ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Stanley Cup poosmé přistál v Česku

Velikost textu:
aktualizováno 7. 8. 2008 20:30

Praha - Slavná hokejová trofej Stanleyův pohár přistála dnes před osmou hodinou večerní na pražském letišti v Ruzyni a poosmé v historii se vydala na pouť po Česku. Hokejový grál nejdříve zamířil do Kladna, kam si jej vypůjčil do půlnoci do restaurace na zimním stadionu skaut Detroitu Vladimír Havlůj. Oficiální oslavy se slavnou trofejí jsou naplánovány až na čtvrtek do Vsetína, Olomouce a Prostějova, kde se představí i její letošní držitelé Jiří Hudler, Dominik Hašek i Slovák Tomáš Kopecký.

Stanley Cup na Ruzyni
Stanley Cup na Ruzyni

Stanleyův pohár zavítal do Česka z Helsinek, protože ve Finsku se s ním radoval útočník Valtteri Filppula, předtím absolvoval pouť po Švédsku. Na české půdě bude do pátku a potom zamíří za Kopeckým na Slovensko. Organizace Red Wings před Hudlerem a Haškem půjčila trofej i dalším členům klubu. Havlůj předá v noci Stanley Cup v Praze zpět jeho strážcům, ve středu ráno si jej převezme obránce Jakub Kindl, který působil jen na farmě Detroitu v Grand Rapids a držitelem Stanleyova poháru není. Kindl má s trofejí soukromý program; s trofejí se zastaví v Pardubicích, odkud do zámoří odešel, a vezme ji také domů do Šumperku. Večer si hokejový grál převezme Hudler, rovněž na soukromou oslavu.

Pro fanoušky je na čtvrtek naplánován bohatý program. Od 10:00 do 14:00 se představí Hudler, Hašek a Kopecký se Stanley Cupem před vsetínskou radnicí, v 15:30 se bude pokračovat v Olomouci na Horním náměstí. O hodinu a půl později se se Stanley Cupem vyfotí mládežnické týmy na zimním stadionu v Olomouci a od 18:00 se má celá akce přesunout na velodrom v Prostějově. V pátek má soukromou oslavu nyní už bývalý brankář Hašek.

Poprvé přiletěl Stanleyův pohár do Česka v roce 1999 za brankářem Romanem Turkem, který jej získal s Dallasem. Od té doby po zavedení tradice cestování po světě nebyl stříbrný pohár v tuzemsku pouze v roce 2005, kdy byla výluka v NHL, a loni. Po Turkovi se s ním radovali Patrik Eliáš s Petrem Sýkorou (New Jersey), Milan Hejduk s Martinem Škoulou (Colorado), Hašek, Jiří Fischer a Jiří Šlégr (Detroit), znovu Eliáš a Richard Šmehlík (New Jersey) a Pavel Kubina se Stanislavem Neckářem (Tampa Bay). Předloni zavítala trofej za Františkem Kaberlem a Josefem Vašíčkem, kteří ji vyhráli v dresu Caroliny.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.