ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Kdo? Kdy? Kolik? Jak? Hokejové šílenství může začít

Velikost textu:

Praha/Ostrava – Dvě haly, 17 dní, 64 utkání, více než půl milionu diváků přímo na stadionech, desítky milionů u televizí, tabletů, mobilů, počítačů. Podevětasedmdesáté, v Česku podesáté a po jedenácti letech. Velké hvězdy, velké a nezapomenutelné zážitky. Hokejové mistrovství světa, pro Česko největší sportovní akce letošního roku, začíná. Fanouškovské šílenství může propuknout naplno. Česká televize 57 utkání odvysílá v přímých přenosech a záznamech, všechna utkání poběží živě na webu mshokej.cz. První přímé přenosy startují dnes v 15:00 zápasy Kanada – Lotyšsko a USA – Finsko. Češi hrají se Švédskem od 20:15, studio odstartuje o půl hodiny dříve.

Zlaté medaile naposledy čeští hokejisté vybojovali před pěti lety. V domácím prostředí ale hrát umějí, vždyť jen jednou vyšli naprázdno a celkově získali tři zlata, jedno stříbro a čtyři bronzy.

Při posledním vystoupení doma v roce 2004 Češi pod taktovkou kouče Slavomíra Lenera, jemuž tehdy dělal současný trenér Vladimír Růžička asistenta, ztroskotali po bezchybné cestě turnajem ve čtvrtfinále na Spojených státech amerických. Nic takového by nechtěli hokejisté opakovat. Znovu u toho stejně jako před jedenácti lety budou Jan Hejda a hvězda první velikosti Jaromír Jágr.

Češi vstoupí do boje o první medaili od bronzu z roku 2012 dnes po slavnostním zahájení zápasem proti Švédsku se začátkem ve 20:15. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky se budou snažit na turnaji napodobit právě Švédy, kteří v roce 2013 ve Stockholmu jako první tým od roku 1986 ovládli MS v domácím prostředí.

Tradiční favorité

Kandidáty na triumf budou jako vždy spolu se Švédy obhájci titulu Rusové, vicemistři světa Finové a Kanaďané, kteří se s kapitánem loňských olympijských vítězů ze Soči Sydneym Crosbym pokusí přerušit černou sérii pěti vyřazení ve čtvrtfinále na světových šampionátech.

Podívejte se na podrobné profily týmů:

Kanada

Švédsko

Finsko

USA

Slovensko

Švýcarsko

Američané budou na šampionátu s týmem bez hvězd a jako již tradičně plným mladých talentů. Slovensko v čele s loňským vítězem Stanleyova poháru Mariánem Gáboríkem z Los Angeles a na lavičce s českým trenérem Vladimírem Vůjtkem starším, který dovedl tým v roce 2012 ke stříbru, se bude snažit těžit i z prakticky domácího prostředí v ostravské skupině.

 • Jaromír Jágr
  Jaromír Jágr autor: Václav Šálek, zdroj: ČTK
 • Sidney Crosby v dresu Kanady
  Sidney Crosby v dresu Kanady autor: Matt Slocum, zdroj: ČTK/AP/

Přehlídka hvězd

Hokejoví příznivci se vedle dalších lákadel mohou na šampionátu těšit na Jevgenije Malkina nebo na vůbec první souboj Jágra s Crosbym mimo NHL jako dvou ikon historie Pittsburghu. Jágr, který na startu kariéry získal s Penguins v letech 1991 a 1992 Stanleyův pohár a byl pak před odchodem do Washingtonu v roce 2001 hlavní hvězdou Pittsburghu, se se sedmadvacetiletou osobností nové éry pensylvánského klubu v souboji na reprezentační úrovni ještě nepotkal. Oba byli na olympijských hrách v letech 2010 a 2014, kde Češi na Kanadu nenarazili.

Herní systém

Turnaj se hraje počtvrté systémem se šestnácti účastníky rozdělenými do dvou skupin, v nichž se utkají každý s každým. První čtyři postoupí do čtvrtfinále a tam se utkají klasickým systémem A1 - B4, A2 - B3, B1 - A4 a B2 - A3. Poslední celky z obou skupin sestoupí do skupiny A divize I. Na příštím šampionátu za rok v Moskvě a Petrohradu je nahradí Kazachstán a Maďarsko.

O co se také hraje?

Výsledky turnaje také ovlivní přímý postup na olympijské hry v Pchjongčchangu v roce 2016. Tam se při účasti domácí Koreje dostane přímo osm nejlepším týmů žebříčku IIHF po skončení šampionátu. Při náskoku Švédska, Finska, Ruska, Kanady, USA i Česka budou o dvě pozice bojovat hlavně v současné době sedmé Švýcarsko (2235 bodů), osmé Slovensko (2200) a deváté Lotyšsko (2135). O další tři vstupenky na olympiádu se pak bude bojovat v kvalifikacích.

Vstupenky na MS 2015
Vstupenky na MS 2015

Lístky stále jsou

Zájem fanoušků se očekává celkově velký podobně jako před 11 lety. Tehdejší šampionát v Praze a Ostravě držel rekord s 552 097 diváky na 56 zápasech (v průměru 9859 fanoušků na zápas) až do loňska. V Minsku tuto metu překonali o 87 947 příznivců. Na 64 zápasů v Bělorusku zavítalo celkem 640 044 diváků, v průměru 10 001 na zápas. Nyní pořadatelé očekávají, že se hranice maxima opět posune. Lístky jsou stále k dispozici. Více informací zde.

Organizátoři dnes uvolnili do prodeje lístky ještě z takzvaných technických blokací. Ke koupi tak budou i vstupenky na zápasy českého týmu, které jsou jinak beznadějně vyprodané. "V posledních dnech se nám uvolnily technické blokace, tudíž fanouškům můžeme nabídnout vstupenky i na domácí tým, byť jen desítky," uvedl generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban. Vzhledem k tomu, že byl dodatečně uvolněn jen malý počet vstupenek, byl upraven systém prodeje. Vstupenky jsou k dispozici od pátečních 10:00 na pokladnách pražské O2 areny a ostravské ČEZ Arény. Na pokladnách bude možno zakoupit maximálně dva lístky na osobu.

Rekordy v návštěvnosti mohou mimo jiné padnout i díky kapacitám hal. Pražská O2 arena pojme během zápasů šampionátu maximálně 17 360 diváků, ostravská ČEZ Aréna 10 595 diváků. V Ostravě se budou moci fanoušci vychutnat mimo jiné kompletní novou náplň programu multifunkční kostky nad ledem. Televizní obrázky z pražské haly by zase měly být lepší díky novému umístění hlavní kamery.

TV vysílání a web

Česká televize nabídne českým divákům rekordních 57 televizních utkání. Diváky provedou mistrovstvím čtyři komentátoři. Spolu s Robertem Zárubou bude z Prahy komentovat Michal Dusík, experti Martin Hosták a Milan Antoš, z Ostravy Ondřej Zamazal a Tomáš Jílek a experti David Moravec a David Pospíšil. Studio Mistrovství světa bude vysílat z obou arén, v Praze ve složení Petr Vichnar či Robert Záruba. V Ostravě bude hostitelem studia Jiří Hölzel.

Kromě studií Mistrovství světa přiblíží divákům šampionát i pořad Hokejové poledne. Darina Vymětalíková, Pavel Richter a jejich hosté v něm vždy nabídnou návrat do minulého hracího dne, aktuality z tréninků, pohledy do zákulisí mistrovství a také řadu zajímavostí včetně soutěže Královská odměna, v níž bude možné získat na poslední chvíli vstupenky na zápas českého národního týmu.

Všechny zápasy šampionátu budou moci diváci sledovat také na webu mshokej.cz, poprvé navíc kompletně s komentářem. Speciální web k mistrovství nabízí mimo jiné i aktuální zpravodajství, soutěže, záznamy utkání, nejzajímavější momenty, sestřihy, rozhovory nebo reportáže. Úplně poprvé budou živé přenosy hokejových zápasů k dispozici také majitelům televizorů s podporou HbbTV. "Součástí přehrávače pro živé vysílání bude ojedinělá HbbTV funkce timeshift neboli možnost posunu vysílání zpět v čase," avizoval výkonný ředitel Nových médií ČT Pavel Kohout.

Bezpečnost - jak je připravena policie a jak by měl být připraven divák

Policie se na šampionát připravovala 300 dní a podle svých slov je připravena i na mimořádné situace. V pohotovosti bude mít téměř všechny své složky. V ulicích budou hlavně pořádkoví a dopravní policisté. Na fanoušky bude každý den dohlížet také několik set policistů, kteří se zaměří na veřejný pořádek. Na situaci uvnitř stadionů budou dohlížet pořadatelé.

Na utkání diváci mají chodit v předstihu, nemají nosit větší zavazadla, tyče, deštníky nebo větší vlajky, aby nebyly problémy při vchodu na stadiony.

Jak se dostat do hal?

Organizátoři nechtějí ponechat nic náhodě. V ostravských ulicích budou působit dobrovolníci z řad studentů. Hlídky dobrovolníků najdou fanoušci například na nádražích nebo v centru města. Poradit by jim měli třeba s ubytováním nebo provozem městské hromadné dopravy. Všichni studenti ovládají angličtinu a někteří z nich i další jazyky. Ještě před zahájením MS spustila provoz bezplatná informační linka na čísle 800 220 220, která bude po dobu turnaje fungovat vždy od 10:00 do 22:00.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.