ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Vzkřísí se hokejová liga mistrů? Ve hře je další projekt

Velikost textu:

Curych - Evropské hokejové kluby se od sezony 2014/15 pokusí znovu vzkřísit projekt blízký Lize mistrů. Soutěž by mělo podobně jako v přípravné European Trophy hrát 32 klubů, přičemž její účastníci ji odehrají paralelně se svými domácími ligami.

Liberec v loňském kole soutěže
Liberec v loňském kole soutěže

"Celé je to pokračování toho procesu, který začal loni v Barceloně. Teď se vedou velké diskuze o tom, jakým směrem se vydáme. Kdybych to měl ale říci zjednodušeně, jedná se o kombinovanou soutěž, která bude něčím mezi současnou European Trophy a Ligou mistrů," řekl Petr Bříza, člen představenstva pražské Sparty, jenž je zároveň i zástupcem českých extraligových klubů v European Trophy.

Podle dosavadních představ by měla nová soutěž proběhnout přibližně od srpna do února. V srpnu by se po vzoru fotbalové Ligy mistrů odehrála předkola, při rozhodnutí o vítězi by hokej čerpal zase z basketbalu - na konci ledna, případně začátkem února by se konal finálový turnaj nejlepšího kvarteta Final Four.

V jednání je stále více návrhů, o nichž se diskutuje. Pro kluby mají být k dispozici tři možnosti získání licence. Část klubů, které stály u vzniku European Trophy, by mohla získat licenci A, která by zaručovala za určitých podmínek víceletou účast v soutěži. Licence B by připadla vítězům základní části a play-off, licenci C by pak měly šanci získat kluby ze zemí, jejichž ligové soutěže nepatří k evropské špičce (např. Francie, Slovinsko).

Bříza věří, že i když všechny dosavadní pokusy ustálit vzájemné boje nejlepších evropských klubů nakonec vždy zkrachovaly, má nejnovější projekt naději přežít. "Měl by to být projekt, který bude fajn pro všechny. Je to běh na dlouhou trať, v němž bude potřeba především získat a přesvědčit fanoušky, ale pokud by šlo všechno dobře, v dlouhodobém horizontu by se soutěž mohla stát výdělečnou," uvedl Bříza.

Přestože iniciátoři budou hledat silného partnera, který by pomohl projekt uskutečnit, svou roli v dlouhodobém přežití by měla sehrát přímá zainteresovanost jednotlivých klubů. Majetková struktura bude ve vlastnictví klubů, v případě zájmu na účasti v soutěži si tak kluby budou kupovat akcie soutěže a budou mít zájem na její životaschopnosti. Zase o něco dále se má celý projekt posunout v červnu, kdy se uskuteční setkání zainteresovaných stran.

"Proběhne i schůzka českých klubů, rovněž se o této možnosti pobavíme na APK (Asociace profesionálních klubů) a budeme to probírat na všech úrovních," nastínil Bříza. I přesto, že ročník 2013/14 je pro hokejisty olympijskou sezonou, bude se opět hrát European Trophy. "Jen s tím rozdílem, že oproti minulému ročníku zůstaneme kvůli nabitému kalendáři jen v období srpna a poté bude už jen potřeba někam zařadit finálový turnaj," řekl Bříza.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.