ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor
Před MS dvacítek

O šampionát bojuje ještě osm hráčů, kouč Přerost zúží kádr

Velikost textu:
aktualizováno 19. 12. 2012 13:06

Praha - Reprezentační výběr hokejistů do 20 let finišuje s přípravou na nadcházející světový šampionát, který začne 26. prosince v ruské Ufě. Kouč Miroslav Přerost po dnešním přípravném souboji proti Slovensku v Havlíčkově Brodě zúží nominaci. O šampionát podle něj hraje ještě asi osm hráčů. Zápas naopak vynechají David Musil, Tomáš Hertl či Dmitrij Jaškin, kteří mají být lídry týmu. Přímé přenosy ze šampionátu nabídne ČT sport a náš web.

Trenér hokejové dvacítky Miroslav Přerost
Trenér hokejové dvacítky Miroslav Přerost

Přerost, jenž před rokem na minulém šampionátu dovedl tým k páté příčce, připustil, že nebude jednoduché ze současného širšího kádru hráče vyřadit. "To mužstvo je velmi vyrovnané a je tam spousta dobrých hokejistů, kteří jsou na hraně. Je jich zhruba osmička, která se porve o zbývající místa," prozradil Přerost s tím, že definitivní rozhodnutí padne patrně až ve čtvrtek ráno. "Chceme to dobře zvážit, abychom toho rozhodnutí poté třeba nelitovali," vysvětlil.

Základem má být kvalitní obrana

Jasno dosud nemá ani o tom, zda do Ruska, kde se bude turnaj konat po čtyřech předcházejících šampionátech na severoamerické půdě, poveze osm obránců a 12 útočníků, nebo zvolí poměr sedmi beků a 13 forvardů. "Původně jsme se dopředu rozhodli pro poměr 12/8, protože chceme stavět hru hlavně na dobré defenzivě," připomněl Přerost. Situaci mu však zkomplikovalo zranění karlovarského zadáka Tomáše Kvapila. "Uvažujeme tedy nyní i o možnosti 13/7, ale vše ještě zvážíme a rozhodneme po dnešním utkání," uvedl Přerost.

Chce brát ohled i na problém, který vyvstal loni při zdravotních potížích dvou obránců ze sedmi. "Nemusíme napsat na začátku celé mužstvo, takže variantou je i zapsání 12 útočníků (ze 13), a kdyby nastal problém, povoláme pak dalšího obránce," přemítal Přerost. Tím by za takových okolností mohl být Štěpán Jeník z finského Kärpätu Oulu, jenž se po Kvapilově zranění posunul do širší nominace, ale s týmem není.

přehrát video
Hokejová dvacítka za týden rozehraje MS

Trenéři v posledních dnech pracovali hodně s videem, ale i na stanovení základních rolí hráčům, s nimiž mluvili o tom, co od nich očekávají, a rovněž naslouchali jejich hlasům. "Je důležité, aby hráči přijali svoje role, i když jsou odlišné od těch, které mají v týmu," zdůraznil Přerost. Nechyběl ani pečlivý nácvik přesilovek a oslabení. "Pozice na přesilovky i na oslabení máme již určené, věnovali jsme se tomu poslední dny docela intenzivně," potvrdil Přerost.

Ve čtvrtek uzavře český výběr přípravný kemp posledním tréninkem a vydá se letecky z Prahy přes Moskvu do dějiště šampionátu Ufy. V neděli 23. prosince následuje poslední přípravný zápas s Německem, ve středu 26. prosince pak už přijde ostrý start proti obhájcům titulu Švédům. Kromě nich mají čeští mladíci ve skupině ještě Finsko, Lotyšsko a Švýcarsko. "Soupeře ve skupině máme zmapované do detailu. Švédsko, Finsko, o těch máme perfektní přehled, těm jsme věnovali nejvíce času. O mužstva USA a Kanady jsme se prakticky nestarali, do toho je hodně času, než bychom na ně mohli případně vůbec narazit," podotkl Přerost.

Oproti minulému roku, kdy měl v kádru Petra Mrázka, nemá jasnou brankářskou jedničku. "Máme kvalitní brankáře s vyrovnanou výkonností a ta lepší okamžitá u nich rozhodne. Oba dostanou teď příležitost; proti Slovákům nastoupí Patrik Bartošák, proti Němcům Matěj Machovský, těsně před šampionátem se pak rozhodneme, kdo v brance začne," řekl Přerost.

Teprve zúžení kádru určí kapitána týmu. "Nevolili jsme ho, dokud nebude uzavřena nominace. To bude následný krok," doplnil Přerost.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.