ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Legenda československého hokeje Golonka slaví pětasedmdesátiny

Velikost textu:

Praha - V 50. a 60. letech československý hokej nezažíval zlaté období. Přesto reprezentační dres oblékalo několik legendárních hráčů, mezi nimi asi i jeho nejzářnější postava - kapitán Jozef Golonka. Ten v neděli slaví pětasedmdesátiny, dění v hokeji stále pozorně sleduje, kvůli zdravotním potížím brusle a hokejku ale odložil stranou.

Jozef Golonka
Jozef Golonka

"Nyní se nostalgicky dívám zpátky a promítám si, jaké krásné časy jsem zažil v československém národním týmu. Hlavně na ta poslední léta, kdy už jsem, myslím, nebyl výkonnostně tak dobrý jako v 60. letech, kdy jsem byl na vrcholu," řekl Golonka. Zvláště si pak vzpomíná na výhry proti výběru Sovětského svazu na velkých turnajích. "Silnému týmu jsme dali na frak a celé Československo s námi žilo. Dnes je to pouze sportovní záležitost, ale tehdy to byla nebezpečně politicko-sportovní záležitost, že jsme si dovolili porazit velký Sovětský svaz," dodal bývalý hokejista, jenž si vysloužil přezdívku Žiletka.

Ačkoliv z mistrovství světa nebo olympijských her má na kontě osm medailí, nejcennější kov jeho sbírka postrádá. "Velká škoda, že mi chybí zlatá medaile. Chtěl jsem titul mistra světa mít," posteskl si Golonka, jenž je členem Síně slávy světového, českého, slovenského i německého hokeje a jenž u příležitosti životního jubilea převzal od slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče státní vyznamenání za významné zásluhy ve sportu a za šíření dobrého jména Slovenska v cizině.

přehrát video
Legenda československého hokeje Golonka slaví pětasedmdesátiny

Golonkovi se také nesplnil sen nastoupit v soutěžních utkáních NHL. "Škoda, že jsem se nenarodil o 20 nebo 30 let později, abych si zahrál NHL, co jsem vždycky chtěl," řekl Golonka, jenž byl poprvé draftován v roce 1960 klubem Toronto Maple Leafs. Dodal, že tehdejší režim mu vycestovat do Kanady neumožnil, na sklonku kariéry pak hrál za západoněmecký klub SC Riesersee.

Na ledě se Golonka už neprohání, důvodem jsou lékařské zákroky kvůli zraněním během jeho hráčské kariéry. "Ještě před rokem jsem byl na bruslích. Naposledy jsem ovšem podstoupil dvě těžké operace, pravé rameno mi operovali loni a levé letos. Už prakticky nemohu pracovat s hokejkou," řekl legendární útočník. "Myslím, že těch 310 stehů, co mám po všech operacích v těle, mě jakžtakž drží pohromadě," doplnil s úsměvem.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.