ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym
REPREZENTACE

Růžička: Rozhodne, jestli budeme dobrá parta. Zatím to vypadá dobře

Velikost textu:

Praha - Den před začátkem mistrovství světa působil Vladimír Růžička v obsáhlém rozhovoru pro Českou televizi uvolněným dojmem. Pod oknem studia však během vysílání trénovali švédští hokejisté, první soupeř české reprezentace, a trenér národního týmu se neubránil sledovat soupeřovu přípravu alespoň po oku. Podle Růžičky může český tým k medaili dotáhnout hlavně dobrá parta a soudržnost.

Vladimír Růžička
Vladimír Růžička

Darina Vymětalíková: Zažíváte mistrovství světa již ve třetí roli, v roce 1985 jste vyhrál zlato jako hráč, v roce 2004 v roli asistenta trenéra už to však tak veselé nebylo - alespoň ten konec. Pokud se nepletu, tým tehdy v zápasech ani neprohrával - a najednou přišla taková rána.

Vladimír Růžička: To mistrovství se vždy nějak rozjíždí, výkony by měly gradovat a ve čtvrtfinále by to mělo kulminovat. V roce 2004 to dopadlo takhle - prohrajete takové utkání a všichni jsou z toho špatní. Ve čtvrtfinále už jsou vždy kvalitní týmy a rozhodují detaily. Musí na vás ten den taky trochu padnout štěstí.

DV: Osoba Jaromíra Jágra, který v rozhodujícím nájezdu na šampionátu v roce 2004 trefil tyčku, znovu budí pozornost. Když s ním chceme mluvit my, tak chce často klid. Jak často s ním komunikujete vy?

Já s ním komunikuju docela dost (úsměv). Myslím si, že je hrozně důležité, že opravdu chce mít klid a pozornost je na něho opravdu veliká a on by chtěl, aby byla o něco menší. Ale je to těžké, je to hokejista světové třídy a cítí, že mu všichni věří a nechce zklamat. Věřím, že pokud bude mít pohodu, může nám pomoci. Jeho přítomnost na ledě je znát a hraje pořád velice dobře.

Pavel Richter: Viděl jsem dva tréninky a musím říct, že nálada je opravdu skvělá a kluci se po každém gólu poklepávají a je cítit, že je tady dobrá parta.

Musím říct, že přesně tohle bude rozhodovat. Český tým vždy potřebuje, aby měl výbornou partu a zatím to z tohoto výběru cítím. Ale prověří nás teprve mistrovství světa.

PR: Martin Ručinský je sice zraněný a nemůže nastoupit, ale já pořád nechápu hráče, kteří odmítnou národní mužstvo. Frolík, Michálek, nevím, kdo ještě další… Osobně mi to trochu vadí, protože odešli z našeho hokeje, šíří slávu v NHL a ty bys nevolal někoho, koho bys do mužstva nepotřeboval. Proč nejedou, i když jsou zdraví?

Myslím, že u některých kluků je to opravdu o zranění. Oni hrají se vším, to je těžké říct. NHL je těžká soutěž, když vidíte zápasy play-off, jsou neskutečné. A to jsou hráči obouchaní už během sezony. A sami cítí, že když přijedou, chtějí být zdraví. Protože když hráč ví, že přijede zraněný nebo přijede na poslední chvíli, už to dnes není nic jednoduchého. Záleží na klucích, jsou taky dlouho od rodiny, mají zranění… Vždy se s nimi jasně domluvím a respektuju to, neřeším to. Tady máme odhodlané mužstvo, kterému hodně věřím.

přehrát video
Rozhovor s Vladimírem Růžičkou před začátkem MS

PR: Kdo převezme ofenzivní roli obránce v přesilovkách, když teď nemůže Marek Židlický?

My bychom v první přesilovce chtěli hrát na čtyři útočníky a jednoho beka, kterým by měl být Nakládal. Myslím si, že má výbornou střelu, takže tam na něj trochu sázíme. V druhé přesilovkové formaci by měli být Němec s Krejčíkem, uvidíme. Možná to na sebe někdo vezme, ale pro nás je hrozně důležité, abychom dobře bránili a hráči si uvědomili, že jen útokem to neutáhneme. Útočníci musí také pomáhat obráncům a musíme hrát celoplošný hokej.

PR: Dal jsi přednost Sašovi Salákovi a myslím, že je dobře i pro klid mužstva, že jsi určil jasnou jedničku. Všichni víme, že když se dokázal nějaký úspěch - ať už v roce 1972 Jirka Holeček nebo za nás v roce 1985 Jirka Králík, chytali na sto deset, na sto dvacet procent. Na gólmanovi bude hodně záležet.

Na brankáři vždy hodně záleží, kdykoliv, když jsme zaznamenali nějaký úspěch, jsme měli nejlepší gólmany. Myslím si, že tady máme vynikající všechny tři brankáře. Výběr nebyl jednoduchý, ale Sašovi Salákovi věřím, na loňském mistrovství světa chytal úžasně, letos měl výbornou sezonu, potvrdil to v přípravných zápasech a taky to rozhodlo. Nechtěl jsem čekat do poslední chvíle.

DV: Čím vás přesvědčil Jakub Voráček při výběru do role kapitána? Bylo to i nějakým chováním mimo led?

PR: Nekouří (smích).

A nepije (smích). Je to hráč, který v NHL hraje velice dobře, kraluje v bodování. Je to skvělý hráč, ve Philadelphii na něj hodně sázejí, stráví na ledě hodně času. Jestli tohle předvádí na ledě… uvidíme mimo led. Myslím si, že v té krátké době, co zjistil, že bude kapitán, všechno funguje tak, jak by mělo. Hlavně musí pracovat tým a musí mít velkou soudržnost.

Sestava českých hokejistů na utkání proti Švédsku
Sestava českých hokejistů na utkání proti Švédsku

DV: Pod námi probíhá trénink švédské reprezentace, co jste z něj stihli vypozorovat?
PR: Všiml jsem si, že trénují vhazování, Vláďa mi říkal, že jej na soustředění trénovali taky. Jde o činnost, která v obranné i útočné fázi rozhoduje.

Buly jsou hodně důležité a máme hráče, kteří jsou na to docela dobří, abychom se při vhazování dostali hned na kotouč.

PR: Podle mě bude asi nejlepší Jirka Novotný…

No, a myslím si, že Láďa Sobotka bude docela dobrej…

DV: Jak těžký bude Švédsko soupeř hned na začátek?

Hodně těžký soupeř. Doufám, že my pro ně budeme taky těžký soupeř. Tím, že to je první utkání, můžeme v něm být trochu nervózní, ale doufám, že jak hráči vlezou na led, že to z nich spadne a potvrdí formu z posledních zápasů. Chce to opravdu dřít do úmoru a uhrát dobrý výsledek, abychom bodovali.

DV: V prvních třech dnech nás čeká i Kanada, což mě vede k otázce, co je lepší - začít s papírově slabšími týmy, nebo takto zostra?

Po loňském mistrovství světa jsem zpocený ze všech zápasů. Jediný zápas, a to s Itálií, jsme vyhráli o dva góly, a to ještě bylo gólem v poslední minutě. Je to strašně vyrovnané a musíme se všemi hrát na doraz a o všechno.

Dotazy fanoušků:

Pavel: Který hráč bude mít podle vás na začátku největší ice-time (nejvíce času stráveného na ledě) a dokážete uhádnout rozmezí minut?
Ice-time je důležitý pro každého hráče, ale já to dělám tak, že se rozhoduju během zápasu. Komu utkání sedí více, tomu dávám větší prostor. Ale může zase přijít další utkání a vyvíjet se pro jiného hráče lépe, takže dostává prostor on. Takže teď je to těžké říct.

Tomáš: Neuvažoval jste o nominaci beka Ševce a není chybou nechávat tvrďáka Smoleňáka v pomyslné páté lajně?
Co se týče Ševce, je taky hrozně pobouchaný ze sezony, hráli dlouho, dostali se až do finále. Co se týče Smoleňáka, musím říct, že celou sezonu je na něho velký spoleh, jde ale o Euro Hockey Tour a zápasy během sezony. Nechci nijak předbíhat, ale je velká pravděpodobnost, že když bude dopsaný, ještě šanci dostane. Je to hráč, který nám loni možná chyběl i co se týče důrazu do brány. Máme hodně technické hráče, ale potřebujeme hráče, kteří jdou hodně do brány. Myslím, že je velká šance, že bude dopsán na soupisku.

Sim Malcová: Jaký tým podle vás na letošním mistrovství nejvíce překvapí?
Nevím, je to hrozně těžké říct. Možná může překvapit dobrým výsledkem Slovinsko, protože je posílil Kopitar, a to je opravdu výborný hráč. Ale myslím, že překvapit může kdokoliv. Švýcarsko, u něhož to v poslední době nebylo úplně takové, jaké by si představovali, Norsko, Francie… Nevím, ale myslím si, že na letošním mistrovství každopádně nějaké překvapení bude.

Danny: Sledoval jste výkony Mrázka? Počítáte s ním v budoucnu do reprezentace?
Sledoval a podává v Detroitu vynikající výkony, stejně jako i na dvacítkách. Je to další velice dobrý brankář pro českou reprezentaci do dalších let, je důležité, že dostává šanci v NHL. Do dalších let s ním určitě budeme počítat.

Tom Veselý: Plánujete odehrát celé mistrovství s jedním gólmanem, nebo chcete dát šanci Pavelcovi, aby se popral se Salákem o play-off?
Zatím bychom chtěli, aby začal chytat Saša Salák, zápasů je ale docela hodně, takže i Ondra Pavelec dostane šanci.

Pavel Krajíček: Chválím nominaci, ale chybí mi jedno jméno, a to je Aleš Hemský.
Aleš Hemský byl taky hráč, kterého jsem hned kontaktoval. Aleš by hrozně rád jel, ale měl bohužel problémy s kyčlí. Řešili to s doktorem Kolářem, řešili to už v klubu, ale bude mít teď po sezoně nějaký zákrok. Hemský nás taky hodně mrzel.

Jaký je vztah mezi vámi a Tomášem Hertlem? Nebyl jste nadšený s jeho odchodem do NHL.
Možná to tak vyznělo, ale Tomáš je tady v Praze skoro náš soused. Je to kluk, kterého jsem odmalinka viděl na Slavii a je to neskutečný hráč. Jen jsem si řekl svůj názor a ten vztah je pořád dobrý. Věřím, že Tomáš bude jeden z hráčů v týmu, i když jeho sezona neproběhla podle představ.

Nechtěl jste se sám postavit s Jaromírem Jágrem do lajny?
Já už určitě ne (úsměv). Musím říct, že od té doby, co jsem skončil, mě to na led nikdy zpátky netáhlo. Co ale hráčům strašně závidím, jsou zápasy, ve kterých jde o všechno. To musí být něco úžasného.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.