ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Haly šampionátu: dominance pražské a ostravské arény je stále neotřesitelná

Velikost textu:

Praha – Již si nelze představit, že by se světový šampionát konaný na domácí půdě hrál jinde než v O2 areně. I přes kontroverzní výstavbu ji fanoušci přijali za svou. A přítrž pověstem o mdlé atmosféře v českém chrámu hokeje definitivně učinilo přítrž finále KHL. Jasnou pozici má i ostravská hala, bývalý Palác kultury a sportu. Přestože na sledování hokeje úplně ideální není.

Studio a zázemí ČT v O2 areně před MS v hokeji
Studio a zázemí ČT v O2 areně před MS v hokeji

O2 arena: kontroverzní klenot

S velkou rezervou největší hokejová hala v tuzemsku má výsadní postavení. S kapacitou téměř 18 000 diváků je jasnou jedničkou pro organizování těch nejdůležitějších sportovních akcí. Během zápasů hokejové reprezentace dokonce kapacita často nepostačuje, a to i přesto, že ceny lístků bývají vysoko nad průměrem ostatních tuzemských hokejových hal.

Hala se začala stavět v říjnu 2002, otevřena byla v březnu 2004 před mistrovstvím světa v hokeji. Jedinečný kruhový půdorys a řešení zastřešení stále bere dech, stejně jako výsledná cena. Původní odhady hovořily o pořizovacích nákladech kolem 2,5 miliardy, konečná cena se však včetně úroků vyšplhala minimálně na těžko uvěřitelných 17 miliard korun. Kupříkladu šestikilometrové prodloužení metra A do Motola v cenách o deset let později bylo jen o tři miliardy dražší.

Výstavbu financovala společnost Sazka, podle níž se hala v prvních letech jmenovala. Kontroverze v době dostavby dodnes připomínají například pamětní desky u vstupu, které mimo jiné upozorňují, že si Sazka stavbu prosadila "proti vůli mnohých a navzdory mnohým". Podivným mementem je i luxusní apartmá tehdejšího šéfa Sazky Aleše Hušáka, které svou opulentností připomíná ze všeho nejvíce sídla jihoamerických drogových bossů.

Přese všechno je však O2 arena bezesporu nejzajímavější, nejmodernější a nejluxusnější multifunkční halou v České republice a jednou z nejmodernějších v Evropě. Od dostavby v ní pravidelně hraje extraligu pražská Slavia, i když její setrvání v nájmu je po pádu do první ligy otázkou. V hale hrál atraktivnější zápasy KHL v letech 2012 a 2013 i tým Lev Praha, který před svým zánikem doputoval až do finále boje o Gagarinův pohár. Na ten ale nakonec nedosáhl.

ČEZ aréna
ČEZ aréna

ČEZ Aréna: Tradiční hokejový stánek, který se pro hokej zase tolik nehodí

Bývalý Palác kultury a sportu z roku 1986 sice již má svá léta, po rekonstrukci před MS v Praze a Ostravě v roce 2004 ale stále splňuje nejpřísnější nároky. S kapacitou více než 10 000 míst stále nemá v regionu konkurenci a její volba pro pořádání letošního světového šampionátu byla velmi logická a očekávatelná.

Hala architekta Vladimíra Dedečka i po některých necitlivých zásazích stále ohromuje čistým a v rámci hokejových stadionů zcela neotřelým řešením. Krom hokeje, hraje v ní extraligový tým Vítkovic, často hostí například tenisová utkání Davis Cupu a Fed Cupu, konala se v ní i řada kulturních akcí.

Ačkoliv má hala nesporné kouzlo, u diváků hokeje se netěší přehnané náklonnosti. Nevýhodou jsou zejména nepříliš příkré tribuny, které zároveň vybíhají příliš daleko od ledové plochy a neposkytují na některých místech zrovna ideální výhled. Zároveň má hala přece jen o něco horší akustiku než jiné na hokej úzce specializované a uzavřené zimní stadiony.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.