ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Pastrňák i Vrána zabojují o NHL. V zámoří podepsali nováčkovské smlouvy

Velikost textu:
aktualizováno 15. 7. 2014 22:29

Boston/Praha – Sice jim je teprve osmnáct let, ale možná již brzy si vyzkouší, jaké je to hrát v NHL. Čeští hokejisté David Pastrňák a Jakub Vrána, kteří byli v tomto roce vybraní již v prvním kole draftu, totiž podepsali v zámoří tříleté nováčkovské smlouvy. Pastrňák v Bostonu Bruins, Vrána zase ve Washingtonu Capitals.

David Pastrňák při draftu NHL v dresu Bostonu Bruins
David Pastrňák při draftu NHL v dresu Bostonu Bruins

"Davidovi se vydařil nováčkovský kemp, podle informací, které máme, na něm vypadal velmi dobře. Boston tak chce vidět, jak bude vypadat na klasickém velkém kempu v září. Tam se rozhodne. Stále je možné, že se pak vrátí do Švédska," řekl zástupce hráče, který byl celkově vybrán jako pětadvacátý, Aleš Volek ze společnosti Alvo sports management.

Bruins řeší, jak na pravém křídle zacelí mezeru po odchodu Jaroma Iginly. S ohledem na prostor pod platovým stropem potřebují navíc ušetřit na nákladech, a i proto se otevírá šance před Pastrňákem Generální manažer Peter Chiarelli v rozhovoru pro list Boston Herald tuto variantu nevyloučil, ale zároveň byl při volbě svých slov velmi opatrný.

"Teprve uvidíme, co se stane, nikdy nevíte. Nerad bych na jeho ramena nakládal příliš těžké břímě. Ale byl dobrý," podělil se Chiarelli o své dojmy po skončení týmového kempu mladých hráčů. "Když jsem ho tak viděl, napadlo mě, že bych se na něho měl podívat znovu a pořádně," připustil Chiarelli.

Určité váhání a rozpaky u něho vyvolává především Pastrňákova hmotnost. S necelými 80 kilogramy mu hodně schází do nijak vysokého, ale urostlého bijce Iginly, který je však zároveň skvělým střelcem.

"David je ale šlachovitý a silný. Navíc je opravdu mladý. Jeho rychlost a zručnost, to vše by dávalo smysl. Ale hodit do vody někoho v tomto věku a s touto váhou...," přemítal nahlas Chiarelli. "Už tu ale také byli hráči, kteří to zvládli. Bylo by pěkné, kdyby to vyšlo, ale opravdu teprve uvidíme," doplnil Chiarelli.

Rodák z Havířova působí od roku 2012 ve švédském Södertälje, kde měl podle původních informací hrát v nadcházející sezoně. V druholigovém klubu se již před rokem prosadil do seniorského A týmu a má platný kontrakt i na další sezonu. Podle smlouvy mezi evropskými federacemi a kanadsko-americkou soutěží však do 15. července mohou letos draftovaní hráči odejít do zámoří.

Vrána podepsal tříletou smlouvu s Washingtonem

Tříletou smlouvu jako Pastrňák podepsal i Jakub Vrána, jehož si jako celkově třináctého hráče vybral v draftu Washington Capitals. "Oba podepsali identické smlouvy, maximálně možné pro nováčky, a jsou na stejné startovní čáře. Teď už jim můžeme jen popřát, aby se jim dařilo," řekl Volek. Podle pravidel NHL mohou nováčci inkasovat bez bonusů maximálně 925 000 dolarů ročně.

Jakub Vrána při draftu NHL v dresu Washingtonu Capitals
Jakub Vrána při draftu NHL v dresu Washingtonu Capitals

Stejně jako Pastrňák i Vrána dosud působil ve Švédsku a v případě, že se neprosadí do hlavního týmu, pravděpodobně se na sever Evropy vrátí. "Sice mohou hrát i na farmě, ale oba kluby věří švédské cestě, kterou si vybrali. Kdyby se neprosadili do hlavního týmu, vrátili by se do známého prostředí," uvedl Volek.

Vrána má platnou smlouvu v Linköpingu, hrajícím nejvyšší soutěž. Oba útočníci se v dubnu výrazně podíleli na zisku stříbrných medailí na mistrovství světa hráčů do 18 let a smlouvy s týmy NHL si vybojovali v takzvaných nováčkovských kempech.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.