ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra
Před extraligou

Kdo před startem extraligy nejvíce posílil? Ofenziva i hrozba baráže

Velikost textu:

Praha – Hokejová extraliga prošla před startující 22. samostatnou sezonou významnou proměnou pravidel. Zřejmě nejvíce by mělo promluvit do obrazu hry zvětšení útočného pásma na úkor středního. Do ofenzivy by se tak měli daleko více zapojovat i obránci. Zároveň bude díky hybridnímu zakázanému uvolnění lpět daleko větší odpovědnost za zápas na čárových rozhodčích. Očekávat se dá i prohloubení dalšího trendu: růstu množství týmů, které budou ohroženy sestupem do baráže. Líté boje o vyhnutí se nepopulárnímu závěru sezony asi opět zesílí. 

Zimní stadion ve Vítkovicích
Zimní stadion ve Vítkovicích

Největší změna: Užší střední pásmo

Dá se čekat, že to bude z tribuny nejviditelnější změna oproti loňské sezoně. Každá z modrých čar se posunula od zadního mantinelu směrem ke středu hřiště o více než půldruhého metru. V praxi by to mělo hodně pomoci útočícímu celku zejména při přesilovkách. Daleko větší manévrovací prostor budou mít zejména obránci na modré. O to více však bude bolet ztráta puku a následný protiútok. Bude zajímavé sledovat, zdali se rozšíření středního pásma výrazněji podepíše na počtu vstřelených branek.

Největší otazník: Hybridní icing

Stejně jako v zámořské NHL bylo zavedeno takzvané hybridní zakázané uvolnění. Jeho odpískání bude záležet na tom, který z hráčů má předpoklad dotknout se puku jako první. Celý úspěch či neúspěch změny bude záviset na citlivém přístupu zejména čárových rozhodčích. Pro ně to bude totiž složitější i o fakt, že během léta extraligu opustila celá řada mimořádně zkušených a kvalitních arbitrů.

Největší favorit: Sparta. Ale o fous

Zdá se, že před startem letošní extraligy je daleko těžší odhadovat její favority. Vyčnívajících celků ubylo, což platí zejména o pražské Spartě. Loňský jasný aspirant na titul v závěru play-off zklamal, během letní sezony se musel potýkat s oslabením klubové pokladny i hráčského kádru. Holešovický klub vyhlašuje o něco skromnější cíle, stále by však mělo jít o jednoho z hlavních favoritů celé soutěže.

Spartě však tradičně půjde po krku zejména moravskoslezská silná trojka: Nejvyšší ambice má totiž letos i Třinec, premiérovou sezonu v nové hale by Oceláři chtěli okořenit velkým úspěchem na konci sezony. Do boje o titul ale mohou zasáhnout i oba loňští finalisté: brněnská Kometa a mistr ze Zlína. Další týmy přece jen složením kádru začínají lehce zaostávat.

Největší souboj: Kdo se namočí do baráže?

Ovšem zajímavé věci se budou nepochybně dít i u konce tabulky. Tak, jako se dá očekávat více favoritů na titul, je jasné, že i u konce tabulky bude probíhat velká bitva s nejasným výsledkem. Z velice těžké pozice bude startovat nováček z Olomouce, přestože před začátkem extraligy dokázal zajímavě posílit.

Hledět se držet dále od baráže se bude snažit i Litvínov, který sice dovede překvapit nečekaným závanem formy, dlouhodobě postupně klesající kvalita kádru se však letos zřejmě projeví. Velký otazník rovněž visí nad notně oslabenou Slavií a zejména Karlovými Vary, které se již loni dokázaly udržet pouze s obtížemi. Těžké zbavování se nálepky "barážového klubu" může mít i Mladá Boleslav.

Tip redakce na konečné umístění po základní části:

 1. Sparta
 2. Třinec
 3. Zlín
 4. Brno
 5. Plzeň
 6. Hradec Králové
 7. Pardubice
 8. Vítkovice
 9. Liberec
 10. Slavia
 11. Mladá Boleslav
 12. Litvínov
 13. Olomouc
 14. Karlovy Vary
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.