ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Rakousko: Znovu v elitní skupině aneb Problematika výsledkové houpačky

Velikost textu:

Praha - Rakušané se v posledních deseti letech drží neměnné výkonostní křivky: V lichých letech padají dolů z elitní skupiny, v sudých se do ní vrací. Tak jako v minulém roce, kdy se spolu se Slovinskem dostali zpátky mezi nejlepší reprezentační výběry. Disponuje rakouský tým nyní něčím, díky čemu by mohl nastíněné historii uniknout?

Rakouští hokejisté
Rakouští hokejisté

Při pohledu na tabulku Skupiny A z loňského roku to s rakouským týmem nevypadá zrovna zle - čtyři výhry (i když dvě z nich až v prodloužení) a jen jediná porážka. Je však třeba hledět i na jména a kvalitu soupeřů. Ta, s čestnou výjimkou Slovinska, není ucházející. Hokejové reprezentace Jižní Koreje, Japonska, Ukrajiny a Maďarska prim v hokejovém světě nehrají. Rakouští hokejisté už po celých posledních deset let putují na cestě mezi elitou a jejími vyzyvateli - zastaví se však toto věčné putování na letošním šampionátu?

V "české" skupině mistrovství světa to pro ně bude ve srovnání s loňskem takříkajíc již jiná káva. Rakousko načne program v sobotu 2. 5. se Švýcarskem a hned o den později změří síly se Švédskem. Nejde o kdovíjak pozvolný start, vždyť oba soupeři v posledních letech postupují na reprezentačních turnajích daleko. Ve skupině Rakousko z "áčkových" soupeřů čeká ještě Česko a Kanada, poněkud schůdnější by měly být duely s Německem, Francií a Lotyšskem. I v nich však tým kanadského trenéra Daniela Ratushnyho bude v pozici outsidera. 

Mezi elitu Rakušany vytáhl v brance Bernhard Starkbaum ze švédského celku Brynäs IF a dá se tedy čekat, že mezi tyčemi bude jako jednička pokračovat i letos. Ačkoliv na olympiádě v Soči zase dostával důvěru konkurent Mathias Lange - trenéři tak mají na výběr ze dvou variant. V obraně se bude činit směsice hráčů z rakouských, potažmo švýcarských soutěží - jejich práce tváří v tvář hvězdám z NHL však bude v každém případě značná.

Michael Grabner střílí v Soči branku Norsku
Michael Grabner střílí v Soči branku Norsku

V útočných řadách má kouč Ratushny přece jen lepší výběr a v minulých letech mohl kalkulovat i s trojlístkem z NHL Thomas Vanek, Michael Grabner a Michael Raffl. Avšak prvně jmenovaný postoupil s Minnesotou do další fáze play-off, Grabner pak v době vzniku tohoto článku stále bojuje v dresu Islanders v sérii s Washingtonem. Pouze filadelfský Raffl by měl být kouči k dispozici.

Rakušané tak dle jmen na papíře i s ohledem na poslední roky nemohou vstupovat do turnaje s přílišnými nadějemi. Soupeře budou mít kvalitní a jejich výběr, který je složen z velké většiny z hráčů EBEL ligy, se jim nemůže příliš měřit. Prestižní bude duel s Německem, v němž se mohou pokusit o jisté překvapení, avšak výhled pro tým v červeném věstí spíše znovu cestu zpět do "podpalubí" světového hokeje. Na druhou stranu pokud něco naučily nedávné úspěchy Francie, pak to, že dopředu odepisovat outsidery se může také pěkně vymstít. Ratushny a spol. věří, že podobný úspěch se může v České republice povést také Rakousku.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.