ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Asociace hokejistů roste, chce být partnerem ČSLH a přiblížit se NHL

Velikost textu:

Praha - V českém hokeji už více než rok funguje Česká asociace hokejistů. Přestože pokusy o založení podobné organizace v minulosti několikrát neúspěšně proběhly, předseda a bývalý hráč Marek Černošek je přesvědčen o smyslu nové asociace, která má podle jeho slov zajistit hráčům ochranu práv a postavit je na úroveň, jakou mají hráči ve vyspělých hokejových zemích – Finsku, Švédsku a Švýcarsku. A časem se třeba přiblížit NHL.

Extraligoví hokejisté - ilustrační foto
Extraligoví hokejisté - ilustrační foto

Co vůbec má asociace nabízet? Zejména právní pomoc nebo korektury smluv. "To samozřejmě nabízí i agenti, ale výhoda asociace je v tom, že v ní je 400 hráčů extraligy pohromadě. Veškerou sílu zastřešují společnou vírou v projekt. Asociace je důležitá hlavně v tom, že se nebudeme bavit jen o drobnostech, ale chtěli bychom se dívat i do budoucna a motivovat hráče k ostatním věcem, které by měli dělat," říká Černošek.

Důležité je podle něj i to, aby hráči více mysleli na konec kariéry. "To uteče jako voda. To by mělo být náplní asociace. A i když to zní trochu sprostě, měla by učit finanční gramotnosti. Každý hokejista si zaslouženě vydělá nějaké peníze, ale jak je efektivně využít? I takové rady by měla asociace poskytovat. Podle mě to jsou velmi důležité věci."

Navíc v současné době existuje stran dodržování smluv spousta problémů. "Chápu i kluby, shánět peníze je dnes složité, na druhou stranu, s každým hráčem je podepsána profesionální smlouva a ta by se měla dodržovat. Agenti do určité míry umí s kluby jednat, vědí, jak co udělat, ale pak třeba nastane situace, kdy je problémů v klubu více a agenti mají v tomto krátké ruce. Pak přichází asociace, aby pomohla," nastiňuje bývalý hráč Sparty nebo Vítkovic.

Posílit pozici, spolupracovat s APK a ČSLH

Jasně vytyčenou cestou je pro asociaci posílení pozice a přiblížení se ke starší sestře v podobě NHLPA. "Český svaz ledního hokeje i Asociace profesionálních klubů by ke svým jednáním měla mít i třetí pilíř – hráče. Měli bychom mít právo se k určitým věcem vyjadřovat. Možnost vyjádřit se k chodu asociace, finančních toků v BPA nebo otázky kolem smluv, které se hráčů týkají, a fungování hokeje, bychom mít měli. Byl bych rád, kdybychom k tomu dospěli dohodou," doufá Černošek.

Asociace by zároveň měla postupně růst i personálně, v současnosti je v ní kolem 420 hráčů. "To je celá extraliga. Je tam i Chomutov a Kladno z první ligy, ty chtěly po sestupu zůstat. V současné době bych si přál, aby projekt doputoval i k prvoligovým klubům. A pokud by měl zájem i hráč z druhé ligy, určitě se bránit nebudu. Budu jen rád," dodal.

přehrát video
Téma pro hosty ČT sport
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.