ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

A zase ta Kanada. Šejba s Procházkou vzpomínali na památné duely

Velikost textu:

Již dnes večer čeká české hokejisty duel s doposud suverénní Kanadou. Kdo ví, možná se i dnešní zápas zařadí do dlouhého seznamu památných bitev mezi českým a kanadským celkem. Hned několik jich svedli bývalí reprezentanti Martin Procházka a Jiří Šejba, kteří na "své kanadské" bitvy zavzpomínali v pravidelném pořadu Hokejové poledne.

Martin Procházka v dresu národního týmu
Martin Procházka v dresu národního týmu

MS 1985, Praha

Jiří Šejba si moc dobře vybavuje mistrovství světa, které v roce 1985 hostila Praha. Čechoslováci se v posledním duelu finálové skupiny střetli v přímém souboji o zlato s Kanadou. Šejba v klíčovém utkání vstřelil hattrick a nasměroval československý tým za vítězstvím 5:3 a zlatými medailemi.

Jednu z branek vstřelil pardubický útočník dokonce ve vlastním oslabení. "Už jsem měl sotva sílu dojet k brance. Byl to konec turnaje, všichni jsme byli unavení, ale člověk má touhu to těm lidem, kteří nás v ochozech neskutečně podporovali, nějak dát, abychom došli k vysněnému cíli," vzpomínal Šejba.

MS 1996, Vídeň

I Procházka má na Kanadu "zlatou" vzpomínku. Na světovém šampionátu ve Vídni už už směřoval finálový duel Česka s Kanadou do prodloužení, když v samém závěru vstřelil kladenský odchovanec rozhodující gól. "Když jsem se podíval nahoru na časomíru, tak mi proběhlo hlavou, že už je 19 vteřin do konce, a mohlo by to vyjít. Ale taky se za tu dobu dá gól dostat, takže jsem se v té chvíli bál, abychom ještě neinkasovali," loví pocity v paměti Procházka. Češi nakonec ještě jeden gól přidali a radovali se z celkového triumfu.

MS 1997, Helsinki

Procházka má ale na Kanadu i méně příjemné vzpomínky. Češi narazili na Javorové listy v semifinálové skupině, a i když zvítězili 5:3, v paměti utkvěla především velká bitka, v níž se Kanaďané v převaze vrhali na osamocené české hokejisty. "Vláďa Vůjtek - podle mě nechtěně - jednoho Kanaďana šťouchnul, a ty to ohromně pobouřilo. Byl tam Jirka Šlégr, takže se to začalo mydlit. Nám (s Pavlem Paterou) šlo o to, abychom nedostali vyloučení do dalšího zápasu, takže jsme se snažili být u střídačky," přibližuje Procházka.

"Vím, že trenér Ivan Hlinka nám říkal: Jeďte pro ně, ať se ne to… Tak jsem jel, dostal jednu, druhou, tak jsem se zase vrátil a říkám: 'Bohužel, nenechali si to vysvětlit,'" říká se smíchem. "Ale bylo to od nich nefér. Byli jak šílení. Mlátili kluky úplně nesmyslně," dodává už vážně.

"Myslím si, že nesmyslné bylo pak i rozhodnutí direktoriátu turnaje, který nám některé hráče dal pryč. Ti nám pak chyběli v semifinále proti Švédům a nakonec to dopadlo tak, jak to dopadlo," vzpomíná bývalý kladenský útočník. Češi totiž v následujícím zápase bez několika opor podlehli Švédům a na úkor Kanady nepostoupili do finále.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.