ČTsport

ČTsport
pondělí 24. září 2018 Jaromír
Před extraligou

Jasný cíl Boleslavi: Klid po postupu, neopakovat sezony minulé

Velikost textu:

Mladá Boleslav – Středočeši slaví po šesti letech opět postup do extraligy. Cíle jsou stejné, udržet nejvyšší soutěž, jenže takové byly i v době, kdy Boleslav postupovala s partou kolem Richarda Krále přes Ústí nad Labem. Mezitím si však Boleslav stihla zažít šest po sobě jdoucích baráží, třikrát z pozice extraligového celku, dvakrát z pohledu prvoligisty, tudíž se dá konstatovat, že už má bohaté zkušenosti pro to zažít si klidnou sezonu bez sestupového ohrožení. A po dvou letech pod vedením Františka Výborného se dá směle konstatovat, že podmínky k tomu má jako nikdy dříve.

Radost hráčů Mladé Boleslavi
Radost hráčů Mladé Boleslavi

Pád z extraligy v sezoně 2011/2012 byl pro Mladou Boleslav hodně krutý. Soupeřem byl rozjetý Chomutov, který se vší silou dral z první ligy a hodlal svou šanci po několika nevydařených pokusech využít. Na Boleslavi byla znát jistá frustrace z tříletého pobytu na samém chvostu nejvyšší soutěže, která se projevila právě i v baráži. Napínavou sedmizápasovou sérii nakonec ovládli Piráti, kteří postup slavili právě na ledě Středočechů po výhře 4:2 v rozhodujícím zápase.

Mladá Boleslav se však odmítla vzdát postupného umdlévání v první lize. Vedení angažovalo zkušeného trenéra Františka Výborného, tým se utvořil kolem jeho syna a kapitána Davida Výborného, aby se Mladá Boleslav mohla vrátit co nejdříve o soutěž výš. A hned první rok se to málem povedlo. Bruslaři s přehledem ovládli první ligu a dostali se do již pozměněné čtyřčlenné baráže, ve které sahali po postupu. Ten vůbec nebyl vzdálený, nicméně extraligovou příslušnost nakonec ubránily týmy Liberce i Chomutova, Olomouc a Boleslav setrvaly v první lize.

Středočeši se však odmítli vzdát svého cíle, udrželi kostru kádru i realizační tým, vhodně posílili, což nakonec vedlo k ještě jasnějšímu ovládnutí první ligy. A lépe se připravila i Olomouc. Oba celky příkladně využily bídné formy Kladna a naprosté herní křeče Chomutova a postoupily do extraligy. Pro Boleslav byl navíc postup o to pikantnější, že jej mohla oslavit posledním zápasem na domácím ledě už s jistotou postupu právě proti Chomutovu. Zápas sice prohrála, to se ale po dvoudenních oslavách návratu extraligy celkem dalo pochopit.

 • Utkání Mladá Boleslav - Olomouc
  Utkání Mladá Boleslav - Olomouc zdroj: ČTK
 • Mladá Boleslav - Kladno
  Mladá Boleslav - Kladno autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK

Hlavní pilíře boleslavského kádru: Exsparťané a sehraná kostra týmu

Před sebou nyní mají Boleslavští cíl neméně složitý, než bylo vybojování postupu. První extraligové sezony bývají těžké, ostatně právě Středočeši by o tom mohli sálodlouze vyprávět. Nicméně Boleslav hlásí připravenost, kterou jim fanoušek hokeje musí věřit, minimálně po letmém pohledu na soupisku. Obranu tuží důrazný Milan Toman, tvrdší hry se rozhodně nebojí Boris Žabka, z Litvínova přišel Matěj Stříteský. Lehkým oslabením je sice odchod brankáře Romana Willa do zámoří, ovšem dvojice Michal Valent a David Rittich z Jihlavy by měla být kvalitní náhradou.

Kvalitně vypadá i boleslavský útok. Vedle již tradičních tváří Milana Mikulíka, Davida Vrbaty nebo Lukáše Pabišky vynikají zejména exsparťané David Výborný a Michal Broš. Středočeši navíc i před extraligovou sezonou poměrně kvalitně posílili. Mezi největší úlovky patří bezesporu David Květoň, který přišel z Třince, a Dominik Pacovský, další exsparťan, který však minulou sezonu strávil z většiny v dresu zaniklého Lva Praha.

Základ před startem extraligového maratonu se zdá jako poměrně kvalitní. Optimismus představitelům klubu i fanouškům dodávají zároveň výsledky v přípravě. Boleslav totiž prohrála pouze dva zápasy z 11 odehraných – o gól v Pardubicích a po nájezdech s rakouským Klagenfurtem. Ostatní zápasy Boleslav vyhrála, z extraligy porazila dvakrát Litvínov, Plzeň či Hradec Králové, poradila si dvakrát i s účastníkem EBEL ligy Znojmem. Před začátkem extraligy to tedy v Boleslavi očividně šlape tak, jak má.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.