ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Hokej slaví, před 140 lety se s dřevěným pukem hrál první zápas pod střechou

Velikost textu:

Montreal - Kořeny moderního ledního hokeje sahají do dávné minulosti, kdy se v různých částech světa hrály hry, které již v sobě měly prvky hokeje. Hokej v současné podobě vznikl v 19. století v Kanadě. Tehdy byla v Montrealu vytvořena první hokejová pravidla a před 140 lety, 3. března 1875, se zde uskutečnil první oficiální zápas v ledním hokeji, který v hale Victoria odehráli studenti montrealské McGillovy university a členové bruslařského klubu Victoria.

přehrát video
Před 140 lety se hrál první hokejový zápas v hale

Zápas se poprvé hrál pod střechou, navíc dle předem stanovených pravidel s omezeným počtem hráčů. Do té doby se totiž hokej hrál dle toho, na jaké ploše se hrálo a kolik přišlo zájemců o hru.

V hale The Victoria Skating Rink se poprvé hrálo na šedesát minut, nastoupilo proti sobě na každé straně devět hráčů a brankář. Rozměry hřiště byly 60x24 metrů a v zámoří se do dnešních dní v podstatě nezměnily. Přesto se daly ještě nalézt větší odlišnosti od současného pojetí hry: branky byly široké asi dva a půl metru a hrálo se s dřevěným pukem.

Hra se poté rychle šířila po celém území Kanady a po čase se její popularita přehoupla i do USA. Od 80. let 19. století začaly vznikat první amatérské soutěže. Velkým fanouškem stále oblíbenější hry byl kanadský guvernér, lord Frederick Arthur Stanley, jenž v roce 1892 zakoupil v anglickém Sheffieldu stříbrnou mísu, kterou následující rok věnoval vítěznému týmu nejvyšší amatérské soutěže Montreal Hockey Club.

Tento tým se tak stal historicky prvním držitelem slavného Stanleyova poháru. V listopadu 1917 byla v montrealském hotelu Windsor za účasti zástupců Quebeku, Ottawy a místních Wanderers a Canadiens založena National Hockey League (NHL).

Evropa se dočkala ve Svatém Mořici

V Evropě se podle většiny pramenů odehrál první hokejový zápas ve švýcarském Svatém Mořici, kde si to asi v roce 1885 mezi sebou "rozdaly" studentské hokejové týmy slavných univerzit z Oxfordu a Cambridge. V českých zemích byla hitem na přelomu století původem anglická hra bandy hokej, která se hrála s míčkem, postupem času však začalo přibývat zpráv o hokeji kanadském - hře s "destičkou z tvrdé pryže".

Zlomový okamžik pak nastal roku 1909, kdy byli čeští hokejisté pozváni na mezinárodní turnaj do Chamonix. Čechům k tomu napomohl vstup do Mezinárodní hokejové federace v listopadu 1908, ačkoliv samotný Český svaz hockeye vznikl až 11. prosince 1908 v pražské restauraci U Platýze.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.