ČTsport

ČTsport
středa 21. listopadu 2018 Albert

Hokejový svět opustili brankář Mikoláš a útočník Prýl

Velikost textu:
aktualizováno 20. 3. 2015 14:47

Ostrava - Po dlouhé a těžké nemoci dnes ráno zemřel legendární hokejový brankář Josef Mikoláš. Nejlepší československý sportovec roku 1961, který většinu času strávil ve vítkovickém klubu, v lednu oslavil 77. narozeniny. Již ve čtvrtek odpoledne přišel český hokej o další velkou postavu: ve věku 72 let zemřel útočník Stanislav Prýl.

Josef Mikoláš
Josef Mikoláš

Člen Síně slávy českého hokeje Mikoláš se v roce 1961 podílel na zisku stříbrné medaile na mistrovství světa a zároveň titulu mistra Evropy. O dva roky později tehdejší Československo i díky němu získalo na MS i ME bronz. Mikoláš, jenž na začátku kariéry chytal bez masky, kterou si přivezl ze zájezdu do Kanady v roce 1960, působil vedle Vítkovic i v Chomutově. Po skončení hokejové kariéry pracoval jako trenér brankářů i novinář.

přehrát video
Po dlouhé nemoci zemřel hokejový brankář Mikoláš

Martinec: Prýl byl výborný hokejista

Prýl byl společně s Mikolášem u zisku bronzu 1963, ve sbírce má také dvě stříbra z MS (1965 a 1966) a bronz ze šampionátu v roce 1970. "Zpráva o skonání Stanislava Prýla nás všechny zasáhla. Když jsme se začali prosazovat v A-týmu, byl to on, kdo nás zaučoval, abychom hráli ještě lépe," uvedl bývalý vynikající útočník Vladimír Martinec, současný pardubický šéftrenér.

Stanislav Prýl
Stanislav Prýl

"Vždy jsem si na něm cenil jeho upřímnosti, odešel výborný hokejista a výjimečný člověk, který nám všem bude chybět," doplnil Martinec, který byl Prýlovým spoluhráčem nejen v reprezentaci, ale i v Pardubicích. Společně dobyli mistrovský titul v roce 1973.

"Považuji ho za vyvrcholení své hokejové kariéry. Měli jsme velmi silný tým a i díky trenérovi Horymíru Sekerovi jsme naši snahu dotáhli až na stupeň nejvyšší," uvedl Prýl v rozhovoru před více než dvěma lety. Během vojny hájil také barvy Dukly Jihlava, v reprezentaci hrál nejčastěji s Václavem Nedomanským a Josefem Černým. Další bronz má z olympiády v Innsbrucku 1964.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.