ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Šéf ČSLH Král: Český hokej je v nejlepší kondici za poslední roky

Velikost textu:

Praha - Český hokej se podle svého šéfa Tomáše Krále nachází v nejlepší ekonomické kondici za poslední roky. Od roku 2008, kdy se Král stal prezidentem ČSLH, se prý finanční situace českého hokeje výrazně stabilizovala. Díky tomu podle něj profituje hlavně mládež.

Předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král
Předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král

"Asi vždycky si člověk v domácnosti dovede představit více peněz, ale po té krizi v roce 2008, kdy nám v půlce sezony chybělo skoro 60 milionů a nevěděli jsme, kde je vezmeme, jsou poslední čtyři roky vždy plus. Hospodaříme v zisku," uvedl Král.

Zatímco v květnu 2008 se svaz potýkal s dluhy, řadou nevyřešených problémů a kumulovaná ztráta za roky 2006 až 2008 činila 22,7 milionu korun, od roku 2010 se vrátil k černým číslům a před dvěma lety odmazal i všechny dluhy. Kumulovaný zisk v letech 2009 až 2013 byl 54,6 milionu.

přehrát video
Šéf svazu Král je spokojený s financemi i s mládeží

"K realizaci všeho, co si představujeme, bychom potřebovali těch peněz ještě více, ale poslední léta jsme v plusu a lze říci, že jsme na tom slušně. Krize byla zastavena a zažehnána," pochvaloval si Král.

Nyní se vedení českého hokeje snaží přivolat zpět i výsledkově úspěšné roky. Po třech světových šampionátech v letech 2010 až 2012, kdy se reprezentace pokaždé vracela z MS s cenným kovem, se seniorský tým na vrcholných akcích loni a letos medaile nedočkal.

"Musíme si přiznat, že šesté místo na olympiádě v Soči odpovídalo realitě. Došlo k výměně trenérů, a přestože jsme byli smutní, že na MS z toho také nebyla medaile, čtvrté místo lze považovat za úspěch," řekl Král k vystoupení reprezentace v Minsku. "Věříme, že příští MS, které bude hodně očekávanou událostí, se nám povede kromě organizační stránky i po té sportovní a na medailové příčky se vrátíme," dodal k domácímu šampionátu v Praze a Ostravě.

Na podzim bude představen maskot turnaje, v listopadu má být zahájen předprodej vstupenek. "Ceny bude potřeba mít vyvážené. Dobré pro fanoušky, ale zároveň pro český hokej. Víme, jak to vypadalo v Bělorusku, ale máme i na paměti, jak to dopadlo ve Švédsku. Takový propadák by pro nás byl smrtelný," připomněl divácký neúspěch MS 2013. Naopak letos v Minsku byl překonán rekord v návštěvnosti z MS 2004 v Praze a Ostravě.

Za velmi dobrou zprávu pro český hokej považuje Král výsledky mládežnických reprezentací. "Roky, kdy tyto týmy odjížděly z turnajů mnohdy s debakly, jsou už za námi. Stejně tak potěšitelný je i vzestup ženské reprezentace, která si (loni) vyzkoušela účast v elitní skupině a nadále stoupá v žebříčku IIHF," konstatoval Král.

Mládežnické projekty chce nadále výrazně podporovat. "Pokud si to někdo dohledá, před dvěma lety šlo o jedince, kteří byli v týmu na MS dvacítek z domácích soutěží. Nyní jich bylo 12, v osmnáctce pak 19. A hned 15 hráčů stříbrné osmnáctky vyrostlo v akademiích," vyzdvihl šéf svazu.

Spokojen je také s extraligou. Oba poslední ročníky se zařadily mezi pět nejnavštěvovanějších sezon v její historii. "To považuji za skvělý výsledek a důkaz toho, že jde o dobrý a kvalitní produkt," řekl Král. Extraligu ani český hokej prý nijak neohrozil vstup Lva Praha do Kontinentální ligy. "A pokud by Lev v Praze již nepokračoval, nemělo by to žádný dopad," ujistil Král.

Případné uzavření extraligy, o kterém se občas mluví, se mu nezamlouvá. "Podle mě by to uškodilo kvalitě soutěže. Ale to neznamená, že bych nedovedl vyslechnout nějaké návrhy a zvážit je. Ale za celých šest let, co šéfuji českému hokeji, mi na stole nepřistál ani jediný konkrétní a sofistikovaný návrh," uvedl Král.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.