ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Jevgenij Malkin kraloval vyhlášení cen zámořské NHL

Velikost textu:
aktualizováno 21. 6. 2012 08:44

Las Vegas - Jevgenij Malkin na sebe strhl veškerou pozornost při slavnostním vyhlášení cen zámořské NHL v Las Vegas. Už jistý vítěz Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části si odnesl i další dvě nesledovanější ocenění - Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče udělovanou novináři a také Ted Lindsay Award pro nejužitečnějšího hráče soutěže podle členů Hráčské asociace NHLPA. Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana si na třetí pokus vysloužil Henrik Lundqvist.

Jevgenij Malkin slaví gól
Jevgenij Malkin slaví gól

"Je to pro mě velmi speciální den a pevně věřím, že není poslední. Budu se snažit poctivě pracovat každý rok, abych se tady znovu objevil," prohlásil Malkin a nezapomněl poděkovat bývalému spoluhráči Sergeji Gončarovi, který ho podporoval po příchodu do NHL.

"Neuměl jsem tehdy anglicky a on byl první, kdo se mě ujal. Je to skvělý kluk a neuvěřitelný hráč. Děkuji jemu i jeho rodině, vždycky mě podporoval," dodal Malkin, který šel na slavnostní večer už jako držitel Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče dlouhodobé části, když v 75 utkáních nasbíral 109 bodů za 50 tref a 59 asistencí.

Mezi dalšími oceněnými se na čtvrtý pokus dočkal vytoužené Vezinovy trofeje určené nejlepšímu brankáři Švéd Henrik Lundqvist z týmu New York Rangers. Ten přispěl k vítězství Jezdců ve Východní konferenci 39 výhrami v 62 utkáních, měl průměr 1,97 inkasované branky na zápas a úspěšnost zákroků 93 procent. Poté, co vyšel naprázdno po nominacích v letech 2006 až 2008, nemohl z cenné trofeje spustit oči.

"Je tu pár mých hrdinů," přemítal nad vyrytými jmény předchozích vítězů. "Patrick (Roy), Dominik (Hašek) a Marty (Brodeur) prožili všichni skvělou kariéru, takže z toho mám moc dobrý pocit. Chtěl jsem toho vždycky taky dosáhnout," přiznal Lundqvist.

Norrisova trofej pro nejlepšího obránce připadla jeho krajanovi Eriku Karlssonovi z Ottawy a nejlepším nováčkem (Calder Memorial Trophy) byl rovněž švédský hokejista - útočník Gabriel Landeskog z Colorada. Vítězem Jack Adams Award, kterou získává nejlepší trenér, se stal Ken Hitchcock ze St. Louis.

přehrát video
Malkin je králem letošní NHL

Brian Campbell z Floridy obdržel jako první obránce od roku 1954 Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče, když v celé sezoně obdržel pouze šest trestných minut za tři menší prohřešky proti pravidlům. "Nenávidím sezení na trestné lavici," uvedl s úsměvem hokejový gentleman Campbell.

Právě on byl přitom co do účasti na ledě nejvytíženějším ze všech hráčů ligy v základní části - v průměru hrál 26 minut a 53 vteřin za zápas. "Myslím, že jednou z mých silných stránek je bruslení. A také jsem se v průběhu let zlepšil v poziční hře. Zjistil jsem, že ke své hře si pomáhat fauly nepotřebuju," dodal Campbell.

Z českých hokejistů v NHL si žádný trofej neodnesl, stejně jako v předchozích dvou letech. Naposledy získal v roce 2009 David Krejčí z Bostonu Plus/Minus Award za nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech. 

Přehled vítězů cen NHL:

Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč podle Asociace profesionálních hokejových novinářů): Jevgenij Malkin (Pittsburgh).

Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč NHL podle členů Hráčské asociace NHLPA): Jevgenij Malkin (Pittsburgh).

Vezina Trophy (nejlepší brankář): Henrik Lundqvist (NY Rangers).

Calder Memorial Trophy (nejlepší nováček): Gabriel Landeskog (Colorado).

Frank J. Selke Trophy (nejlépe bránící útočník): Patrice Bergeron (Boston).

Jack Adams Award (nejlepší trenér): Ken Hitchcock (St. Louis).

James Norris Memorial Trophy (nejlepší obránce): Erik Karlsson (Ottawa).

Lady Byng Memorial Trophy (hokejový gentleman): Brian Campbell (Florida).

Bill Masterton Memorial Trophy (vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji): Max Pacioretty (Montreal).

NHL Foundation Player Award (za charitativní činnost): Mike Fisher (Nashville).

Mark Messier Leadership Award (pro vůdčí osobnost): Shane Doan (Phoenix).

General Manager Of The Year Award (nejlepší generální manažer): Doug Armstrong (St. Louis).

Art Ross Trophy (nejproduktivnější hráč základní části NHL): Jevgenij Malkin (Pittsburgh) - 109 bodů.

Maurice Richard Trophy (nejlepší střelec): Steven Stamkos (Tampa Bay) - 60 branek.

William M. Jennings Trophy (pro brankáře z týmu, který v základní části NHL obdržel nejmenší počet branek): Brian Elliott, Jaroslav Halák (St. Louis) - 165 inkasovaných gólů.

Roger Crozier Saving Grace Award (nejvyšší úspěšnost zákroků v základní části NHL): Brian Elliott (St. Louis) - 94,0.

Conn Smythe Trophy (nejužitečnější hráč play-off): Jonathan Quick (Los Angeles).

Plus/Minus Award (nejlepší bilance účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách v základní části): Patrice Bergeron (Boston) - 36 kladných bodů. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.