ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Na pořádání hokejového MS 2014 kandiduje pět zemí včetně ČR

Velikost textu:
aktualizováno 3. 9. 2008 14:16

Curych - Pět zemí včetně České republiky se uchází o pořádání hokejového mistrovství světa v roce 2014. Vedle zástupců Českého svazu ledního hokeje, kteří se ucházeli neúspěšně o šampionát o rok dříve a hned avizovali zájem o další turnaj, zaslaly do uzávěrky kandidátek do 1. září přihlášky také Lotyšsko, Bělorusko, Maďarsko a Ukrajina. Uvedly to oficiální internetové stránky Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Švédsko - Česko
Švédsko - Česko

Všech pět kandidátů má do 10. ledna nadcházejícího roku čas pracovat na svých prezentačních plánech a doložit například garance o pronájmu hal. Pořadatelství přidělí kongres IIHF v květnu v Bernu během mistrovství světa ve Švýcarsku. Turnaj v roce 2014 se uskuteční tři měsíce po olympijských hrách v ruském Soči.

"Budeme argumentovat tím, že jsme jediní ze zástupců zemí ze světové elity. Doufáme, že se nám podaří šampionát získat," řekl generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban. V Česku se konal šampionát naposledy v roce 2004, kdy se hrálo v pražské Sazka Areně (nyní O2 Areně) a ostravské ČEZ Areně. Stejná místa se ucházejí i o šampionát v roce 2014, a pokud by Praha uspěla, přivítala by světový šampionát už podesáté v historii.

Při loňské kandidatuře si čeští zástupci příliš nadějí na úspěch nedávali. "Jednalo se spíše o to, abychom byli vidět a dostali se do povědomí. Praxe je taková, že před úspěchem jsou kandidáti jednou dvakrát nebo i vícekrát odmítnuti," dodal Urban.

Většina oponentů turnaj ještě nepořádala

V Lotyšsku se hrálo premiérově v roce 2006 na dvou stadionech v Rize, vedle Areny Riga pro více než deset tisíc diváků chtějí za šest let Lotyši využít i novou halu pro osm tisíc příznivců, která má být otevřena v roce 2011. Bělorusko, Maďarsko a Ukrajina ještě nikdy v elitní kategorii mistrovství světa turnaj nepořádaly. Poprvé se také ucházejí v jednom roce hned tři postsovětské země.

Bělorusko i Maďarsko kandidovaly také na šampionát v roce 2013, který získalo loni v září na kongresu ve Vancouveru díky 70 z 96 možných hlasů Švédsko, následovalo Bělorusko s 15 hlasy a Česko s Maďarskem měly shodně po třech. Bělorusové nabízejí nově vznikající Minsk Arenu pro 15 tisíc příznivců a další halu plánují deset kilometrů od ní.

Maďaři se ucházejí počtvrté za sebou a nyní mají výhodu v tom, že postoupili po sedmdesáti letech do elitní kategorie. Mistrovství světa by rádi hráli v budapešťské Sportareně pro 12.500 diváků postavené v roce 2003 a další plánují otevřít v roce 2010 v Székesfehérváru. Ukrajina, která sestoupila v roce 2007 do Divize I, kandiduje poprvé. Nabízí dvě haly v metropoli Kyjevě - pro 12 tisíc příznivců s plánovaným otevřením v roce 2012 a další pro 5500 diváků, jež má být hotová už příští rok.

Po nejbližším šampionátu v Bernu a Klotenu, který je součástí Curychu, se v roce 2010 uskuteční turnaj v německých městech Kolíně nad Rýnem a Mannheimu, o rok později na Slovensku v Bratislavě a Košicích, v roce 2012 ve Finsku v Helsinkách a Turku a potom ve Švédsku ve Stockholmu a Malmö.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.