ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš
Před extraligou

Olomouc přešlapuje na prahu extraligy. Bude to mít těžké

Velikost textu:
aktualizováno 5. 9. 2014 12:36

Olomouc – Fanoušci Hanáků už netrpělivě vyhlíží vysněný start extraligy, do které se vrací po dlouhých sedmnácti letech. Plni lehce nervózního očekávání jsou jistě i majitelé a realizační tým klubu. Vždyť postup byl pro Olomouc tak trochu nad plán a pro všechny je velkou otázkou, jak si Kohouti mezi elitou povedou. Zkušenosti předchozích extraligových noviců ukazují, že je čeká cesta strastiplná a bude vyžadovat spoustu trpělivosti i nováčkovského štěstí.

Zimní stadion v Olomouci
Zimní stadion v Olomouci

Během let dřívějšího barážového systému mezi extraligou a první ligou, kdy spolu na tři, později čtyři vítězné zápasy na krev bojoval poslední tým z extraligy a vítěz první ligy, se vytvořil mezi oběma soutěžemi vysoký a těžko překonatelný val, který poměrně znatelně rozevřel kvalitativní nůžky. Dostavil se jasný důsledek – i v případech, kdy prvoligový celek drtil svou soutěž, se tým po postupu do extraligy jen těžko hrabal z naprostého dna tabulky. Rozdíl v kvalitě byl prostě moc velký.

Tento problém i přes rozvolnění barážových pravidel stále přetrvává, cesta k udržení se je tedy v podstatě dvojí. Buď masivní investice do hráčského kádru, jeho naprosté přebudování a víra, že si tým sedne. Touto cestou šel například Chomutov, nicméně po loňské sezoně se ukázalo, že víra dlouhodobě nestačila. Druhou cestou je doplnění úspěšného týmu o pár zkušených borců a spoleh na to, že kdo si extraligu vybojoval, ten ji snad i udrží. To se v minulosti hrubě nevyvedlo kupříkladu Ústí nad Labem či Jihlavě, samozřejmě v kombinaci s dalšími faktory. A letos se zdá, že se vyšlapanou pěšinou vydává i Olomouc. Má šanci na úspěch?

 • Pohled na střídačku Olomouce: Uprostřed trenér Petr Fiala, vlevo jeho asistent Jiří Dopita
  Pohled na střídačku Olomouce: Uprostřed trenér Petr Fiala, vlevo jeho asistent Jiří Dopita autor: Vladislav Galgonek, zdroj: ČTK
 • Chomutov - Olomouc
  Chomutov - Olomouc autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK

Dost bude zřejmě záležet na tom, kolik výkonnostně slabších týmů se v extralize najde. Dá se opatrně očekávat, že se v nižších patrech tabulky opět usídlí týmy Karlových Varů a Litvínova, otázkou bude působení Mladé Boleslavi jakožto dalšího nováčka. Tyto týmy by měly být pro Hanáky největšími soupeři a zároveň možným odrazem do klidnějších pater extraligové tabulky.

Svou roli bude hrát též to, nakolik se Olomouci podaří využít tradiční nováčkovské euforie – jak hráčské, tak divácké. V neposlední řadě bude zajímavé sledovat, zdali se týmu majitele a trenéra Jiřího Dopity podaří využít kulantně řečeno nestandardního domácího prostředí. Se stařičkou a notně omšelou halou olomouckého typu se totiž protřelí extraligisté již téměř nesetkávají. Třeba i tradiční "plecharéna" pomůže udržení nejvyšší soutěže.

Velká jména mezi nováčky: Jak do týmu zapadnou Patera, Majeský či Cibák?

Hlavní tíha bude nicméně dlít na samotných hráčích. Olomouci se před sezonou podařilo posílit, zajímavá jména ulovila zejména těsně před startem nejvyšší soutěže. Začněme však svůj pohled na hráčský kádr od zadních řad. Hanáci přišli o brankáře Halásze již na konci dubna, a tak bylo jasné, že do brankoviště bude muset někdo přijít. Nakonec se k Tomášovi Vošvrdovi podařilo zlákat čtyřicetiletého Jiřího Trvaje.

Největším problémem nováčků bývá obrana, ostatně kvalitních obránců s dobrou střelou od modré je v extralize i první lize dlouhodobý nedostatek. V letošní sezoně se navíc stěhují modré lajny výrazně směrem ke středové čáře, a tak bude na práci obrany záležet o to více. Zkušenosti do prvoligové olomoucké obrany mají přivést dvě velké posily: Ivan Majeský a Pavel Skrbek, oba ostřílení léty v severských nejvyšších soutěžích.

Pavel Patera:

Pavel Patera"Bude důležité chytit začátek, dobře odstartovat, mít sebevědomí a hlavu v pořádku, abychom se v tom neplácali jako Kladno. Ale i kdyby start nevyšel, soutěž je dlouhodobá, a dá se to dohnat. Sebevědomí máme a zároveň víme, na čem pracovat. Už se hlavně těšíme, až soutěž začne."

V útoku nelze nezmínit Pavla Pateru. Dvaačtyřicetiletý hráč je stále schopen díky své herní genialitě na ledě vyčnívat, záležet tak bude spíše na tom, jak si herně sedne se spoluhráči. Zajímavými posilami jsou Radek Dlouhý nebo Erik Hrňa, který se v Olomouci již dříve mihl. Ke stálicím olomouckého útoku patří Radim Kucharczyk či Pavel Selingr, hodně zajímavé bude sledovat zatím poslední posilu Olomouce – Martina Cibáka, který si ve své bohaté kariéře stihl vyzkoušet NHL, KHL i olympijské hry a mistrovství světa v dresu Slovenska.

Přípravou Olomouc proplula na menších vlnách. Po úvodní prohře s prvoligovou Třebíčí přišla zajímavá výhra nad Třincem, účastníkem KHL Dinamem Minsk po nájezdech a dvakrát nad Pardubicemi, z toho jednou po nájezdech. Následně ovšem Olomouc dvakrát nestačila na brněnskou Kometu a prohrála i se slovenskou Nitrou, aby se vzpamatovala se Skalicí a odvetou v Nitře. V přípravě sice možná chybělo trochu více extraligové konfrontace, ale minimálně v dvojzápase s Pardubicemi a v Třinci se Olomoučtí mohli přesvědčit o tom, že se s těmito soupeři dá hrát. Dalším cílem tedy bude přenést tento poznatek do soutěžních zápasů.

přehrát video
Olomouc čeká start v extralize
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.