ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Hokejisté se radují z postupu, přiznávají však: Zavařili jsme si to vlastními chybami

Velikost textu:
aktualizováno 31. 12. 2012 14:01

Ufa - Čeští hokejoví junioři své fanoušky umějí napínat - papírově slabší Lotyše porazili až v závěrečných minutách, proti Švýcarům vedli již 3:1, pak se však nechali dohnat a rozhodli až v prodloužení. Hokejisté však splnili svůj základní cíl, s nímž do Ruska odjížděli - postup do vyřazovacích bojů. Radost z úspěchu tak přebila i náznaky zklamání ze ztráty bodu, který mohl český tým při souhře s příznivým výsledkem severského derby mezi Švédy a Finy popostrčit rovnou do semifinále.

Gól Tomáše Hyky proti Švýcarsku
Gól Tomáše Hyky proti Švýcarsku

Čeští hokejisté si byli vědomi, že k jistotě účasti v boji o medaile potřebují výběr helvétského kříže porazit. Švýcaři však na turnaji již několikrát ukázali, že nepatří do skupiny outsiderů a že se s nimi musí počítat. Proti výběru trenéra Miroslava Přerosta však začali velmi opatrně. "Byli jsme zaskočeni pasivitou soupeře v úvodu zápasu. Očekával bych, že se na nás pokusí vlétnout," uvedl Přerost po utkání. "Dokázali jsme toho využít a dostat se do vedení," dodal hlavní kouč dvacítky.

Švýcaři nakonec ukázali svou sílu v poslední dvacetiminutovce, do níž nastoupili jako vyměnění. "Švýcarsko hraje tvrdý hokej s množstvím soubojů a právě to nám dlouho dělalo problémy. Je možné, že nám ve třetí části trochu došly síly," přemítal Přerost. "Třetí třetinu hodně ovlivnila naše nesmyslná vyloučení," připustil sebekriticky útočník Michal Švihálek v narážce na dva inkasované góly při přesilovkách soupeře. "Je to naše hloupost. Nemělo by se to stát, ale stalo se," řekl i strůjce tří asistencí Dmitrij Jaškin.

Do sestavy se skvěle vrátil další útočník Matěj Beran, jenž musel vynechat předchozí duel s Lotyši kvůli trestu. Už ve čtvrté minutě nastartoval svůj tým důležitým vedoucím gólem. "Jsem za ten gól velmi rád, po pauze to byl příjemný návrat," radoval se Beran. Brzké vedení Čechům však příliš dlouho nevydrželo, soupeř se z ojedinělé útočné akce dočkal vyrovnávací branky.

Do konce druhé třetiny byl stav opět příznivější pro české barvy. Dvě výstavní přihrávky Jaškina na Hyku a Švihálka znamenaly vedení a vypadalo to, že je rozhodnuto. "Měli jsme pak mnoho dobrých šancí definitivně rozhodnout zápas, ale to se nám nepodařilo. Pak jsme si navíc sami zavařili zbytečnými chybami," konstatoval obránce David Musil.

Přestože před prodloužením mohl mít po úspěšném finiši a vyrovnání na 3:3 psychicky navrch soupeř, čeští mladíci neztráceli hlavu. "Pořád jsme věřili, že na ně máme. Před prodloužením nám trenéři ani nic neříkali, každý věděl, co má dělat," prozradil Jaškin. "Samozřejmě mrzí, že jsme vedení neudrželi. Doufejme ale, že příští zápas zvládneme a naše cesta bude úspěšná," přál si Jaškin.

Místo varianty přímého postupu do semifinále se tak mohly do myslí vkrádat obavy z možného zklamání v podobě účasti ve skupině o udržení. Český tým však prodloužení zvládl skvěle. "Samozřejmě jsme to v hlavách měli, že můžeme rovnou i do semifinále. A teď nás to mrzí. Kdyby mi ale někdo před turnajem řekl, že postoupíme z druhého místa, tak bych to rozhodně bral," podotkl Beran.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.