ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Češi vstupují do MS, hned na startu je čeká těžká zkouška proti Švédsku

Velikost textu:

Praha – Jak poslední mistrovství světa skončili, tak i to nové začínají. Čestí hokejisté vstupují do domácího šampionátu duelem se Švédskem, s kterým loni v Minsku prohráli v boji o bronz. Svěřenci Vladimíra Růžičky by ale rádi potvrdili, že se jim úvodní zápasy daří. Samostatná česká reprezentace na start MS ještě nikdy neprohrála. Přímý přenos včetně studia sledujte na ČT sport nebo na našem webu od 19:45.

Jaromír Jágr v utkání o bronz se Švédy
Jaromír Jágr v utkání o bronz se Švédy

Švédsko je tradičním českým soupeřem na MS i v průběhu sezon. Na loňském šampionátu Seveřané Růžičkův výběr dvakrát porazili. V přípravě na turnaj se oba celky utkaly ve Švédsku a každý výběr vyhrál jednou. Stávající kádry jsou ale značně odlišné.

"Týmy jsou odlišné, ale hokej to bude podobný. Obě mužstva budou hrát s velkým nasazením. Čekáme, že budeme pod velkým tlakem, ale chceme vytvořit tlak i na ně. Vyzkoušeli jsme si, že když jsou pod tlakem, tak také chybují," řekl Růžička.

V Umee i Timře se obě reprezentace obešly bez hráčů z NHL, jen v české sestavě nastoupil obránce Michal Jordán. Češi mají v týmu aktuálně sedm posil ze zámoří, Švédové dokonce dvanáct. "Jak znám jejich trenéra, tak jim bude chtít vštípit jejich typickou hru. Tím, že jich tam ale mají hodně, tak tomu asi dají malinko jinou tvář, než si trenér představuje," předpokládá Růžička.

Brankářskou jedničkou českého týmu na začátku turnaje bude Alexander Salák, na kterého se Růžička rozhodl vsadit stejně jako před rokem. Salák tak zažil obě loňské porážky v Minsku.

"První zápasy, jak v play-off, tak na mistrovství světa, jsou vždy specifické. Jsou nervózní, je tam mediální tlak, který se postupem času zklidní. Všichni si uvědomí, že je to hokej a není to žádné šílenství," řekl Salák.

Že Češi narazí na úvod zrovna na Švédy, to gólmana Novosibirsku příliš netrápí. "Není to tak důležité, dnes lehký soupeř není. Sice jsou nějaké papírové předpoklady, ale každý dokáže poskládat dvě výborné lajny z hráčů NHL. Zápasy jsou vyrovnané. Švédové na rozehrání... Kdybychom je cvakli, vůbec bych se nezlobil," pousmál se Salák.

Jaromír Jágr (vpravo) a Martin Erat během tréninku české reprezentace
Jaromír Jágr (vpravo) a Martin Erat během tréninku české reprezentace

Náročný vstup do turnaje. Ve čtyřech dnech tři zápasy

Hned v sobotu pak český výběr vyzve Lotyšsko a náročný start do šampionátu uzavře domácí tým v pondělí duelem s letos extra silnou Kanadou. Reprezentaci tak čekají tři těžké zápasy ve čtyřech dnech. "Je to podobný start jako loni," řekl Růžička. Před rokem v Minsku Češi na úvod MS nastoupili proti Slovensku, Švédsku a Kanadě a vytěžili tři body. Tentokrát chtějí být úspěšnější.

"Bude to test. Je to ale pro všechny stejné. Je důležité, abychom do turnaje vstoupili dobře, aby se nám dařilo a měli takové hokejové štěstí," podotkl Růžička.

Jedenapadesátiletý kouč si uvědomuje, že na domácím mistrovství bude český tým pod velkým tlakem. "Je vidět, že veřejnost je natěšená. O turnaj je obrovský zájem a myslím si, že hokej budou sledovat všichni Češi. Pro nás je ale důležité, aby celý tým byl v pohodě, mohl se soustředit na hru a nechal na ledě všechno. Nervozita tam bude, ale ta zdravá je potřeba. Všichni víme, do čeho jdeme. Chceme uspět," řekl Růžička.

Český tým čeká před startem ještě dopolední krátké rozbruslení. I nadále se bude zaměřovat na zakládání útoku a hlavně na aktivní hru v obranných pásmech. "Tomu se věnujeme pořád, protože když je tým pod tlakem, tak chybuje. Myslím, že s tím máme problém. Chci, abychom tam nebláznili a nelítali," dodal Růžička.

Předpokládaná sestava ČR:

Salák - Němec, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Jordán - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr, Jan Kovář, Klepiš - Červenka, Novotný, Hertl - Simon, Koukal, Zaťovič.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.