ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra

Dánům chybí hvězdy z NHL, dynamitu tak hrozí výbuch

Velikost textu:

Kodaň - Hokejisté Dánska opět přijíždějí na světový šampionát s jediným cílem: udržet se v elitní skupině MS. "Bíločervení" se mezi šestnáctkou nejlepších týmů světa představí už potřinácté v řadě, do vyřazovací části se ale dokázali probojovat pouze jednou, v roce 2010. Dánský tým sice zejména v úvodních fázích turnajů dokáže hrát vyrovnanou partii i s favority, soustředit se ale bude zejména na souboje s Běloruskem a Slovinskem, které rozhodnou o sestupujícím z ostravské skupiny. A letos dánský "dynamit" opravdu nečeká nic jednoduchého.

Radující se Dánové
Radující se Dánové

Předchozí šampionát v Minsku Dánům příliš nevyšel. Zvládli sice porazit Itálii, čímž si zajistili setrvání mezi světovou elitou, ve zbývajících utkání ale dokázali bodovat už pouze jednou. A toto překvapení se zrodilo na úkor českého týmu, který s podceňovanými Seveřany prohrál 3:4 po samostatných nájezdech. Konečná třináctá příčka znamenala mimo jiné nepříznivé nasazení do relativně těžší ostravské skupiny nadcházejícího MS.

Rusům, Američanům nebo Finsku by sice mohli Dánové teoreticky sebrat bod, ale muselo by se jednat v prvé řadě o velké selhání favorita, s čímž se v záchranářské matematice příliš počítat nedá. I Slováci a Norsko jsou objektivně na vyšší výkonnostní úrovni, tyto celky navíc budou spolu pravděpodobně soupeřit o postup do čtvrtfinále, podcenění Dánů z jejich strany tak jistě nehrozí. Zbývá tedy Bělorusko, které ovšem obhajuje 7. příčku z předchozího domácího MS. Rozhodovat tak pravděpodobně bude až závěrečný duel s nováčkem ze Slovinska, který ovšem přivezl do Česka zkušený a sehraný tým včetně hvězdného Anže Kopitara.

Mikkel Boedker
Mikkel Boedker

Naopak Dánové se na své zámořské hvězdy spolehnout nemohou. Brankář Frederik Andersen z Anaheimu a útočník Lars Eller z Montrealu mají před sebou 2. kolo play-off NHL a i jejich pozdější příjezd je prakticky vyloučen. Další forvardy Mikkela Boedkera z Arizony a Jannika Hansena z Vancouveru musí švédský trenér Janne Karlsson oželet kvůli zdravotním problémům a Peter Regin s Nicklasem Jensenem stále bojují ve vyřazovací části nižší AHL.

Účast tak zatím přislíbil pouze Frans Nielsen z New York Islanders, který však zatím neprošel výstupní lékařskou prohlídkou. Ze zámoří pak ještě Dánům dorazí Oliver Lauridsen z farmy Philadelphie v Lehigh Valley a jeho bratr Markus z Lake Erie.

Při neúčasti hráčů NHL tak budou Dánové spoléhat na svůj obvyklý mix hráčů z domácí soutěže a švédských či německých lig. Pozici jedničky v brankovišti znovu obsadí Patrick Galbraith, který vychytal druholigové Karlskroně postup mezi švédskou elitu. Základním stavebním kamenem obrany by měl být Jesper B. Jensen ze švédského Färjestadu a v ofenzivě budou Seveřané mimo nejistého Nielsena spoléhat hlavně na dalšího Jespera Jensena z Rögle a Patricka Bjorkstranda z finské SaiPy.

Nominace Dánska na mistrovství světa:

brankáři: Sebastian Dahm (Roedovre), Patrick Galbraith (Karlskrona/SWE), Simon Nielsen (Lörenskrog/NOR)

obránci: Daniel Nielsen, Bjoern Uldall (oba Herning), Mads Boedker (SoenderjyskE), Nicholas B. Jensen (Aalborg), Markus Lauridsen (Lake Erie/AHL), Oliver Lauridsen (Leigh Valley/AHL), Emil Kristensen (Oskarshamn/SWE), Jesper B. Jensen (Färjestad/SWE)

útočníci: Anders Poulsen, Morten Poulsen (oba Oskarshamn/SWE), Morten Madsen, Julian Jakobsen (oba Hamburk/GER), Mathias Bau Hansen (Frederikshavn), Thomas Spelling (SoenderjyskE), Frederik Storm (Malmö/SWE), Patrick Bjorkstrand (SaiPa Lappeenranta/FIN), Morten Green (Schwenningen/GER), Kiril Starkov (Red Ice Martigny/SUI), Kim Staal (Tohoku/ALIH), Jesper Jensen (Rögle/SWE), Nichlas Hardt (Linköping/SWE).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.