ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Byl přísný, ale hráčům věřil a měl nás rád. Osobnosti se loučily s Gutem

Velikost textu:

Praha - Desítky hokejových osobností minulosti i současnosti se přišly rozloučit s bývalým reprezentačním obráncem, úspěšným trenérem a dlouholetým předsedou Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Karlem Gutem. Výrazná postava československé a poté i české hokejové historie zemřela v pondělí 6. ledna po delší nemoci ve věku 86 let.

Karel Gut
Karel Gut

Na pohřbu ve Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích mu hold vzdali jeho někdejší svěřenci v národním týmu i ve Spartě, se kterou spojil podstatnou část kariéry. Čestnou stráž drželi František Pospíšil, Vladimír Martinec, Jiří Holík, Jan "Gusta" Havel, Jiří Kochta a Jaroslav Šíma. Osobně se obřadu zúčastnili i Milan Nový, Jaroslav Pouzar, Jiří Holeček, Richard Farda, Vladimír Růžička, Dominik Hašek, Jiří Šlégr, Martin Straka, Roman Turek nebo Alois Hadamczik.

Jen v dobrém na svého někdejšího trenéra vzpomínali i bývalí hráči. "Naše generace měla štěstí, že takového trenéra měla. Navždy zůstane v našich srdcích," řekl Jiří Holík. "V paměti mi zůstanou samé krásné zážitky. Byli jsme mistři světa, uspěli jsme na Kanadském poháru. Byl to vynikající trenér a vynikající předseda svazu. Měl nás rád. Byl přísný, ale jako hráčům nám věřil. A my jsme se mu to snažili na ledě vracet," dodal Nový, nejlepší střelec české historie.

Jiří Kejval, předseda ČOV:

Předseda ČOV Jiří Kejval"Karel Gut toho dosáhl strašně moc. Byl to skvělý sportovec, vynikající trenér a nakonec i předseda hokejového svazu. Je to velká ztráta pro český sport i český hokej, ale na druhou stranu prožil plodný život, který by vydal za tři."

Rozloučení s Karlem Gutem
Rozloučení s Karlem Gutem

Gutův přínos pro český hokej ocenil v projevu i současný předseda ČSLH Tomáš Král. "Karel Gut byl všeobecně respektovanou osobností našeho i mezinárodního hokeje. Desetiletí, v němž stál v čele svazu, bylo nejúspěšnějším obdobím našeho hokeje a vděčíme mu za mnohé," poukázal Král na roky 1994 až 2004, kdy stál Gut v čele českého hokeje. "Říkali mu Vráska, na dresu nosil dvojku, ale pro nás zůstane navždy jedničkou," poukázal Král na Gutovu přezdívku.

Jako hráč a kapitán národního mužstva se Gut zúčastnil tří zimních olympijských her a šesti světových šampionátů, z nichž má tři bronzové medaile. V roce 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa. V reprezentaci sehrál 114 utkání, ve kterých zaznamenal 34 branek. Někdejší vynikající obránce je členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF), do které byl uveden v roce 1998, i Síně slávy českého hokeje, v níž se ocitl o deset let později. Člen klubu legend pražské Sparty má za sebou i úspěšnou trenérskou kariéru, v letech 1976 a 1977 dovedl společně s Jánem Starším národní tým k titulu mistrů světa. Řadu let byl i ústředním trenérem hokejového svazu.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.