ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Legendární hokejista a trenér Ján Starší oslavil osmdesátiny

Velikost textu:

Praha - Osmdesáté narozeniny slaví 17. října někdejší vynikající slovenský hokejista a pozdější úspěšný a uznávaný hokejový trenér Ján Starší. Jako hráč byl tento excelentní pravý křídelní útočník s citem pro gólové situace dlouhá léta oporou bratislavského Slovanu i československé reprezentace.

přehrát video
Legendární hokejista Ján Starší slaví osmdesátku

V lize odehrál během 14 sezon více než 300 utkání, ve kterých zaznamenal 267 gólů. V roce 1960 byl vyhlášen nejlepším ligovým střelcem. Za reprezentaci sehrál 73 zápasů a vstřelil 29 branek. Hrál na pěti světových šampionátech, ze kterých si přivezl jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. V roce 1966 začal pracovat jako trenér.

Jeho největším trenérským úspěchem bylo šestileté působení u reprezentačního mužstva Československa ve dvojici s Karlem Gutem (1973 až 1979). Jim svěřený tým nikdy neskončil na světových šampionátech hůř než druhý - získal dvě zlaté a čtyři stříbrné medaile a stříbrnou medaili vybojoval i na olympijských hrách (1976). Ján Starší, člen Klubu hokejových střelců (296 branek), je od roku 1999 rovněž členem Síně slávy IIHF a o tři roky později byl jako jeden z prvních uveden do nově zřízené Síně slávy slovenského hokeje.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.