ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Hadamczik pozval na Karjalu tři nováčky: Douderu, Smoleňáka a Buchteleho

Velikost textu:
aktualizováno 30. 10. 2013 12:40

Praha - V nominaci české hokejové reprezentace na nadcházející turnaj Karjala jsou tři nováčci. Kouč Alois Hadamczik poprvé pozval obránce Milana Douderu a útočníky Radka Smoleňáka s Janem Buchtelem. V týmu pro druhý díl seriálu Euro Hockey Tour jsou například i brankář Jakub Štěpánek, bek Tomáš Kaberle nebo útočník Tomáš Rolinek.

Alois Hadamczik vede trénink české reprezentace
Alois Hadamczik vede trénink české reprezentace

Po nevydařených Českých hokejových hrách se kouč Hadamczik rozhodl částečně obměnit tým. Ve třiadvacetičlenné nominaci na Karjalu je deset nových jmen. Po více než třech letech se do reprezentace vrací Kaberle, který v létě nezískal angažmá v zámořské NHL a momentálně hraje za mateřské Kladno.

"Bereme tento turnaj trochu jinak než ten, který byl první v sezoně a na němž hráči ještě nemuseli být až tak rozehraní. V tomto turnaji už by hráči měli být v optimální formě," řekl na dnešní tiskové konferenci Hadamczik, jenž opřel nominaci především o hráče z KHL. Do týmu jich zařadil celkem 15.

Přednost na Karjale dostane Štěpánek

V brankářské dvojici nahradil Alexandra Saláka Jakub Štěpánek, v obraně dostane šanci vedle Kaberleho a nováčka Doudery například Martin Ševc. V útoku může předvést své umění momentálně nejlepší střelec finské nejvyšší soutěže Smoleňák nebo Václav Nedorost, Buchtele, Ondřej Roman či Jiří Sekáč.

přehrát video
Hadamczik chce v reprezentaci více "Evropanů"

Salák, který je statisticky nejlepším českým gólmanem v KHL, má ale jistotu, že se představí na dalším turnaji EHT. Pokud bude zdravotně v pořádku. "Máme trojici gólmanů, která bojuje o olympiádu. Štěpánek chytá v Čerepovci v dobré formě, proto jsme se mu rozhodli dát šanci," řekl Hadamczik. S ohledem na Soči se rozhodl nepovolávat Pavla Francouze nebo Dominika Furcha, kteří patří mezi adepty účasti na mistrovství světa.

V nominaci nechybějí Jan Kovář, Roman Červenka nebo Jakub Petružálek. Pozvánku však tentokrát nedostal tradiční kapitán na posledních akcích i letošním mistrovství světa Jiří Novotný.

"Jirka měl být v nominaci, není ale zdravotně v pořádku. Proto mě požádal, že by se chtěl dát dohromady. Pokud bude zdravý, je připraven jet na další turnaj do Ruska," uvedl Hadamczik. Zdravotní důvody z nominace vyřadily také útočníka Michala Vondrku nebo obránce Michala Barinku a Filipa Nováka. Pokles formy ze hry vyřadil například Ondřeje Němce, Petra Zámorského nebo Petra Holíka.

Boj o Soči v plném proudu

Hadamczik přiznal, že je zvědavý zejména na výkony kandidátů pro start na olympijských hrách v Soči. I proto neuvažoval o tom, že pozve nejproduktivnější duo extraligy Petr Ton, Jaroslav Hlinka. Oba totiž chybí v širší nominaci. "Jarda Hlinka má nejstabilnější formu ze všech hráčů v extralize, teď ale chci vidět ty, kteří bojují o olympiádu. Ostatní, většinou starší hráči, dostanou šanci na jednom turnaji před mistrovstvím světa," řekl Hadamczik.

Turnaj Karjala je druhý díl Euro Hockey Tour a také předposlední před zimními olympijskými hrami. Český tým na něj pojede za vyrovnané situace – po úvodních Českých hokejových hrách má tři body stejně jako Rusko a Švédsko, vedoucí Finové získali plný počet devíti bodů. Český tým vstoupí do turnaje ve čtvrtek 7. listopadu v Gävle proti Švédsku. Po přesunu do Helsinek reprezentanty čeká v sobotu 9. listopadu duel s Finskem a v neděli utkání s Ruskem, které v Pardubicích jako jediného protivníka porazili.

Nominace:

Brankáři: Jakub Kovář (Jekatěrinburg/KHL), Jakub Štěpánek (Čerepovec/KHL).

Obránci: Tomáš Kaberle, Milan Doudera (oba Kladno), Martin Ševc, Jakub Nakládal (oba Lev Praha/KHL), Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk/KHL), Petr Čáslava (Čerepovec/KHL), Zdeněk Kutlák (Slovan Bratislava/KHL).

Útočníci: Jan Buchtele, Tomáš Rolinek, Ivan Rachůnek (všichni Sparta Praha), Jiří Sekáč, Petr Vrána (oba Lev Praha/KHL), Václav Nedorost, Lukáš Kašpar (oba Doněck/KHL), Ondřej Roman (Vítkovice), Roman Červenka (Petrohrad/KHL), Zbyněk Irgl (Dinamo Minsk/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Jakub Petružálek (Chabarovsk/KHL), Petr Hubáček (Jyväskylä/Fin.), Radek Smoleňák (Lahti/Fin.).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.