ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Dopravu na hokej zkomplikují výluky, k řidičům MS přívětivé nebude

Velikost textu:

Praha/Ostrava – Mistrovství světa v ledním hokeji není výjimečnou událostí pouze pro sportovní fanoušky, ale také pro řidiče a cestující ve veřejné dopravě, kteří budou v době konání šampionátu projíždět poblíž zimních stadionů. Obě místa, kde se hokejisté utkají, sice jsou mimo centrum, ale leží u významných silničních tahů. Na nich je proto nutné očekávat omezení. Omezení ale panují i ve veřejné dopravě. Ostravu ochromila rekonstrukce ulice, po které jezdí tramvaje od hlavního nádraží, problém představuje také výluka na hlavní železniční trati před Prahou.

Rekonstrukce Nádražní ulice v Ostravě
Rekonstrukce Nádražní ulice v Ostravě

Dopravní omezení u stadionů

Praha: Na dva hokejové týdny napůl utichne jedna z nejvýznamnějších ulic na východě Prahy – Českomoravská ve směru do centra. Projíždějící řidiči se do ní vůbec nedostanou, dopravní obsluze bude od 1. do 17. května k dispozici pouze od Harfy k Lisabonské, resp. obslužné komunikaci hokejového stadionu. Do zbylé části Českomoravské ulice bude možné vjet pouze s povolením pořadatelů mistrovství světa. Průjezd od Harfy na Balabenku (resp. od Černého Mostu do centra) tak bude možný pouze po Sokolovské ulici, která přitom má ve směru do centra jenom jeden jízdní pruh, na rozdíl od dvou pruhů na Českomoravské. Vedle hlavní ulice bude uzavřena pro projíždějící auta (tj. nikoli pro dopravní obsluhu) téměř celá oblast mezi Českomoravskou, Freyovou a Sokolovskou, úplná uzavírka (s výjimkou MHD a vozů s povolením od organizátorů) potom čeká ulici K Moravině a část Ocelářské mezi Kovářskou a U Svobodárny. Jako povolení ke vjezdu do oblasti otevřené pouze dopravní obsluze poslouží parkovací karty, popř. potvrzení, která vydává Praha 9.

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Ostrava: Ačkoli také kolem ostravské ČEZ arény vede frekventovaná ulice, omezení v ní nenastanou. Město však načasovalo právě na dobu hokejového šampionátu uzavírku Nádražní ulice. Oprava začala v polovině dubna, trvat bude dva roky. Centrum města tak je průjezdné pouze s omezením, a to jak pro individuální dopravu, tak pro MHD.

MHD

Praha: V souvislosti s mistrovstvím světa dojde v pražské MHD pouze k drobným změnám. Městské autobusy, které končí na Českomoravské, nebudou v době šampionátu zajíždět na terminál u metra A budou zastavovat v ulici K Moravině. Na přesunutou Českomoravskou je možné cestovat linkami 140, 151, 158, 185 a příměstskou 375. Návštěvníci hokejových utkání budou moci na pražský stadion přijet také metrem B na stanici Českomoravská, tramvajemi 8 a 25 na zastávku Multiaréna Praha anebo vlakem S1 a S41 na libeňské nádraží. Dopravní podnik slíbil, že před utkáními posílí spoje.

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Ostrava: V Ostravě poslouží k příjezdu na zápasy pouze tramvaj, ze které je možné vystoupit na zastávce Sport aréna, a to buď v ulici Ruské (linky 2 a 7) nebo Závodní (linky 3, 11 a 19). Alternativou může být cesta městskými autobusy 57 a 59 na zastávku Ředitelství Vítkovic, která je však od sportovní haly poněkud vzdálená. Nejbližší zastávka regionálních vlaků je až na vítkovickém nádraží, vzdáleném od ČEZ arény zhruba kilometr.

Rozkopaná Nádražní ulice však představuje velkou překážku při cestě z hlavního nádraží na stadion. Tramvaje sice ulicí projíždějí, ale pouze po jedné koleji. Počátek provozu přitom ukázal, že mohou vznikat velká zpoždění.

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Dálkové vlaky

Praha: Železniční dopravci již léta bojují o cestující na trase mezi Prahou a Ostravou. Jejich naděje na příliv dalších zákazníků v době mistroství světa však tlumí výluka. Správa železniční dopravní cesty již od zimy rekonstruuje hlavní trať a většinu dálkových vlaků z ní odklonila. Znamená to, že se podstatná část spojů mezi Prahou a Ostravou vyhýbá libeňskému nádraží, které leží poblíž O2 arény. Alternativou sice je nádraží Vysočany, to je ale od stadionu podstatně dále.

ČD slibují návštěvníkům hokejových zápasů poloviční slevu a především zastavení vybraných vlaků v Libni v době před zápasy české reprezentace a po jejich skončení (s výjimkou úvodního utkání se Švédskem). V Libni proto mimořádně zastaví některé railjety a spoje Eurocity na lince Praha – Brno – Rakousko/Slovensko a také Pendolino. Dráhy plánují také prodloužení trasy některých plzeňských rychlíků až do Libně. Naopak z ostravských expresů zastavujících na Vysočanech budou muset cestující vážit na hokej asi dvoukilometrovou cestu.

Mimořádná zastavení vlaků v Praze-Libni

 • 2. 5., 4. 5., 12. 5.: vlaky RJ 76 (ze Št. Hradce a Brna, příjezd 17:16), EC 276 (z Budapešti a Brna, 18:16), R 443 (do Ostravy a Humenného, odjezd 23:14), EN 477 (do Brna a Budapešti, 0:12)
 • 7. 5., 8. 5. a 10. 5.: RJ 72 (ze Št. Hradce a Brna, příjezd 13:16), Ex 353 (z Mnichova a Plzně, 15:05), RJ 74 (ze Št. Hradce a Brna, 15:16), RJ 373 (do Brna a Št. Hradce, odjezd 18:48), R 772 (do Plzně a Klatov, 18:55), SC 517 (do Ostravy, 19:45), RJ 575 (do Brna, 19:48)

 zdroj: ČD

Rekonstrukce trati v Úvalech znesnadňuje příjezd vlakem do Prahy
Rekonstrukce trati v Úvalech znesnadňuje příjezd vlakem do Prahy

Ostrava: V Ostravě je nejbližším nádražím od ČEZ Arény vítkovická stanice, kde ale dnes již nezastavují žádné dálkové vlaky ani tudy neprojíždějí. Těmi je možné dojet pouze do Svinova, na hlavní nádraží nebo na zastávku Stodolní, odkud musí cestující pokračovat tramvají, resp. regionálním vlakem do Vítkovic. Žádné mimořádnosti v podobě posil či mimořádných zastavení proto vlaky v Ostravě v době šampionátu nečekají.

Letištní novinky

Ostrava: Novinkou, kterou má Ostrava čerstvě před mistrovstvím světa, je železniční spojení s mošnovským letištěm. Nová trať umožnila prodloužit až k letištnímu terminálu regionální linku S2. Nevýhodou však je, že přímé spojení k zimnímu stadionu nenabízí – stejně jako z rychlíků musí cestující přestoupit na hlavním nádraží na tramvaj, popř. je možné na Svinově přestoupit na linku S1, která jezdí přes Vítkovice.

Příjezd vlaku na mošnovské letiště
Příjezd vlaku na mošnovské letiště

Praha: Čerstvou novinku má před šampionátem i pražské letiště. Vedle přiblížení metra k letišti, díky kterému stráví cestující méně času v autobusu, je to upravené letištní stání číslo 14. Téměř po roční rekonstrukci je rozšířené a od dubna připravené přijímat i největší dopravní letadla. "Stojánka byla konfigurována nejen pro letouny s rozpětím větším než 65 metrů, ale také pro stroje příliš dlouhé, které nyní omezují provoz ostatních letadel, protože přesahují svými ocasními plochami do pojezdového pruhu," uvedla mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková. Z letadel, která do Prahy pravidelně létají, spadá do této kategorie dubajský Boeing 777-300. Mistroství světa je však příležitostí, při které lze očekávat i další velké stroje na charterových letech – a to jak v Praze, tak i v Ostravě.

Zdroj: ČT sport, ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.