ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla
Bezpečnost na MS

Fanoušky čekají důkladné kontroly. Co se smí a nesmí?

Velikost textu:

Praha – Po zkušenostech z posledního světového šampionátu věnují pořadatelé mimořádnou pozornost bezpečnostním opatřením. Diváky mistrovství světa v hokeji čekají dvě velké kontroly. První při vstupu do fanzóny, druhá, mnohem přísnější, pak při samotném vstupu do haly. Povoleny budou vlajky bez tyče, fotoaparáty či bubny, diváci však nesmějí používat tlakové foukačky nebo vuvuzely.

"Bezpečnost celé akce je jedna ze stěžejních otázek, které jsme začali řešit jako jedny z prvních. Je to velmi široká oblast. Budou tady nejen týmy, ale také další doprovodné akce jako kongres IIHF a symposium trenérů a samozřejmě přes 600 tisíc diváků," řekla generální sekretářka šampionátu Markéta Štěrbová s tím, že v současné době je prodáno 459 772 vstupenek, tedy 64 procent z celkového počtu.

Organizátoři chtějí problémům předcházet a u hal budou připraveny sanitky, hasiči i policie. "Kdyby se někomu udělalo špatně, musí být záchranka co nejblíže. Když někdo odhodí nedopalek cigarety, kam nemá, nebo udělá jinou vylomeninu, tak nemůžeme čekat, že hasiči pojedou z nějaké centrály," popsala Štěrbová.

přehrát video
Diváky čekají při MS velké kontroly

Organizační výbor se podle bezpečnostní politiky zaměří na tři oblasti. "Je to ochrana zdraví a životů návštěvníků, hráčů a pracovníků, kteří se budou na šampionátu podílet. Druhá oblast je zajištění bezproblémového a kontinuálního vysílání přímých přenosů. Třetí cíl je zajištění hladkého průběhu všech aktivit souvisejících s organizací mistrovství světa," řekla ředitelka bezpečnostního oddělení MS Veronika Fáberová.

Rámy a boxy pro nadměrná zavazadla

Bezpečnost týmů i fanoušků budou zajišťovat stovky pracovníků bezpečnostních agentur a bude instalováno v obou pořadatelských městech více než sto bezpečnostních rámů. "Budou zajištěna opatření v hotelích, na vybraných doprovodných akcích, bezpečnost autobusů pro týmy a oficiální vozidla mistrovství světa. Dalším balíkem je zajištění bezpečnosti návštěvníků a ochrany sportovišť, fanzón v Praze i Ostravě. V ČEZ Aréně není běžně detekční technika, což jsou rámy a rentgeny, ale na mistrovství tam bude," prohlásila Fáberová.

Při příchodu do fanzóny se bude eliminovat vstup s nadměrnými zavazadly. "Jsou tam umístěny čtyři depozit boxy v Praze i Ostravě. Jeden je vyčleněn pro VIP hosty a tři pro návštěvníky. Tam si mohou návštěvníci za mírný poplatek asi dvě eura čili okolo padesáti korun bezpečně uložit cennosti. Ve fanzóně je pak ještě jeden depozit box pro deštníky či další nevhodné věci," navázala Fáberová. Po uložení věcí bude depozitní box zapečetěn, takže v případě dalšího otevření bude nutné znovu zaplatit.

Co je povoleno a co ne?

Příruční tašky, kabelky nebo dětské tašky ano

"Do arén je povolen vstup s pánskou příruční taškou, s dámskou kabelkou a malým dětským batůžkem či taškou přes rameno. Všechno ostatní jsou nadrozměrné předměty," upřesnila Fáberová.

Bubny a vlajky bez násad ano

"Jsou povoleny do velikosti 60x40 centimetrů, což je dané tím, aby se vešly do otvoru rentgenu. Povolen je také větší jednomembránový a dá se vizuálně zkontrolovat, ale musí projít rámem," uvedla Fáberová. Vlajky se smí pronášet jen bez násady i teleskopické tyče a nesmí být větší než třikrát dva metry.

Tlakové foukačky a vuvuzely ne

Mezinárodní hokejová federace naopak zakazuje tlakové foukačky a vuvuzely.

Jídlo, alkohol, skleněné lahve, počítače, deštníky ne

Standardně je do hal zakázáno také vnášet jídlo, alkoholické nápoje, drogy, skleněné láhve, počítače, deštníky, dopravní prostředky i kočárky, parfémy a jiné hořlaviny, laserová ukazovátka, stlačené plyny, zbraně, výbušniny, dalekohled i nahrávací a záznamová zařízení, drony či domácí zvířata. V halách se nesmí ani kouřit a rozdávat letáky.

Fotoaparáty ano, teleobjektivy ne

"Výjimkou je, že si lidé mohou vzít fotoaparát, ale bez velkého profesionálního teleobjektivu nebo stativu. Focení je povoleno i na mobil s výjimkou nahrávání," řekla Fáberová. Nahrávaní na mobil je omezeno. "Je rozdíl, když si natáčíte celý zápas nebo kratičký záznam. Na zápas se vztahují televizní práva, ale vzhledem k současné technice těžko někdo desetivteřinové záznamy pohlídá," doplnila ředitelka komunikace Martina Kučerová.

Masky při vstupu ne

Zakázané jsou při vstupu masky zakrývající tvář. "I fanoušek Fantomas, který už byl i v televizi odmaskovaný, sám říkal, že vstupuje do arény jako normální civilista a převléká se pak na toaletách," prohlásila s úsměvem Fáberová.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.