ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Klady a zápory nového systému MS

Velikost textu:

Stockholm - V ruských médiích se píše o tom, zda trenéři Hadamczik a Biljaletdinov trošku nespekulovali ve vzájemném utkání směrem k soupeři pro čtvrtfinále. Optikou těchto spekulací se podívejme na nový hrací systém MS.

Martin Hosták
Martin Hosták

Každá skupina má 8 účastníků, kteří hrají každý s každým. Toto vidím jako velké pozitivum, je to férovější, každý bod má svoji váhu. Obě skupiny jsou vyrovnané a v Helsinkách teprve poslední zápasy rozhodnou o postupujících do čtvrtfinále. I bitev o udržení výrazně přibylo, je tady tudíž více utkání, kde o něco jde. Na druhou stranu rozlosování, které bylo obvyklé, nabízelo na poslední dny před čtvrtfinále atraktivní zápasy. Teď nás v posledních dvou hracích dnech nic podobného nečekalo.

Je předem dáno, kdo s kým bude hrát, a fanoušci tak mají šanci si kupovat lístky na konkrétní soupeře, nikoliv na A1–C2. Tohle je také jednoznačné pozitivum, ale v reálu to Švédové zazdili cenami vstupenek a nulovou propagací. Diváků je tak málo, že pořadatelé lístky v podstatě rozdávají (2 000 jich má k dispozici oblíbený místní plátek pro své VIP předplatitele), a tak pro vyplnění volných míst v hale Globen používají i psy (viz foto).

Psí akreditace
Psí akreditace

Mezi negativa určitě patří možnost vybírání si soupeře pro vyřazovací boje. Tím, že se skupiny nemíchají, ale čtvrtfinále se koná v rámci skupin, je tu důvod ke spekulacím. Neprohraje náš tým úmyslně s Německem, aby mezi nejlepší osmičkou nepotkal nepříjemné Švédy a raději zkusil své štěstí proti Rusům? Nenechali by Švédové zápas Lotyšům, kteří by mohli postoupit místo např. Čechů? Věřím, že to hráče ani nenapadne, ale systém je tomu nápomocen.

Stejně jako v minulém systému se v závěru základní části vyskytuje až příliš mnoho utkání, kde jednomu ze soupeřů (či dokonce oběma) o nic nejde. Takže zase krok zpět a vzhledem k návštěvnosti a atmosféře jednoznačné negativum.

Celkově není tento systém až tak špatný. K dokonalosti mu chybí zúžení počtu účastníků z 16 na 14 a hlavně čtvrtfinále křížem mezi skupinami. Chápu důvody organizátorů, každý chce mít ten nejdůležitější zápas doma. Jednak se s podporou tribun lépe hraje a také ekonomicky se jedná o nejlukrativnější den. Na druhou stranu čtvrtfinále A1–B4 atd. by mělo daleko větší náboj, porovnaly by se základní skupiny a koneckonců by se pořadatelé v případě Finska a Švédska po roce vyměnili.

Stejně si totiž myslím, že Švédové tak nějak nevzali za vlastní turnaj, který pořádají v zásadě Finové. Možná je to hlavní důvod liknavého přístupu tady ve Stockholmu.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.