ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Do hokejové Ligy mistrů míří šest českých týmů včetně Litvínova

Velikost textu:

Praha - Hokejisté mistrovského Litvínova, Třince a pražské Sparty budou nasazeni do prvního ze tří košů při losování základních skupin Ligy mistrů. Ve druhém budou zbývající tři čeští účastníci - Pardubice, Vítkovice a Liberec. Šestnáct skupin po třech klubech bude rozlosováno během mistrovství světa v Praze ve středu 13. května.

Sparta - Linköping
Sparta - Linköping

Litvínov byl nasazen nejvýše jako jeden ze šesti šampionů zakládajících členů. Byl třetí za švédským Växjö a finským Kärpätem Oulu, následují švýcarský Davos, rakouský Red Bull Salcburk a německý Mannheim. V dalších letech už by měl o nasazování rozhodovat koeficient podle výsledků jednotlivých zemí. Předseda představenstva Sparty a zástupce čtveřice českých zakládajících členů Petr Bříza proto považuje za důležité, aby měla soutěž v Česku větší váhu než dosud.

"Čtyři zakládající české kluby investovaly do projektu více než 450 tisíc eur a chceme být zodpovědným investorem. Tomuto projektu do budoucna věříme. Bohužel, když teď vidí člověk horečku okolo mistrovství světa, tak ve statistikách Ligy mistrů jsme byli na chvostu (zájmu)," uvedl Bříza. A je podle něj potřeba brát soutěž vážně i po sportovní stránce. "Neúspěch může mít vliv na nasazování, protože do budoucna se počítá se zavedením bodových koeficientů. Bude to mít vliv na to, jestli udržíme tři nasazené týmy nebo spadneme dolů. Jsem rád, že jsme se dohodli na tom, že bude zápasy vysílat program Sport 1," doplnil Bříza.

Ve druhém ročníku obnovené Ligy mistrů se nově oproti předchozím 44 představí 48 klubů a hrát se bude novým systémem s účastí 32 celků v play-off. Ten má zvýšit i divácký zájem o soutěž. "Tím by se měla eliminovat utkání hraná o nic, když někdy byly skupiny po čtyřech s účastí šestnácti klubů v play-off rozhodnuté a zápasy postrádaly náboj," řekl ředitel extraligy Josef Řezníček. Zatímco čtveřice z celkově 26 zakládajících členů s licencí A - Liberec, Pardubice, Sparta a Vítkovice - a navíc i Třinec hrály soutěž už v minulé premiérové sezoně, mistrovský Litvínov se představí po historickém klubovém triumfu poprvé.

"U nás ve městě i kraji byla velká euforie. Liga mistrů pro nás znamená posun do dalších pater. Myslím, že u nás v Litvínově budou fanoušci chodit," řekl generální manažer Litvínova Robert Kysela. "České kluby jsou důležité pro úspěch Ligy mistrů. Potřebujeme jejich kvalitu a fanoušky a doufejme, že bude více klubů než jen Sparta bojovat o úspěch v play-off," řekl šéf Ligy mistrů Martin Baumann. V této sezoně dostaly divokou kartu v podobě licence C kluby ze Slovenska, Norska, Dánska, Velké Británie a Francie, start si zajistil i běloruský vítěz Kontinentálního poháru Neman Grodno.

Od příští sezony by neměl chybět ani zástupce z Polska. V budoucnu by rádi organizátoři přivítali i kluby z KHL. "Není to moc otázka na nás. Vyvinuli jsme po této stránce hodně energie a úsilí. Je to na KHL," řekl Bříza. Utkání ve skupinách, kde kluby sehrají čtyři zápasy systémem každý s každým doma a venku, se budou hrát od 20. srpna do 6. září. První dva týmy postoupí do play-off, které odstartuje 22. září. Série se až do semifinále budou hrát na dva zápasy doma a venku. Finále na jediný zápas se bude hrát 9. února 2016. Celkem se odehraje 157 zápasů.

Nasazení klubů pro losování základních skupin hokejové Ligy mistrů (13. května):

Koš A: 1. Växjö Lakers (Švéd.), 2. Kärpät Oulu (Fin.), 3. HC Verva Litvínov, 4. HC Davos (Švýc.), 5. Red Bull Salcburk (Rak. - EBEL), 6. Adler Mannheim (Něm.), 7. Skelleftea AIK (Švéd.), 8. Tappara Tampere (Fin.), 9. HC Oceláři Třinec, 10. ZSC Lions Curych (Švýc.), 11. Black Wings Linec (Rak. - EBEL), 12. Red Bull Mnichov (Něm.), 13. Frölunda (Švéd.), 14. Lukko Rauma (Fin.), 15. Sparta Praha, 16. SC Bern (Švýc.),

Koš B: 17. Vienna Capitals (Rak. - EBEL), 18. ERC Ingolstadt (Něm.), 19. Linköping HC (Švéd.), 20. JYP Jyväskylä (Fin.), 21. HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, 22. Servette Ženeva (Švýc.), 23. KAC Klagenfurt (Rak. - EBEL), 24. Düsseldorf EG (Něm.), 25. HV 71 Jönköping (Švéd.), 26. Blues Espoo (Fin.), 27. HC Vítkovice Steel, 28. EV Zug (Švýc.), 29. Eisbären Berlín (Něm.), 30. Lulea Hockey (Švéd.), 31. KalPa Kuopio (Fin.), 32. Bílí Tygři Liberec.

Koš C: 33. Fribourg-Gottéron (Švýc.), 34. Krefeld Pinguine (Něm.), 35. Färjestad Karlstad (Švéd.), 36. IFK Helsinky (Fin.), 37. Djurgaarden (Švéd.), 38. TPS Turku (Fin.), 39. HC Košice (SR), 40. Stavanger Oilers (Nor.), 41. SönderjyskE Vojens (Dán.), 42. Sheffield Steelers (Brit.), 43. Gap Rapaces (Fr.), 44. HK Nitra (SR), 45. Storhamar (Nor.), 46. Braehead Clan (Brit.), 47. Grenoble (Fr.), 48. Neman Grodno (Běl.).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.