ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar
Blog

Nízký tlak, Gamla Stan a "psí dečky"

Velikost textu:

Dnes máme "volný den". Kromě tréninků je na programu šampionátu jen doprovodné utkání legend, ale počasí na nehokejové odreagování? Podle zákona schválnosti – nic moc. Od soboty je to s ním jako na houpačce. Dnes opět zataženo, nízký tlak. Přesto, pokud podle předpovědi nezačne i pršet, chystáme se s Tomášem Jílkem a kolegy z rozhlasu zvýšit si hladinu adrenalinu návštěvou lunaparku a divokých atrakcí. Pro vás mám ale slovní a obrazové ohlédnutí nejen na centrum Stockholmu v nejkrásnější den mistrovství.

David Soeldner
David Soeldner

V neděli dopoledne byla obloha nad hlavním městem Švédska nádherně vymetená. Otužilejší ženy a dívky vytáhly ze skříně sukně (kupodivu, pánové zůstali u kalhot), a zatímco domorodci vyrazili na tradiční místo celoročních výletů a pikniků, na ostrov Djurgarden (právě tam jsou mnohá významná muzea, skanzen i lunapark Tivoli, na nějž máme spadeno), zahraniční turisté se vypravili do skutečného srdce Stockholmu. Také na ostrov, nebo, spíš ostrůvek, Stadsholmen zvaný Gamla Stan. Přeloženo do češtiny – Staré Město.

A opravdu. Tak trochu to tady vypadá přesně jako u nás v Praze ve stejnojmenné městské části pod Hradčany. Významné pamětihodnosti dělí od sebe jen pár metrů. A prvotní dojem? Je tu řada malých uliček, kde se střídají obchůdky se suvenýry s hospůdkami, na stěnách historických budov jsou lucerny (teď už pochopitelně elektrické) a hlavní dominantou je rozlehlý Královský palác, Kungliga Slottet, symbol švédské velmocenské éry ze 17. a počátku 18. století. Ten byl postaven na strmém kopci Slottsbacken, nejvyšším bodě Gamla Stanu.

Do královského paláce jezdí hlavy států a zahraničních velvyslanců na audienci s králem. Už dávno se ale nejedná o soukromou rezidenci. A tak cizinci i místní obyvatelé (ano, některé dívky rády nosí neobvykle zabarvené punčochy, však jsme v zemi, v níž slavná spisovatelka Astrid Lindgrenová stvořila Pipi Punčochatou), sem běžně chodí na organizované prohlídky vybraných místností úchvatného paláce, vystavěného podle návrhu architekta Nicodemuse Tessina v barokním stylu, s italským zevnějškem a francouzskými interiéry. Dohromady je zde 608 místností!

přehrát video
Obrazová pohlednice Davida Soeldnera ze Stockholmu

V pravé poledne si návštěvníci nenechají ujít trochu zvláštní střídání stráží. Ty čerstvé totiž nejdříve poklusem vyběhnou od kasáren k historickým dělům, provedou obvyklou přehlídku, a pak se vydají se závodčím na svá stanoviště, aby tam nahlas odříkali polovinu "směnného" protokolu, a tu druhou, bůh ví proč, odšeptali.

Mám dojem, že směna u strážního domečku není ve Stockholmu tak náročná, jako na pražských Hradčanech. Místní vojáci se totiž můžou mj. dívat kolem sebe, a nemusí stát jako voskové figuríny, jimž je zakázáno pomalu mrknout okem. Nejvtipnější je ale jejich uniforma, vlastně boty! Jen se pořádně podívejte v obrazové reportáži, kterou jsem pro vás na Gamla Stanu natočil. Mají na nich "psí dečky", ale spíš vytváří dojem zimních "sněhulí".

A ještě pár slov k tomu, co ve filmové pohlednici uvidíte. Ten velký dům na náměstí s barevnými domky je budova švédské akademie a zároveň Nobelovo muzeum. Všechny uličky kolem královského paláce jsou neskutečně čisté! Neobjevíte tam v podstatě ani cigaretové nedopalky, protože se tady pořád uklízí, a místní obyvatelstvo si své město jen tak, pro nic za nic, neničí a nešpiní. Proto tu nejsou ani ohyzdné grafitti na zdech.

A na Gamla Stanu úzkými ulicemi výjimečně nejezdí lidé na kolech. Těch jsou tu jinak tisíce a mají běžně k dispozici víc místa než chodci. Jejich stezky podél hlavních cest jsou rozděleny i podle toho, jakým směrem jedete. A jak si můžete povšimnout úplně na závěr - nemusíte mít strach, že vás s podhuštěnou pneumatikou čeká v případě zapomenuté pumpičky nějaký nemilý problém. Tu a tam na vás přímo na chodníku čeká erární vzduchotechnika. A další pikantnost? Snad jen každé desáté kolo je opatřeno přehazovačkou. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.