ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Expozice Síně slávy českého hokeje se otevírá návštěvníkům

Velikost textu:
aktualizováno 27. 4. 2015 20:36

Praha – Už 118 osobností českého hokeje, hráčů, trenérů a funkcionářů, bylo uvedeno do Síně slávy českého hokeje. Jen pár dní před startem domácího mistrovství světa se Síň slávy dočkala také kamenné expozice, která byla dnes slavnostně otevřena v blízkosti pražské O2 areny v prostorách nákupní galerie Harfa. Od úterý si budou moci exponáty a interaktivní instalace Síně slávy prohlédnout i běžní fanoušci.

O vzniku Síně slávy se jednalo řadu let, samotná realizace pak ale byla překvapivě rychlá. Zejména díky aktivitě předsedy Českého svazu ledního hokeje Tomáše Krále byla vybudována zhruba za tři měsíce. "Byla to a je to obrovská radost. Jsem rád, že se to povedlo. Máme tady řadu exponátů a chceme pokračovat v různých tematických celcích. Teď je to věnované zejména mistrovství (světa) a šampionátům. Jsem unavený, ale spokojený," řekl Král.

V budoucnu by se chtěl zaměřit například na klubový nebo vesnický hokej. "Plány máme celkem velké, artefaktů máme hodně," uvedl. V nově vybudovaných prostorech na kraji obchodního domu je vystavena například výzbroj Dominika Haška z olympijských her v Naganu, originální dresy z let 1947 a 1949 nebo kompletní sbírka zlatých medailí, které Česká republika v historii vyhrála. Velká část expozice je interaktivní, návštěvníci si tak mohou sami navolit, jaké televizní záběry či fotografie chtějí vidět.

Síň slávy českého hokeje byla založena při příležitosti oslav sta let českého hokeje v listopadu 2008 a dosud do ní bylo uvedeno 118 osobností. Naposledy v prosinci se pocty dostalo bývalým úspěšným hokejistům Janu Havlovi, Františku Ševčíkovi, Ladislavu Šmídovi staršímu a in memoriam také televiznímu komentátorovi Luďku Brábníkovi.

"Vznik Síně slávy byl naším snem a dnes je to tady. Jsem přesvědčený, že to bylo hezčí, než o čem se nám před rokem snilo. Jsem z toho nadšený," řekl Dominik Hašek, který je předsedou návrhové komise Síně slávy. "Jinak je to především úcta k osobnostem, které se zasloužily o český hokej," podotkl bývalý legendární brankář, který byl letos jako první Čech uveden do hokejové Síně slávy v Torontu.

Hokej se stal prvním českým sportem, který má svoji Síň slávy volně přístupnou pro fanoušky. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.