ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Lener: Přesilovky nemůžeme cvičit na chodbě. Překvapení vzejde z hráčů

Velikost textu:

Praha – Poslední hodiny před vypuknutím světového šampionátu jsou pro většinu zainteresovaných hodinami nervozity. Šéftrenér českého výběru Slavomír Lener v pořadu ČT Hokejové poledne odpovídal na to, jak se tým vyrovnává s tlakem fanoušků, jak se připravuje na švédského soupeře nebo v čem spočívá podstata jeho práce pro reprezentaci.

Slavomír Lener
Slavomír Lener

Darina Vymětalíková: Chodím vám povzbudivé vzkazy od fanoušků, anebo se naopak snažíte udržet v co největším vakuu? Ten tlak je opravdu velký.

Slavomír Lener: Vzkazy chodí a na hodně se jich snažíme odpovědět sami. Ze začátku to bylo hodně na mě a na trenéry – otázky hlavně na sestavy. A to nejen to, že v nich někdo chybí, ale i kdo bude hrát levého beka, kdo centra atd. Strategie neskutečná, kterou my prý určitě musíme vyřídit trenérovi.

Pavel Richter: Český národ je národ trenérů.

Deseti milionů trenérů (smích). Čím je ten úvodní zápas blíž, tak lidé vidí, že sestava je téměř hotová, a tak to ještě zkouší: co kdyby vypadl Plekanec nebo třeba nějaký další hráč. Ale teď už to je spíš v pozici toho fandění a přání úspěchů.

přehrát video
Rozhovor se Slavomírem Lenerem před začátkem MS

DM: Bezprostřední budoucnost českého týmu – zápas se Švédskem. Co o nich víme a jak jsme na ně připravení?

Oba týmy se mají navzájem natolik přečteny, že bude záležet na momentální formě. O překvapení se trenéři snaží, ale myslím si, že jelikož je to začátek turnaje, tak si trenéři sobě navzájem odkrývají karty. Už není čas – trénujeme ve stejné hale, takže nemůžeme říct, že před nimi nebudeme nacvičovat přesilovku, aby nás neviděli. Nemůžeme ji nacvičovat na chodbě (smích). Ledaže bychom to udělali jako v NHL, kde nacvičí čtyři varianty, z čehož dvě jsou falešné a dvě ty, které pak použijí.

PR: Kanada má ale vždy jen jednu přesilovku – na modrou a vystřelit. A clonit, tečovat a dorážet. 

Hrají to všechno do brány a tlačí. Mají to v sobě odmala. U nás to teď není o nějakém velkém překvapení. Spíš bych řekl, že to vzejde přímo od hráčů. Kluci jsou šikovní a kreativní.

Dotazy fanoušků:

Filip Kurinec: Jaká je vaše náplň práce jakožto šéftrenéra a můžete z této pozice zasahovat do tréninku národního týmu?

Šéftrenér je pozice, kde máte na starosti mládežnický hokej – dá se říci od 5 do 19 let. A to včetně reprezentací, včetně akademií i včetně toho, že jsem zodpovědný za školení trenérů. Rovněž to, jak naše týmy cestují a s kým hrají. Takže to je moje náplň práce jako šéftrenéra. Co se týče pozice generálního manažera týmu, tam jsem prostředníkem mezi vnějším hokejovým světem (mezinárodní federací, dalšími týmy, direktoriáty) a naším týmem. Snažím se zabránit tomu, aby ty vnější vlivy šly k mužstvu.

Pomáhal jste trenéru Růžičkovi s nominací, nebo to bylo čistě na něm?

Rád řeknu svůj názor na to, jak kluci trénovali, jak se mi líbil systém atd. Vláďa je hodně otevřený vnějším názorům a dělá to správně – naslouchá, ale neposlouchá. Tak by to mělo být. Pak si to utřídí, něco mu tam z toho zůstane a třeba něco pozmění. Mnohem větší oponenti jsou ale jeho asistenti. A to samé bylo se sestavou – byl jsem se podívat v Americe, pravidelně chodím na extraligu a sleduju naše zápasy. Řeknu svůj názor, ale je na trenérech, jak se rozhodnou.

Honza Šopík: Čekal jste tolik omluvenek? Jakého hráče je podle vás největší škoda?

Omluvenky se musí čekat vždy. Po prvním kole (play-off NHL) je to opravdu otazník. Je tam málo času, což velice dobře vystihl Radim Vrbata, který před dvěma lety na MS skočil hned z play-off a nebylo to podle jeho představ. Ideální je, když si hráč po sezoně dá pár dní volno, přiletí do Česka, kvalitně trénuje, odehraje jeden nebo dva přípravné zápasy a přijede na mistrovství světa. Omluvenky jsou ale normální a musí se to respektovat. V NHL máme na pětatřicet hráčů, z čehož více než polovina vypadne a z toho když přijede 8-10 hráčů, tak je to tak akorát. Největší škodou pak je, že z našich plánů vypadl Marek Židlický.

Martin Pelnář: Pokud byste byl hlavní trenér, koho byste zvolil jako kapitána?

Musím se přiznat, že nevím, jestli bych šel rovnou na Kubu Voráčka, ale absolutně s tím souhlasím. Je to perfektní volba. Ve Philadelphii měl neskutečnou sezonu, navíc je výborný v kabině a i během tréninku hecuje ostatní. Takového kapitána potřebujete.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.