ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Dohoda visí ve vzduchu, v Soči nejspíš znovu nastoupí i hráči z NHL

Velikost textu:
aktualizováno 10. 5. 2013 23:49

Stockholm - Podle vyjádření Reného Fasela, šéfa Mezinárodní hokejové federace IIHF, a zástupce NHL Billa Dalyho se olympijské hry již popáté v řadě odehrají za účasti největších hvězd světového hokeje. Příští rok v Soči tak nejspíše diváci znovu uvidí i hráče z kanadskoamerické soutěže. Podle slov obou funkcionářů jednání mezi oběma stranami směřují k dohodě.

René Fasel
René Fasel

"Pracujeme tvrdě na tom, abychom dali dohromady poslední kousíčky a zajistili účast hráčů z NHL v Soči. Ještě nám zbývá pár věcí k dořešení, ale tak jako vždy - zůstávám optimistou," uvedl Fasel, aniž by však stanovil konkrétní datum, kdy by mohla být konečná dohoda uzavřena.

Přestože před časem byly obě strany v otázce opětovné účasti hvězd NHL zdrženlivější, Daly Faselův optimismus sdílí. "Pracujeme s předpokladem, že hráči NHL v Soči budou hrát. "Musíme ještě vyřešit některé věci s IIHF a Mezinárodním olympijským výborem, ale cílem zůstává, aby Soči bylo pátými hrami za sebou s účastí hráčů NHL," ujistil Daly.

Bill Daly
Bill Daly

Nastínil také, že posledními hracími dny v NHL budou 7. a 8. únor, přičemž hráči se do dějiště olympijského turnaje dostanou nejpozději 10. února. Den nato bude k dispozici trénink a ve středu 12. února již začne turnaj. Následně se NHL opět rozjede 25. února, tedy dva dny po odehrání olympijského finálového duelu. Přestávka kanadsko-americké soutěže by tak trvala 17 dní.

Zástupce komisionáře NHL Daly jako důležitý bod vypíchl otázku pojištění hráčů. "To je potřeba vyjasnit, protože je tu samozřejmě zahrnut určitý risk, když vezmete v potaz, že na olympiádu pocestuje 160 až 180 hráčů, jejichž celkové kontrakty se pohybují v částce okolo tří miliard dolarů," upozornil Daly. "To je risk, který je třeba pojistit. Zejména v případech zranění, která by hráči ukončila sezonu nebo i kariéru," dodal.

Jednotlivé účastnické země budou muset nahlásit předběžné soupisky pět až šest týdnů před startem turnaje. Změnou oproti předchozí olympiádě ve Vancouveru je navýšení míst na soupisce o dva hráče. Zatímco na minulém turnaji mohli trenéři nominovat 20 hráčů do pole a tři gólmany, tentokrát to vedle tria brankářů bude 22 hokejistů.

"Na schůzce bylo 53 lidí, z každé země jeden člověk (z hokejového svazu) a člověk z olympijského výboru," řekl generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban, který se jednání zúčastnil. "Je to spousta střípků, které se řeší. Od dopingových kontrol po nominační seznamy, jak dlouhé mohou být a kdy se musí zkrátit," doplnil.

Součástí aktuálního návrhu je například i možnost, aby každý tým mohl mít přímo v dějišti turnaje až osm hráčů s omezenou akreditací, na základě které by mohli s týmem trénovat do té doby, než jej doplní hráči z NHL. Finální nominace by se potvrzovala den před začátkem turnaje jako na mistrovství světa.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.