ČTsport

ČTsport
středa 21. listopadu 2018 Albert

Od předčasného odchodu legendárního "Bóži" Modrého uplynulo půlstoletí

Velikost textu:

Praha - V nedožitých 47 letech zemřel 21. července 1963 na následky věznění legendární hokejový brankář Bohumil Modrý, odsouzený v říjnu 1950 za údajnou velezradu a špionáž k patnáctiletému vězení. Spolehlivý gólman s vynikajícím čtením hry byl ve své době považován za nejlepšího brankáře v Evropě, jeho kariéru i život však zkrátila vyšší moc.

přehrát video
Od smrti Bohumila Modrého uplynulo 50 let

V druhé polovině 30. let vystřídal v hokejové brance slavného LTC Praha i reprezentačního týmu proslulého Jana Peku. V lize odehrál celkem 12 sezon a Československo reprezentoval v 71 utkáních. Dvakrát se stal mistrem světa (1947 a 1949) a ze zimních olympijských her v roce 1948 si přivezl stříbrnou medaili. Byl také vynikajícím hráčem české házené, kterou hrál za SK Slavia Praha.

V roce 1950 byl spolu s dalšími předními hokejisty zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen jako velezrádce a špion k 15 letům vězení. Právě brankáře světového formátu Modrého žalobci označili za hlavu údajného spiknutí. Trest si odpykával v uranových dolech v Jáchymově, odkud byl v roce 1955 s podlomeným zdravím propuštěn.

Své plné rehabilitace v roce 1968 se populární Boža Modrý už nedožil. V roce 2011 byl při slavnostním ceremoniálu na mistrovství světa v Bratislavě uveden in memoriam do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF). Jeho jméno také nese jedna ulice v pražském Hloubětíně, kde má i pamětní desku.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.