ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Hokejisty čeká Francie. Růžička protočil útoky i obranu

Velikost textu:
aktualizováno 7. 5. 2015 12:12

Praha - Dva dny měli čeští hokejisté na přípravu, nyní je čeká utkání s Francií. Papírově jde o snazšího soupeře, který navíc na MS není v optimální formě, avšak příklad z loňského roku může být dostatečným varováním před jakýmkoliv podceněním. Češi se zaměřovali hlavně na zlepšení defenzivy a komunikace mezi hráči na ledě. Předzápasové studio začíná na ČT sport a našem webu v 15:45.

Michal Jordán s Janem Kovářem během tréninku
Michal Jordán s Janem Kovářem během tréninku

Čeští reprezentanti zatím v Praze porazili jen Lotyšsko a případná bodová ztráta by jim zkomplikovala cestu do čtvrtfinále. Aktuálně jsou v tabulce základní skupiny A čtvrtí. "Musíme vyhrávat. Nemůžeme si dovolit něco podcenit, hrajeme na domácím šampionátu. Jakýkoliv soupeř je dnes dobrý a my to víme. Na každého soupeře se musíme připravit jako na Kanadu," řekl útočník Jiří Novotný.

Čeští hokejisté se s Francií na MS utkali šestkrát a vždy vyhráli. Až do loňska bez větších problémů. Francouzi český výběr porazili jen jednou v historii, na Vánočním poháru v roce 1995 v Helsinkách 3:2. Pamětníkem nevydařeného souboje je současný tiskový mluvčí týmu Martin Procházka. "To už je hrozně dávno. Vybavuju si snad jen to, že tehdy jsme měli dva týmy," vzpomínal Procházka. A měl pravdu, před dvaceti lety česká reprezentace startovala současně na dvou turnajích - v Helsinkách a v Moskvě.

Jiří Novotný: "Měli bychom hlavně víc mluvit - všech pět hráčů na ledě. Protože samozřejmě ten, kdo je otočený zády, nevidí hru. Musíme na sebe mluvit a pomoci si. Být na tom místě, kde bychom měli být. Dost často se nám stává, že jsme pod tlakem a nikdo tam nemluví."

přehrát video
Focení a trénink. Bude Klepiš v pořádku?

Na šampionátu v Praze se budou čeští hráči po pondělní porážce s Kanadou (3:6) chtít prezentovat v lepším světle zejména v defenzivní činnosti. Na MS zatím inkasovali čtrnáct branek, horší bilanci má jen Lotyšsko. "Inkasovaných gólů je hodně. Vždy si to rozebíráme, bohužel dostáváme na začátku laciné góly. Děsí nás i góly v oslabení, tam děláme chyby. Celkově je vidět, že máme v obraně problém," řekl asistent Ondřej Weissmann.

"Takhle prostě nejde hrát, tak riskovat a spoléhat na to, že sami dáme více gólů než soupeř. 'Růža' má pravdu v tom, že říká, že všichni moc přemýšlíme o útoku a trošku zapomínáme na obranu," přidal obránce Jan Hejda.

Proti Francii nastoupí Češi ve výrazně pozměněné sestavě, trenéři upravili složení všech čtyř útočných formací. Do elitní řady se k Jakubu Voráčkovi a Vladimíru Sobotkovi posunul Tomáš Hertl. Vedle Jaromíra Jágra a Jana Kováře nastoupí Dominik Simon. "Chceme si vyzkoušet jiné varianty, například pro play-off. V hokeji je to normální. Když se prohraje, přijdou změny," řekl asistent Jaroslav Špaček. Simonovo posunutí k Jágrovi je ocenění jeho dosavadních výkonů. "Pořád hledáme varianty k Jardovi Jágrovi a Simon hrál výborně, je to jedna varianta," uvedl.

Změny proběhnou i v obranných řadách

Ke změnám dojte také ve dvou obranných dvojicích. S Janem Hejdou bude nově nastupovat Michal Jordán a Ondřej Němec bude hrát s Petrem Čáslavou. "Petr Čáslava bude hrát s Ondrou Němcem a Michal Jordán šel k Honzovi Hejdovi. Uvidíme, co to udělá. Budeme hrát na šest obránců a sem tam půjde sedmý," uvedl Weissmann, že by se na ledě měl objevit i Jakub Krejčík.

Podle Špačka český tým soupeře ani v nejmenším nepodcení, i proto, že si pamatuje loňský souboj. "Vlítli na nás a v první třetině jsme prohrávali 0:3. Nic jednoduchého to nebylo. Tady prohráli zbytečně s Německem, které nepustili do třetiny. Bude to těžký zápas, ještě po dvou dnech volna," řekl Špaček.

Předpokládaná sestava ČR:

Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Hertl - Jágr, Jan Kovář, Simon - Červenka, Novotný, Erat - Smoleňák, Koukal, Zaťovič.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.