ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Litvínov žádá vyhazov rozhodčích, ve Zlíně chtějí trest pro manažera Kyselu

Velikost textu:
aktualizováno 17. 11. 2014 19:21

Praha - Vedení extraligového Litvínova podalo stížnost na výkon všech čtyř rozhodčích, kteří řídili páteční zápas 20. kola extraligy ve Zlíně. Jeden z nich, Roman Polák, navíc podle zástupců Vervy chtěl Severočechy úmyslně poškodit. Generální manažer Litvínova Robert Kysela se zmínil i o možné korupci. Proti tomu se ale již ohradilo vedení Zlína, které vyzvalo vedení soutěže, aby Kyselu nekompromisně potrestalo. V Hokeji den poté kauzu rozebírali předseda komise rozhodčích Pavel Halas a extraligový šéf Josef Řezníček.

Litvínov prohrál ve Zlíně 5:6 v prodloužení, přestože ještě v průběhu třetí třetiny vedl 5:2. Poté ale i díky častému vylučování o náskok přišel a v prodloužení inkasoval krátce po skončení oslabení šestý gól. Bezprostředně po utkání trenér Miloslav Hořava označil zápas za ostudu a nehoráznost českého hokeje. "Vyzvali jsme trenéra Litvínova Miloslava Hořavu, aby své výroky objasnil. Budeme se tím zabývat," uvedl Řezníček.

S krátkým odstupem si klub na výkon hlavních rozhodčích Poláka a Roberta Čecha plus čárových Jaromíra Bryšky a Přemysla Skopala oficiálně stěžoval. "Všichni se podle mínění klubu dopustili řady závažných chyb, kterými ovlivnili výsledek utkání v jeho neprospěch," uvedl Litvínov na svém webu. V případě Poláka požaduje, aby byl vyřazen z listiny rozhodčích extraligy.

Podivné fauly a přehlížený Čajánek

Severočeši poukázali hned na několik sporných situací, například neodpískané fauly domácích před gólem Tomáše Valenty, kterým Zlín snížil na 2:4. Nebo na několik nepotrestaných faulů kapitána domácích Petra Čajánka a v neposlední řadě dle nich chybná vyloučení Martina Ručinského a Jiřího Zemana, který byl ve 44. minutě potrestán, i když v daném čase vůbec nebyl na ledě. "To byla klíčová situace, hlavní sudí Polák poslal na trestnou lavici jiného hráče, to budeme trestat," konstatoval Halas.

Kysela dodal, že není asi náhoda, že se něco podobného stalo ve Zlíně. "Je samozřejmě smutné, že tahle situace se dost často děje ve Zlíně... Je to až zavádějící. Nechci předesílat, kam by tyhlety věci až mohly dojít, ale normálně mi chodí maily od fanoušků, že to jednání zavání až korupčním jednáním a takovými věcmi. Tomu se chci bránit," uvedl Kysela.

Vedení Zlína označilo Kyselova slova za nehoráznost. "Kysela poškodil nejen dobré jméno zlínského hokeje, ale především celou extraligu jako důvěryhodný produkt. Vedení PSG Zlín vyzvalo a znovu vyzývá vedení extraligy, aby se Kyselovým konáním ve vší vážnosti zabývalo a vyvodilo z něj nekompromisní potrestání," uvedl úřadující mistr na svém webu.

Ředitel extraligy Josef Řezníček řekl, že pokud Litvínov nepředloží důkazy, čeká ho disciplinární řízení. "Vyjádření generálního manažera Roberta Kysely je naprosto bezprecedentní. Už jsme jej požádali, aby poskytl důkazy, že k něčemu takovému fakticky dochází," uvedl Řezníček. Za poškození dobrého jména soutěže může podle regulí dostat klub pokutu nejméně 50 tisíc korun.

"Když se výroky pana Kysely potvrdí, přijde vyhodnocení a tvrdé potrestání jako na začátku sezony v extralize juniorů. Pokud se nic nedokáže ani neprokáže, dostáváme se do roviny spekulací a to považuji za fatální nařčení extraligy a sám generální manažer Litvínova se bude zodpovídat," uvedl Řezníček na dálku z Plzně v Hokeji den poté a dodal: "Může to řešit i disciplinární komise, instrumenty máme jasně nastaveny."

Přiznává však, že výkony sudích ideální nejsou. "Máme slabiny v rozhodčích a trávíme nad tím spoustu času. Bohužel se nám jejich výkonost nevrací. Výkonný výbor už zaúkoloval komisi rozhodčích, aby vytvořila program k výchově nové generace rozhodčích, aby se zvýšil tlak na tu stávající," řekl Řezníček.

Na rozhodčí si stěžuje i Sparta, také po duelu se Zlínem

Sparta je dalším extraligovým klubem, který si stěžuje na výkon rozhodčích, a také v zápase proti Zlínu, s nímž se Pražané utkali v neděli. Nelíbily se jí výroky arbitrů Martina Homoly a Vladimíra Pešiny a navíc poukazuje na fakt, že rozhodčí se nedrží mezinárodních trendů a často neposuzují správně fauly hokejkou, držení nebo nedovolené bránění.

"Vybrali jsme tři situace, které jsme zaslali vedení soutěže a čekáme na jejich vyjádření či stanovisko komise rozhodčích. Po dvou ze tří - dle našeho názoru špatně posouzených situací, zejména nesmyslně nařízeném trestném střílení - jsme inkasovali, což bereme jako hrubé ovlivnění zápasu," uvedl sportovní manažer Patrik Martinec k duelu 21. kola extraligy.

přehrát video
Sestřih a ohlasy utkání Sparta - Zlín

Podle zástupců Sparty rozhodčí v neděli chybně nařídili trestné střílení ve prospěch posledního Zlína, které Roman Vlach proměnil. Pražané také vybrali dva zákroky na útočníka Jaroslava Hlinku, které rozhodčí posoudili v souladu s pravidly, ale v obou případech se podle Pražanů jednalo o držení.

Martinec uvedl, že Sparta si dvacet kol na výkony rozhodčích nestěžovala, ale nyní už tak bude činit po každé jejich chybě. "Nechceme dále čekat a považujeme za nutné se ozvat a začít situaci řešit. A to i vzhledem k blížícímu se mistrovství světa v Praze. Víme, že v extralize je řada nových rozhodčích, ale myslíme si, že doba hájení už skončila," uvedl Martinec.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.