ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Extraliga by konečně měla zlepšit statistiky, v plánu jsou i další změny

Velikost textu:

Praha - Už v příští sezoně by se hokejoví fanoušci i odborníci měli dočkat mnohem lepších a komplexnějších statistických informací z domácí extraligy. Vedení soutěže totiž plánuje výrazně vylepšit současný systém, který mnoho údajů o hráčích a týmech nenabízí. Navíc by nová data měla být přesnější.

Hokejový rozhodčí
Hokejový rozhodčí

"Pracujeme na tom, aby se servis těchto nadstavbových čísel zlepšil. Je to ale náročnější po technické stránce, stejně tak i na počet lidí a logistiku," uvedl ředitel extraligy Josef Řezníček na dnešní tiskové konferenci k nedělnímu jubilejními 1000. kolu základní části.

Extraliga momentálně na svém oficiálním webu hokej.cz eviduje základní statistiky, které chce rozšířit například o úspěšnost vhazování, počet střel jednotlivých hráčů nebo jejich přesný časový pobyt na ledě. Tak jak je to běžné v NHL, KHL i dalších evropských soutěžích. "Vše připravujeme a chceme to dát do konce sezony dohromady, aby bylo funkční na začátku příští sezony," řekl Řezníček.

Nové statistiky by navíc měly být přesnější, v současnosti dochází často k chybám zejména mezi asistencemi. Podle stávajících pravidel autory branek i finálních přihrávek určují okamžitě na ledě rozhodčí. Nově by to měli dělat videorozhodčí i s použitím záznamů gólových situací.

"Chceme tuto povinnost převést na videorozhodčí, stejné jako je to na mezinárodní scéně. Rozhodčí na ledě určí střelce i asistence orientačně a pak se potvrdí. Bude to i výhoda pro rozhodčí, budou se moct plně věnovat jen hře," uvedl bývalý úspěšný obránce, který řídí extraligu od této sezony. "Momentálně je nedostatků ve statistikách dost," přiznal Řezníček.

Změnit by se měly i střídavé starty

Hokejovou extraligu od sezony 2012/13 řídí místo klubů Český svaz ledního hokeje (ČSLH), který podle Řezníčka pracuje i na dalších změnách v pravidlech. "Například chceme uvolnit a rozhýbat hráčský trh a zjednodušit přestupní řád," řekl. O uvažovaných změnách chce se zástupci jednotlivých klubů jednat příští týden. Upravena by mohla být i pravidla pro takzvané střídavé starty, což je české specifikum.

V jednání je i povinné nasazovaní mladších hráčů do zápasů. "Změny už připravujeme několik měsíců. Jejich cílem ale není dělat změny pro změny. Chceme situaci zlepšit," uvedl Řezníček, který dnes zveřejnil také informaci, že pod větší veřejný dohled se dostanou i rozhodčí. Na oficiálním webu ČSLH budou zveřejňovány všechny stížnosti klubů i s následným stanoviskem komise rozhodčích a případnými tresty pro arbitry. Nově by měli být konkrétně trestáni i hráči za nafilmované pády.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.