ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

O ztrátě motivace, Dudovi a trenérech: Minář opouští českou extraligu

Velikost textu:

Praha – Se startem letošního ročníku hokejové extraligy skončila jedna významná kapitola. Po 755 odpískaných zápasech odešel jeden z nejlepších a nejzkušenějších českých rozhodčích Milan Minář, který našel novou výzvu v podobě mezinárodní ligy EBEL. Pískání ho stále baví, avšak po letech strávených v české nejvyšší soutěži chce hledat nový impuls. V pořadu Hokej den poté vysvětlil důvody svého odchodu, zároveň poodhalil základy dobrých vztahů s hráči.

Milan Minář
Milan Minář

Start extraligového zápasu 1. kola mezi Olomoucí a Slavií začal velmi netradičně. Fanoušci skandovali jméno hlavního rozhodčího. Věc naprosto nevídaná, ovšem vzhledem k situaci vlastně pochopitelná. Zápas byl totiž pro Mináře rozlučkou s českou nejvyšší soutěží. Extraliga bude ochuzena o velké rozhodcovské jméno, nicméně Minář už delší dobu cítil intenzivní potřebu "změnit rybník".

"Už před loňskou sezonou jsem ohlásil, že bude mou poslední. Trochu mi začala docházet šťáva, říkal jsem si, že jsem v lize strašně dlouho. Byly to stále stejné stadiony, byli to stejní trenéři i hráči. Začal jsem cítit, že bych potřeboval nějaký nový impuls. Přestože mě hokej a pískání baví pořád," vysvětluje Minář a dodává, že pomyslný prapor by měli převzít mladší.

Zároveň si myslí, že by se měla práce českých rozhodčích více profesionalizovat. "Já jsem v profi programu začínal od začátku, profesionálem jsem byl devět let. Je to dobrá cesta, protože kluci, kteří tam jsou nyní, dostali šanci se více vzdělávat a je to jen ku prospěchu věci. Jestliže je extraliga profesionální soutěž, měli by ji řídit profesionální rozhodčí. Někteří kluci přijedou z Litvínova po zápase v pět ráno a v sedm musí jít do práce. Těm to vůbec nezávidím," říká.

 • Antonín Jeřábek a Milan Minář
  Antonín Jeřábek a Milan Minář autor: Pavel Paprskář, zdroj: ČTK
 • Hokejoví sudí
  Hokejoví sudí autor: Jaroslav Ožana, zdroj: ČTK

Nikdy jsem si nemyslel, že je Duda problémový hráč

Často se během extraligové kariéry musel potýkat s rozzlobenými trenéry, kteří mají občas po zápase problém nevyjadřovat se k rozhodčím. "Nikdy jsem si s podobnými výroky nelámal hlavu. Vždy jsem věděl a většina rozhodčích ví, jak zápas odřídili a kdy udělali chybu. Trenéři se podobnými výroky snaží vyvíjet tlak na rozhodčí a je dobře, když si z toho oni nedělají hlavu. Trenéři mají možnost poslat připomínky na disciplinární komisi, potažmo na komisi rozhodčích."

Pravidlo zakazující trenérům a hráčům vyjadřovat se po utkání k výkonu rozhodčích obhajuje. "Podle mě každý trenér druhý den vychladne. Na pozápasové tiskovce samozřejmě volí nějaká slova nepřímo tak, aby nemohl být potrestán. Kolikrát se však stížnosti druhý den na webu ČSLH, kde se zveřejňují, vůbec neobjevily. Možná pak trenéři druhý den už vědí, že to byl pouze jejich subjektivní názor," domnívá se Minář.

A jaký byl Minářův styl vycházení se samotnými protagonisty hry? "Každý hráč může být problémový a zároveň mohou být všichni bezproblémoví. Vždycky záleží na tom, jakou cestu si rozhodčí ke konkrétnímu hráči najde. Celá liga například vykládá, že Radek Duda je problémový hráč. Ale já jsem si to nikdy nemyslel. Vždy jsem se ho snažil držet na uzdě, na druhou stranu jsem se snažil na něj nikdy nepustit faul," dodal.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.