Suri - Bieber, Ambühl, Bodenmann - Hollenstein, Romy, Brunner - Wieser, Trachsler, Walker - Schäppi. Trenér: Glen Hanlon.
Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Jerofejevs, Galvinš, Sotnieks, Širokovs, Cibulskis - M. Redlihs, Sprukts, Indrašis - Daugavinš, Džerinš, Darzinš - Bukarts, Abols, Cipulis - Berzinš, Saulietis, Skvorcovs. Trenér: Aleksandrs Belavskis.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.